Ostatní

Historický úspěch hokejistek: poprvé si zahrají v elitní kategorii MS

31. března 2012 21:19 - Ventspils

České hokejistky ovládly skupinu A divize mistrovství světa v lotyšském Ventspilsu a poprvé v historii si zahrají v elitní kategorii. Postup si zajistily díky dnešní výhře v závěrečném zápase turnaje nad Rakouskem 6:1 a skončily o bod před druhým Norskem. Svěřenkyně trenéra Karla Manharta se teď mohou těšit na souboje s nejlepšími týmy světa v roce 2013 v Ottawě.

Češky, které loni postoupily z divize II, sice v neděli v úvodním utkání prohrály s Japonskem (3:4), ale pak porazily postupně Norsko (2:1), Lotyšsko (5:0) i Kazachstán (3:2) a spanilou jízdu k účasti na historicky patnáctém mistrovství světa elitní kategorie dovršily dnes.

K postupu stačila českému týmu i výhra v nastavení, která by jej posunula před Norsko díky lepšímu výsledku ve vzájemném zápase. Češky sice v úvodu nevyužily dvě přesilovky pěti proti třem, ale v 18. minutě proměnila početní výhodu při vyloučení Wittichové Nováková. Hned za 61 vteřin zvýšila Studentová.

Ve druhé třetině zvýraznily náskok Manhartová s Polenskou a na začátku třetí třetiny upravily už na 6:0 Chmelová se Studentovou. Gólmance Lhotské sice pokazila čisté konto Schwarzlerová, ale oslavy historického úspěchu to Češkám nemohlo pokazit.

MS žen v hokeji ve Ventspilsu - divize I, skupina A:
ČR - Rakousko 6:1 (2:0, 2:0, 2:1)
Branky: 19. a 47. Studentová, 18. Nováková, 33. Manhartová, 36. Polenská, 45. Chmelová - 48. Schwarzlerová.
Japonsko - Kazachstán 5:0 (0:0, 2:0, 3:0), Norsko - Lotyšsko 6:0 (2:0, 1:0, 3:0).