Rubriky:

Ostatní

Za Finsko bude hrát proti ČR i světový rekordman Helminen

5. února 2008 11:54 - HELSINKI

Třiačtyřicetiletý útočník Raimo Helminen, který je s 330 reprezentačními starty světovým rekordmanem, se představí ve čtvrtek v Tampere v duelu proti České republice po pěti letech opět v dresu Finska. Bude to v jeho rodném městě Tampere symbolická rozlučka s reprezentací a také s kariérou, kterou se chytá po této sezoně uzavřít.

K zápasů s Ruskem a Švédskem, které se hrají o víkendu ve Stockholmu, už údajně finská legenda, která v březnu oslaví čtyřiačtyřicáté narozeniny, neodletí. Kanadský kouč Doug Shedden doplnil hráče Ilvesu Tampere do nominace na LG Hockey Games při zdravotních potížích forvardů švédské Timry Rikua Hahla a Miky Pyöräläy.

Vedle Helminena byl dodatečně nominován také Lennart Petrell, který je naopak nováčkem v týmu Suomi. Útočník IFK Helsinky je jedním z hráčů v nominaci, jenž ani nebyl na světě, když Helminen hrál v roce 1983 svůj první reprezentační zápas.

Helminen tak ve čtvrtek vylepší svou metu reprezentačních startů na 331. Naposledy si připsal tři duely v přípravě na domácí mistrovství světa v roce 2003, ale do konečného výběru trenéra Hannua Aravirty se tehdy nedostal. O rok dříve vstoupil do hokejové historie také tím, že si v Turíně připsal již šestou účast na olympijských hrách.

Z olympijských her má Helminen na kontě dvě stříbrné a dvě bronzové medaile. Nechyběl ani u největšího úspěchu na mistrovství světa v roce 1995, kdy Finsko získalo ve Stockholmu zlato. Helminen hraje v Ilvesu už dvanáctou sezonu, když se v roce 1996 vrátil do mateřského klubu ze švédského Malmö. V této sezoně nasbíral v 43 utkáních 11 bodů za čtyři branky a sedm asistencí. Na kontě má také tři sezony v NHL za New York Rangers, Minnesotu North Stars a New York Islanders.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní