Čeští in-line hokejisté skončili po výhře nad Finy na MS pátí

Čeští in-line hokejisté dokázali zapomenout na čtvrteční těsnou porážku ve čtvrtfinále mistrovství světa IIHF s domácím Slovenskem a díky páteční výhře nad Finskem 10:8 obsadili na šampionátu v Bratislavě konečné páté místo.

Zápas zklamaných čtvrtfinalistů přinesl divokou přestřelku. Zpočátku to přitom vypadalo, že seveřané mají jeho vývoj pevně pod kontrolou: skóre otevřel již po 53 vteřinách při přesilovce Aki Tuominen a na konci deváté minuty už vedlo Finsko 3:0. Poté sice snížil Ladislav Vlček, jenže skóre první dvanáctiminutovky ještě stihl upravit Olli Lehtinen.

Druhá čtvrtina však přinesla velký obrat, který odstartoval využitou početní výhodou kanonýr Karel Rachůnek. Necelou minutu po něm snížil na rozdíl jediné branky Aleš Hemský a tentýž hráč v 22. minutě při další přesilovce vyrovnal. Zvrat pak dokonal 36 vteřin před druhou sirénou Jiří Polanský. Hned nato vystřídal v české brance Tomáše Štůralu druhý gólman Ondřej Jirkův.

Zkraje třetího dějství sáhli ke střídání gólmanů také Finové: českým i slovenským fanouškům z působení ve Vsetíně a bratislavském Slovanu dobře známý Sasu Hovi přenechal své místo Mikku Koskinenovi. Ani on však nevydržel dlouho s čistým štítem, neboť ho již po 40 vteřinách prostřelil Polanský a zvýšil na 6:4.

Oba týmy poté přidaly ještě po gólu a podobně se tahaly o výsledek i v závěrečné čtvrtině, vyrovnat se však finskému výběru ani jednou nepovedlo. Hned tři hráči dokončili zápas s hattrickem: z Čechů se podařilo třikrát skórovat Rachůnkovi, v dresu soupeře pak Tuominenovi a Rissanenovi.

Domácí Slovensko vyřadilo gólem v prodloužení Němce a zajistilo si první medaili v historii šampionátů IIHF. Jeho finálovým soupeřem budou v sobotu obhájci titulu ze Švédska.

O 5. místo:
Česko - Finsko 10:8 (1:4, 4:0, 2:1, 3:3)
Branky: 17., 36. a 39. K. Rachůnek, 10. a 43. Vlček, 18. a 22. A. Hemský, 24. a 25. Polanský, 45. Besser - 1., 9. a 42. Tuominen, 6., 27. a 37. Rissanen, 12. O. Lehtinen, 44. Honkanen.
Semifinále:
Slovensko - Německo 3:2 v prodl. (1:0, 1:0, 0:2, 0:0 - 1:0), Švédsko - USA 12:8 (2:0, 5:6, 2:1, 3:1).