Healy oslavil cenu od Platiniho góly do obou branek

BELFAST

Severoirský fotbalista David Healy převzal před středečním utkáním s Gruzií speciální cenu od prezidenta UEFA Michela Platiniho a pak potvrdil, že si trofej nejlepšího střelce kvalifikačních bojů zaslouží. Na výsledku 4:1 se podílel dvěma góly, jedna z tref byla ovšem do vlastní sítě.

Kanonýr z anglického Fulhamu Healy nastřílel v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 13 branek, a i když svému týmu nepomohl na šampionát do Švýcarska a Rakouska, překonal o jeden gól dvanáct let starý rekord Chorvata Davora Šukera.

"Takový výkon si zaslouží pozornost. Jsem si jistý, že nějakou dobu vydrží," řekl bývalý vynikající fotbalista Platini, jenž cenu Healymu osobně v belfastském Windsor Parku předal. "Je pro mě velká čest, že si udělal čas a přijel mi dát tu trofej. Můj rekord asi někdo jednou překoná, pár let ale snad vydrží," uvedl osmadvacetiletý útočník, jenž si nejvíc cení hattricku proti Španělsku.

Healy své střelecké schopnosti potvrdil i v zápase s Gruzií, v němž v 33. minutě zvýšil na 2:0. Deset minut po přestávce však ve snaze odkopnout míč do bezpečí po Ckitišviliho střele ze značky pokutového kopu do tyče překonal nešťastně i vlastního gólmana Taylora. Gruzínce tím nicméně o vstřelení branky nepřipravil; tři minuty před koncem ho napodobil Kobiašvili a stanovil konečné skóre 4:1 pro domácí Severní Irsko, které bude 10. září prvním soupeřem českého výběru v kvalifikaci MS.

3 : 0 Česko - Švýcarsko 3 : 0 dohráno
20240425T14 : 00:00+0200