Finové rozdrtili Dány a poslali USA do skupiny o udržení

EDMONTON/CALGARY

Hokejisté Finska rozdrtili na mistrovství světa hokejistů do dvaceti let ve skupině B v Edmontonu outsidera Dánsko 10:1 a zajistili si po Kanadě a Česku postup do play-off. Výsledek také definitivně potvrdil účast Spojených států amerických jen ve skupině o udržení, kam je nasměrovala porážka s českým týmem 2:5. Američané budou v play-off chybět vůbec poprvé od jeho zavedení v roce 1996.

Radost Fina Mikaela Granlunda

Ve skupině A v Calgary si pojistili minimálně čtvrtfinále po výhře nad Slovenskem 9:1 Švédové. O poslední místo v bojích o medaile bude hrát dnes Slovensko se Švýcarskem, které porazilo Lotyše 5:3. Zajistí si ho vítěz utkání, stejně jako v duelu Švédska s Ruskem půjde úspěšnější celek přímo do semifinále. Tam už má jistou účast domácí Kanada, která po ztrátě USA vyhrála skupinu B.

Dánové nasadili do zápasu s Finy jen patnáct hráčů do pole, protože trenér Todd Bjorkstrand disciplinárně potrestal pětici Mathias Bau-Hansen, Jonas Sass-Jensen, Nicki Kisum, Anders Thode a Anders Schultz za to, že po utkání s Kanadou vyváděla v tiskovém středisku. Pěti body za čtyři branky a jednu asistenci se podepsal pod vysokou výhru Teemu Pulkkinnen.

Čtyři góly za patnáct minut si připsal Pulkkinnen

Útočník Jokeritu Helsinky vstřelil mezi 45. a 60. minutou poslední čtyři góly zápasu a čtyřmi góly za třetinu vyrovnal rekord Jána Vodily, jemuž se to podařilo v prosinci 1979 v dresu Československa proti USA.

Na všechny čtyři góly přihrál Pulkkinenovi Mikael Granlund a čtyři body za dvě trefy a stejný počet přihrávek zaznamenal také Miikka Salomäki, jenž zaznamenal dvě trefy a stejný počet přihrávek. "Nehráli jsme moc dobře, Dánové byli špatní. Dávali jsme snadné góly. Proti Česku musíme hrát lépe," řekl serveru iihf.com Pulkkinen.

Švédové po ztrátě bodu se Švýcarskem proti Slovensku další zaváhání nepřipustili a díky pěti trefám v poslední třetině soupeře deklasovali. Sedmnáctiletý Sebastian Collberg a Erik Thorell zaznamenali po dvou brankách a jedné asistenci.

Slováci budou hrát o únik bojům o udržení se Švýcary, kteří si připsali první výhru na turnaji po vyrovnaném boji s Lotyši. Ti dokázali v 53. minutě vyrovnat na 3:3, přestože prohrávali už 1:3. Za 18 vteřin ale vstřelil vítěznou branku Gaetan Haas a za dalších 59 sekund dovršil výsledek Christian Marti.

3 : 0 Česko - Švýcarsko 3 : 0 dohráno
20240425T14 : 00:00+0200