Pohár UEFA: Porto deklasovalo Lazio, Celtic vydřel remízu

Fotbalisté FC Porto mají finále Poháru UEFA na dosah. V dnešním úvodním zápase semifinále deklasovali doma Lazio Řím 4:1, i když od šesté minuty prohrávali. Ve druhém utkání uhrála Boavista Porto v Glasgowě remízu a dala myšlenkám na finále dvou městských rivalů reálnou podobu.

Paul Turra (vlevo) z Boavisty Porto odkopává před Henrikem Larssonem z Celtiku Glasgow.

Zápas v Portu měl v úvodních šedesáti minutách strhující tempo. Nejprve Argentinec López rychle umlčel oslavné chorály fanoušků na nabitém stadionu Das Antas, když po centru Favalliho potrestal chybu domácích v rozehrávce.

Porto jako by právě na inkasovaný gól čekalo, aby mohlo spustit svůj útočný koncert. Obrat skóre režíroval brazilský útočník Derlei, který dva góly dal sám a na další přihrál Manichemu. Ten jeho nabídku hned z první umístil krásným lobem z 25 metrů za záda zkoprnělého Peruzziho.

Derlei se ještě do přestávky trefil hlavou a v 50. minutě snadno dorazil do branky Decův trestný kop, který na mokrém trávníku vypadl Peruzzimu z rukou. Famózní obrat zpečetil chvíli poté Hélder Postiga, který už v prvním poločase měl na kopačce dva jasné góly.

FC Porto - Lazio Řím 4:1
Poločas: 2:1. Branky: 10. Maniche, 27. a 50. Derlei, 57. Postiga - 6. López. Rozhodčí: Vassaras (Řec.). ŽK: Favalli, Pancaro, Fiore, César, Castroman (všichni Lazio). Diváci: 45.528.
Baía - Paulo Ferreira, Jorge Costa, Ricardo Carvalho, Nuňo Valente - Costinha, Deco, Maniche, Aleničev (83. Tiago) - Hélder Postiga (60. Ferreira), Derlei (87. Jankauskas)Peruzzi - Pancaro, Couto, Mihajlovič, Favalli (69. Castroman) - Fiore, Stankovič, Simeone (72. Giannichedda), César - Chiesa (57. Inzaghi), López

Larsson nerozhodl, penaltu neproměnil

Švédský útočník Henrik Larsson sice fotbalistům Celtiku Glasgow zachránil v úvodním semifinále proti Boavistě Porto remízu 1:1, ale fanoušci se na něj přesto zlobili. Larsson totiž mohl čtvrt hodiny před konce rozhodnout, jenže nedal penaltu.

Boavista nastoupila s jasnou taktikou: ubránit ve vroucím kotli Celtic Parku remízu. Domácí útočníci si s její úpornou obranou neporadili, naopak hosté hrozili z rychlých brejků, i když v jejich útoku chyběl nejlepší střelec týmu, Brazilec Elpidio Silva.

Když už domácí napnuli síť, byla to jejich vlastní. Krátce po přestávce srazil Belgičan Valgaeren Anunciacaův centr před dotírajícím Dudou do vlastní branky. Šok domácích netrval dlouho. Larsson dostal v šestnáctce chvíli času a místa a ze šesti metrů si věděl rady.

Hráči Celtiku během zápasu častokrát upírali dotčené pohledy k belgickému rozhodčímu De Bleeckeremu. Podle nich jim v prvním poločase dvakrát upřel penaltu za hraní rukou. Ale když jim jí v 75. minutě po Éderově ruce konečně odpískal, Larsson ji nedokázal proměnit. Zamířil k pravé tyči, ale gólman Pereira potvrdil své reprezentační kvality a střelu vyrazil na roh.

Celtic Glasgow - Boavista Porto 1:1
Poločas: 0:0. Branky: 50. Larsson - 48. vlastní Valgaeren. Rozhodčí: De Bleeckere (Belg.). ŽK: Lennon, Balde - Ávalos, Duda, Martelinho, Paulo Turra. Diváci: 60.000.
Douglas - Mjällby, Balde, Valgaeren - Thompson, Agathe (74. Sylla), Petrov (78. Fernández), Lennon, Lambert - Larsson, HartsonRicardo - Ávalos, Paulo Turra, Éder, Mário Loja - Luiz Cláudio (46. Cafú, 81. Bosingwa), Pedrosa (90. Rui Óscar), Anunciacao, Martelinho - Erivan, Duda