Finové zdolali Švédy a skončili ve Stockholmu druzí

STOCKHOLM

Hokejisté Finska zdolali v závěrečném utkání Švédských her ve Stockholmu v souboji o konečné druhé místo domácí tým 2:1. Celek kanadského kouče Douga Sheddena si díky vystoupení na turnaji hraném pod názvem LG Hockey Games udržel teoretickou naději na celkový triumf v Euro Hockey Tour. Na vedoucí Rusko před posledním podnikem série v Liberci, který se bude hrát od 17. do 20. dubna jako Česká pojišťovna Cup, ztrácejí Finové sedm bodů.

Finové přečkali v úvodu 66 vteřin oslabení tří proti pěti, ale ve 12. minutě inkasovali sporný gól. Po Puistolově chybě ve středním pásmu se po následné akci dostal k dorážce Ledin a s Luomou za zády zasáhl puk před pádem na led bruslí. Český sudí Šindler po poradě s videorozhodčím branku uznal. Tým Suomi vyrovnal za tři minuty, když přesnou střelou od modré čáry překonal gólmana Liva v přesilovce čtyř proti třem Puistola.

V druhém dějství se nejdříve Švédové ubránili minutu a půl v oslabení tří proti pěti a v 26. minutě mohli jít podruhé v utkání do vedení. Ekman ale při sólovém nájezdu na gólmana Niemiho nevyzrál. Branka tak padla na druhé straně, když v 33. minutě zakončil při vyloučení kapitána Kennyho Jönssona pohlednou kombinační akci se Salmelou a Hyvönenem Pesonen.

Švédové se marně snažili smazat ztrátu a Finové měli několik možností zvýšit náskok. Nejblíže k vyrovnání byl v 52. minutě Kenny Jönsson, který zamířil do horní tyče. Na stavu nic nezměnila ani závěrečná 77 vteřin trvající power play domácích.

Finové tak skončili se šesti body druzí kvůli horšímu vzájemnému zápasu s Ruskem a Švédové díky výhře nad Českou republikou třetí. V evropské tour zůstali Švédové poslední o bod za českým týmem a oba celky už mají naději jen na druhou pozici.

Švédsko - Finsko 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 12. Ledin (Widing) - 15. Puistola (Luoma, Pirnes), 33. Pesonen (Hyvönen, Salmela). Rozhodčí: Šindler (ČR) - Ulriksson, Takula (oba Švéd.). Vyloučení: 12:9, navíc Luoma (Fin.) 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 13.850.
Švédsko: Liv - Fernholm, Lindström, Jonsson, Frögren, Akerman, K. Jönsson, Junland - Weinhandl, Martensson, Videll - Brunnström, Wallin, Fabricius - Widing, Warg, Ledin - Hörnqvist, Berglund, Ekman. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
Finsko: Niemi - Väänänen, Lehtonen, Luoma, Puistola, Söderholm, Salmela, Heikkinen, Aalto - Hyvönen, Santala, Pesonen - Kallio, Pirnes, Salmelainen - Koivisto, Viitaluoma, Leino - Laaksonen, Hytönen, Pihlman. Trenér: Doug Shedden.