Rubriky:

Ostatní

Eliáš zamíří v září jako vyslanec UNICEF do Belize

18. srpna 2008 15:49 - PARDUBICE

I do terénu se vypraví jako vyslanec dobré vůle UNICEF hokejový útočník Patrik Eliáš. Hvězda New Jersey zaštiťuje svým jménem Dětský fond OSN už dva roky a v září se vydá do Belize. Loni se chystal se svou tehdejší přítelkyní a nynější manželkou Petrou do Rwandy, ale z toho i kvůli odmítavému stanovisku Devils sešlo. Návštěvu chudé rovníkové Afriky má však stále v plánu.

Jeho mise mimo působení v tuzemsku tak povede nejprve do středoamerického Belize. "Odlétám tam 10. září z New Yorku. V Belize také UNICEF působí, já tam pojedu podpořit organizaci v terénu. Podívám se, kam peníze, které tady věnují třeba babičky a dědečkové, dávají, jak s nimi nakládají a jak to funguje," popsal Eliáš své charitativní plány v rozhovoru s novináři.

Předchozí plány s návštěvou Afriky padly kvůli prodělané žloutence, kterou se infikoval v roce 2005 při působení v ruském Magnitogorsku. "Klub mi to loni nedovolil z důvodu mnoha očkování a nechtěl riskovat kvůli nemoci, kterou jsem měl. Moje spolupráce s UNICEF je dlouhodobá a určitě na to jednou dojde," nenechává se odradit od návštěvy nejpostiženějších oblastí útočník, který bude po odchodu Jaromíra Jágra do Ruska spolu s Martinem Havlátem z Chicaga nejlépe placeným Čechem v NHL. New Jersey mu platí šest milionů dolarů ročně.

Právě nemoc nasměrovala Eliáše k podobným charitativním projektům. "Vždycky k tomu člověk dojde, když se mu něco stane a uvědomí si, že je potřeba pomáhat druhým. Hlavně když jde o děti, které si osud nevybírají samy. Samozřejmě mě to nějakým způsobem naplňuje a mám z toho dobrý pocit," usmíval se Eliáš.

Dětem z chudých zemí je potřeba pomáhat

Podle hokejové hvězdy je nutné dostat do podvědomí lidí, že je potřeba dětem z chudých zemí pomáhat. "Mají osud o dost těžší než my a samy si ho nevybraly. UNICEF patří k největším charitativním organizacím na světě a neváhal jsem, když ta nabídka přišla. Nesmírně si toho vážím, je spousta akcí, kterých se přes léto zúčastňuji. Snažíme se dělat charitativní zápasy nebo jiné akce," doplnil Eliáš.

Například před dvěma měsíci se zúčastnil třetího ročníku Miss panenka v Hradci Králové. "Byl jsem v porotě. Panenky vytvářely děti ze škol. Jsou to takové maličkosti, ale dává se do podvědomí dětem, že jsou na tom jiné děti na světě hůře. A pomáhají jim," poukázal na význam ručně vyrobených panenek. Ty při "adopci" představují skutečné dítě, které je v rámci očkovací kampaně UNICEF v rozvojových zemích naočkováno proti šesti hlavním dětským nemocem.

Dětský fond OSN získal v neděli 50 000 korun i díky Eliášově účasti na benefičním utkání Otakara Janeckého v Pardubicích. Účelem byla podpora pardubické speciální školy Svítání.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní