Ruskou sérii 22 vítězství ukončili hokejisté Švédska

STOCKHOLM

Vítězná série ruských hokejistů po 22 zápasech skončila. Úřadující mistři světa ve čtvrtek podlehli na úvod Švédských her ve Stockholmu domácí reprezentaci 3:4. Švédové o svém teprve druhém úspěchu v letošní Euro Hockey Tour rozhodli zejména v první třetině, v níž vstřelili tři branky. V zápase využili tři přesilové hry.

Domácím vyšel skvěle vstup do utkání. Již ve druhé minutě překonal Barulina v brance sborné Tjärnqvist a předznamenal vydařenou první třetinu Švédska. V přesilové hře přidal druhý gól Widing a přesto, že Suglobov také v početní výhodě snížil, poslední slovo v úvodním dějství měli opět svěřenci trenéra Gustafssona. Na 3:1 zvýšil po šestnácti vteřinách dvojnásobné početní výhody Kenny Jönsson.

Rusové, kteří v posledních sezonách EHT jasně dominují, však nerezignovali a ve druhé dvacetiminutovce se jim podařilo snížit. Při své reprezentační premiéře se prosadil Rybin. Ve třetí části ale Švédové získali dvoubrankové vedení zpět a vítězství již ubránili.

I poslední dvacetiminutovka byla dramatická. Saprykin nejprve snížil, Weindhandl neproměnil trestné střílení a Rusové následně nevyužili ani minutu a 43 sekund dlouhou přesilovou hru pět na tři. Světoví šampioni nedokázali vyrovnat ani při závěrečném náporu a power play. I přes porážku ale stále Euro Hockey Tour kralují.

Švédsko - Rusko 4:3 (3:1, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 2. M. Tjärnqvist (Mag. Johansson, Ragnarsson), 7. Widing (Akerman, Davidsson), 19. K. Jönsson (Akerman, Davidsson), 47. Weinhandl (Martensson, Omark) - 12. Suglobov, 34. Rybin (Ščastivyj), 48. Saprykin (Baďjukov). Rozhodčí: Laaksonen, Rantala (oba Fin.) - Dahmén, Lyth (oba Švéd.). Vyloučení: 6:13, navíc Nilson - Něprjajev, Taratuchin všichni 10 min. Využití: 3:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 10 314.
Švédsko: Holmqvist - Mag. Johansson, Ragnarsson, Timander, Tärnström, Akerman, K. Jönsson, Hedman - Weinhandl, Martensson, Omark - Nordgren, Wallin, Berglund - Widing, Davidsson, Thörnberg - Nilson, Andersson, M. Tjärqvist - Harju. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
Rusko: Barulin - Žitnik, Guskov, Kuljaš, Višněvskij, I. Nikulin, Kornějev, Kondratěv, Jemelin - Suglobov, Ščastlivyj, Michnov - Radulov, Baďjukov, Saprykin - Pěrežogin, Taratuchin, Rybin - Kvaša, Něprjajev, Afanasenkov. Trenér: Vjačeslav Bykov.