Sparta zachránila čest českých klubů v Lize mistrů, jako jediná postoupila do osmifinále

Hokejisté Sparty zachránili čest českých klubů v Lize mistrů, když jako jediní dokázali postoupit ze základní skupiny Champions League do jejího osmifinále. Pražanům vítězství ve skupině G zajistila výhra 6:3 nad německým Mannheimem. Stopku naopak dostal Liberec, který v přímém souboji o postup prohrál na ledě finského Kärpätu Oulu 1:3. Severočeši tak napodobili Zlín, Pardubice, Vítkovice a Třinec, kteří rovněž neprošli základními skupinami. Soupeře pro osmifinálové play off se Sparta dozví v pátek v poledne.

Útočník Sparty Miroslav Forman (druhý zprava) se raduje z gólu se svými spoluhráči Markem Ďalogou (vlevo) a Janem Buchtelem (vpravo) v utkání Ligy mistrů proti Mannheimu..

Karty byly rozdány jasně. Sparta k posunu na první místo před švédské Växjö a postupu ze skupiny potřebovala zvítězit nad Mannheimem, který již dříve ztratil naději na postup, za tři body a začala výborně. Už v páté minutě využil první přesilovku v zápase Hrbas a Pražané vedli. Jenže když pak při velkém tlaku neproměnili řadu vyložených příležitostí, Mannheim v 17. minutě ze své první nebezpečnější šance Metropolitem srovnal.

Po dvaceti vteřinách druhé třetiny navíc dokonal obrat dorážející Tardif a sparťané museli vstřelit minimálně dvě branky. To se jim ještě v prostřední části hry podařilo. Nejprve se opět v početní výhodě trefil Forman, a když pak Jandačův tým přežil krátké dvojnásobné oslabení, vrátil mu gólem ze 40. minuty vedení Klimek.

Když pak ve 42. minutě přidal čtvrtý zásah Kumstát, zdálo se být rozhodnuto. Jenže necelé tři minuty zadělal Raymond trefou při power play na drama. To ale v 58. minutě odmítl gólem do prázdné branky Buchtele a Holešovičtí i většina z dvou a půl tisíce přítomných fanoušků si mohla definitivně oddechnout. Na konečných 6:3 pak rovněž do prázdné klece uzavřel kapitán Rolinek.

Sparta tak se ziskem dvanácti bodů díky lepšímu vzájemnému zápasu se švédským Växjö vyhrála skupinu G a zajistila si postup mezi šestnáctku nejlepších. Svého soupeře se dozví v pátek, osmifinále se pak systémem play off hraje první a druhý týden v listopadu.

Osmifinalisté hokejové Ligy mistrů:
Sparta Praha, Kärpät Oulu, Tappara Tampere, SaiPa Lappeenranta, JYP Jyväskylä, IFK Helsinky, Lukko Rauma, TPS Turku (všichni Finsko), Frölunda, Linköping, Skelleftea, Lulea (všichni Švédsko), Vídeň Capitals, Red Bull Salcburk (oba Rakousko), Servette Ženeva, Fribourg (oba Švýcarsko)

Liberec v Oulu postup nevybojoval

Hokejisté Liberce podlehli v přímém souboji o postup do osmifinále Ligy mistrů na ledě Kärpätu Oulu 1:3. Stejný výsledek potřebovali v Oulu i Bílí Tygři, kteří ale na ledě finského šampióna prohrávali už od čtvrté minuty. Útočník Bulík byl vyloučen za zdržování hry po vyhození puku do hlediště a jednu vteřinu před koncem jeho trestu otevřel skóre Manninen, který zakončil bekhendem do odkryté branky.

Blízko vyrovnání byl v polovině utkání Jelínek, na druhé straně neproměnil únik Kemppainen. Další možnost hostů měl Dlouhý. Ve 44. minutě zvýšil Karpät, když skóroval z dorážky před Schwarzem Junttila. Finský tým s českým bekem Emingerem a útočníkem Humlem v sestavě následně přečkal v oslabení i šanci Valského a ve 49. minutě pojistil jeho postup po teči svou druhou trefou Manninen.

Brankáře Karhunena překonal až v 58. minutě Jelínek. Karpät potvrdil po vítězství ve skupině úspěšnost finských klubů v soutěži a postoupil jako sedmý z osmi účastníků Liigy. Liberci devět bodů na druhém místě na účast v play off nestačilo.

Hokejová Liga mistrů, skupina G - 6. kolo:
Sparta Praha - Adler Mannheim 6:3 (1:1, 2:1, 3:1)
Branky a nahrávky: 5. Hrbas (Rolinek), 26. Forman (Buchtele, Ďaloga), 40. Klimek (Réway), 52. Kumstát (Rolinek, Pech), 59. Buchtele (Přibyl, Réway), 60. Rolinek (Kumstát, Piskáček) - 17. Metropolit (Tardif, Raymond), 21. Tardif (Plachta), 58. Raymond (Metropolit, Plachta). Rozhodčí: Sjöqvist (Švéd.), Hribik - Lhotský, J. Svoboda (všichni ČR). Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Diváci: 2448.
Sestava Sparty: Novotný - Hrbas, Barinka, Polášek, Piskáček, Mikuš, Ďaloga - Kumstát, Pech, Rolinek - Réway, J. Hlinka, Klimek - Forman, Přibyl, Buchtele - Sabolič, Bahenský, Cingel. Trenéři: Jandač a Moták.
1.Sparta Praha6311125:1912
2.Växjö6400219:1412
3.KalPa Kuopio6201311:157
4.Mannheim6110411:185
6. kolo hokejové Ligy mistrů - skupina A:
Kärpät Oulu - Bílí Tygři Liberec 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 4. Manninen (Spang, Masuhr), 44. Junttila (Kemppainen, Masuhr), 49. Manninen (Glenn, Masuhr) - 58. P. Jelínek (Filippi). Rozhodčí: Brill, Hakkarainen - Kiilunen, Österholm. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. Diváci: 3011.
Sestava Liberce: Schwarz - Kajínek, Škoula, Šimek, Výtisk, Vitásek, Voráček, Plutnar, Kolmann - T. Urban, Vampola, Jelínek - Bartek, Bulík, Valský - Bulíř, Filippi, Kica - Skalický, Jonák, A. Dlouhý. Trenéři: P. Hynek a M. Černý.
1.Kärpät Oulu6320117:1213
2.Bílí Tygři Liberec6300316:159
3.Košice6201314:167
4.Kolín nad Rýnem6201312:167
Skupina B:
Valerenga Oslo - Färjestad 1:2 po sam. nájezdech (za hosty rozhodující sam. nájezd Gulaš).