Hokejisté Maďarska se po 70 letech vracejí mezi elitu

SAPPORO/INNSBRUCK

Hokejisté Maďarska vyhráli skupinu B divize I mistrovství světa a příští rok si po sedmdesátileté pauze zahrají mezi elitou. Maďaři vyhráli turnaj v Sapporu bez ztráty bodu a své vystoupení korunovali sobotním vítězstvím 4:2 nad loňským účastníkem elitního šampionátu Ukrajinou. Ve skupině A si po roční pauze vybojovali návrat mezi elitu Rakušané.

Tým v čele se známým brankářem Levente Szuperem, jehož v roce 2000 draftovalo Calgary, si zahraje příští rok na MS skupiny A ve Švýcarsku přesně 70 let po svém posledním vystoupení na šampionátu. Na závěrečném MS před druhou světovou válkou v roce 1939 shodou okolností také ve Švýcarsku obsadilo Maďarsko sedmé místo.

Na vrcholném turnaji startovali hokejisté této středoevropské země naposledy v roce 1964, když na olympijských hrách v Innsbrucku prohráli všech sedm zápasů a skončili poslední.

Stříbro v Sapporu získala Ukrajina a bronz domácí Japonsko, jež v závěrečném zápase porazilo 7:3 sestupující Estonsko.

Rakouští hokejisté rozhodli o postupu v posledním duelu šampionátu skupiny A, když na domácím ledě v Innsbrucku porazili v přímém souboji o postup Polsko 7:3. Rakušané o triumfu rozhodli ve druhé třetině, v níž vstřelili svěřencům českého trenéra Rudolfa Roháčka pět gólů.

S divizí I se loučí Korea, která v utkání o udržení podlehla Nizozemsku 5:6 v prodloužení a obsadila ve skupině poslední místo.

Skupina A:
Nizozemsko - Korea 6:5 v prodl. (2:1, 2:3, 1:1 - 1:0), Kazachstán - Velká Británie 3:1 (1:1, 0:0, 2:0), Rakousko - Polsko 7:3 (1:1, 5:0, 1:2).