Ve finále MS osmnáctek jsou hokejisté USA a Ruska

FARGO/MOORHEAD

Ve finále mistrovství světa hokejistů do 18 let se utkají domácí Spojené státy americké a Rusko. Týmu USA se podařilo vyřadit obhájce prvenství Kanadu po vítězství 2:1, ruští úřadující vicemistři světa porazili 4:0 Finsko. Stejné složení měl duel o zlato i v roce 2002, kdy se radovali Američané, a v roce 2007 při triumfu Rusů.

V zámořském derby přitom byli ještě 10 minut před koncem ve vedení Kanaďané, ale drtivému náporu soupeře nakonec neodolali. Jeremy Morin v polovině poslední třetiny vyrovnal a o čtyři minuty později zápas rozhodl autor předchozí finální přihrávky Jerry D'Amigo. U obou gólů asistoval i Cam Fowler. Američané mohou navázat na titul svých předchůdců z roku 2006.

Rusové jsou ve finále turnaje už potřetí za sebou a obrovskou zásluhu na tom měl Jevgenij Kuzněcov coby autor dvou gólů a dvou přihrávek. Brankář Igor Bobkov zase zlikvidoval všech 51 střel soupeře, který inkasoval rozhodující dva góly v rychlém sledu v polovině druhé třetiny. V tvrdém utkání bylo uděleno devatenáct dvouminutových trestů a v závěru i pětiminutový a do konce zápasu pro Fina Aaltonena.

Starosti s udržením mezi elitou budou mít Slováci, kteří prohráli 4:5 po samostatných nájezdech s Německem, které se ke svému soupeři přiblížilo na dva body. V posledním kole čeká Slováky již zachráněné Švýcarsko, zatímco Němci narazí na jistě sestupující Norsko.

MS hokejistů do 18 let v amerických městech Fargo a Moorhead:
Semifinále:
Rusko - Finsko 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
Branky: 29. a 60. Kuzněcov, 28. Kycin, 59. Burmistrov.
USA - Kanada 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)
Branky: 50. Morin, 54. Amigo - 39. Olsen.
O udržení:
Německo - Slovensko 5:4 po sam. náj. (2:0, 2:1, 0:3 - 0:0)
Branky: 6. a 9. Braun, 35. Plachta, 40. Hufner, rozh. nájezd Brandl - 28. a 48. Jurčo, 51. Jánošík, 56. Vandas.