Rubriky:

Ostatní

Europoslanci chtějí, aby IIHF odebrala Bělorusku hokejové MS 2014

11. května 2011 13:45 - ŠTRASBURK/BRUSEL

Evropský parlament dnes vyzval Mezinárodní hokejovou federaci (IIHF), aby neumožnila Bělorusku hostit v roce 2014 mistrovství světa. Důvodem je porušování lidských práv v této bývalé sovětské republice a skutečnost, že stále nebyli propuštěni všichni političtí vězni. Předseda IIHF René Fasel však neočekává, že by se šampionát uskutečnil jinde.

 

Jan Handrejch, Právo

"Chování běloruského režimu jasně (Bělorusko) diskvalifikuje od privilegia, aby mohlo hostit takovou velkou sportovní událost, jako je světový šampionát v hokeji v roce 2014," řekl šéf zákonodárného sboru Jerzy Buzek.

Buzek také při příležitosti probíhajícího mistrovství světa na Slovensku spolu s dalšími významnými představiteli parlamentu zaslal IIHF dopis v tomto duchu. "Bělorusko je vedeno brutálním a nedemokratickým režimem (prezidenta Alexandra) Lukašenka už téměř dvě desetiletí," uvedl Buzek.

Běloruský prezident Lexandr LukašenkoBěloruský prezident Lexandr Lukašenkofoto: ČTK/AP/Sergej Grits

Fasel v rozhovoru s novináři na počátku letošního šampionátu v Bratislavě prohlásil, že IIHF není politickou organizací. "Samozřejmě, lidé musejí mít práva, která jim náleží. Ale o tom, zda se šampionát uskuteční, rozhoduje kongres IIHF. Diskutovali jsme o tom a nemáme žádné novinky, které by něco měnily," řekl Fasel.

Lukašenko je podle něho velkým hokejovým fanouškem. "V Bělorusku udělal pro hokej hodně. Párkrát jsem s ním mluvil a myslím, že najdeme nějaké řešení. Bělorusové si šampionát zaslouží," podotkl Fasel.

Současnou situaci přirovnal k diskusím, které se vedly před olympijskými hrami 2008 v Pekingu. "Stále se rozebírala lidská práva. Podle mě to bylo dobré rozhodnutí. Olympiáda otevřela Čínu světu, návštěvníci mohli vidět, jak Číňané žijí a jak jsou přátelští," dodal předseda IIHF.

"Bělorusko je vedeno brutálním a nedemokratickým režimem (prezidenta Alexandra) Lukašenka už téměř dvě desetiletí," uvedl Buzek.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní