Hokejisté Ruska ve Stockholmu zdolali Švédsko 4:3

STOCKHOLM

Ruští hokejisté vstoupili do Švédských her ve Stockholmu vítězstvím 4:3 nad domácím Švédskem a potvrdili svou nadvládu v evropské sérii. Tým kouče Vjačeslava Bykova má na kontě ze sedmi zápasů jedinou porážku a vede pořadí Euro Hockey Tour o šest bodů před Finskem. Švédové zůstávají poslední o bod za Českou republikou, s kterou se utkají v sobotu.

Švédové ve čtvrtek v úvodu hráli třikrát v početní převaze, ale gólmana Jerjomenka nedokázali překonat. Sborná měla po Ekmanově faulu a Petraskově vyhození puku mimo led výhodu přesilovky pěti proti třem a využila ji hned po deseti vteřinách. V 17. minutě otevřel skóre nejlepší střelec ruské superligy Mozjakin.

Jenže dvě vteřiny před koncem úvodního dějství putoval na trestnou lavici za hrubost Fjodorov a po 91 sekundách druhé části vyrovnal nejproduktivnější hráč Elitserien Martensson. Po polovině utkání Rusům vrátil vedení Kuljomin a v 46. minutě zvýšil svou druhou trefou Mozjakin. Ale Švédové ztrátu rychle smazali. Za 74 vteřin skóroval Hörnqvist a za dalších 24 sekund vyrovnal Weinhandl. Na trefu Platonova z 52. minuty už výběr Tří korunek odpověď nenašel.

Od dubna loňského roku, kdy po vítězství 3:2 v Moskvě slavili Švédové celkový triumfu v Euro Hockey Tour, prohráli svěřenci kouče Gustafssona s Ruskem počtvrté za sebou. Seveřanům se tak nepodařilo ani odčinit vysokou porážku 1:5 z úterního přípravného zápasu se Slovenskem ve Västeras.

Švédsko - Rusko 3:4 (0:1, 1:1, 2:2)
Branky a nahrávky: 22. Martensson (Junland, Weinhandl), 47. Hörnqvist (A. Johansson, Ekman), 47. Weinhandl (Videll, Junland) - 17. Mozjakin (Sušinskij, Kutějkin), 33. Kuljomin (Michnov, Ščastlivyj), 46. Mozjakin (Sušinskij, Kurjanov), 52. Platonov (Michnov). Rozhodčí: Rantala (Fin.) - Carlman, Sabelström (oba Švéd.). Vyloučení: 5:8. Využití: 1:1. Diváci: 10 340.
Švédsko: Larsson - Akerman, K. Jönsson, Junland, Fernholm, Jonsson, Frögren, Petrasek, Lindström - Hörnqvist, A. Johansson, Ekman - Weinhandl, Martensson, Videll - Warg, Wallin, Fabricius - Widing, Davidsson, Thörnberg. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
Rusko: Jerjomenko - I. Nikulin, Kornějev, Pereťjakin, D. Markov, Aťjušov, Birjukov, Jemelin, Kutějkin - Platonov, Nikolišin, Saprykin - Afanasenkov, Těreščenko, F. Fjodorov - Michnov, Ščastlivyj, Kuljomin - Mozjakin, Kurjanov, Sušinskij. Trenér: Vjačeslav Bykov.