Linköping - Sparta 2:2Krutá rána pro Spartu! V Linköpingu sahala po prodloužení, po gólu v čase 59:58 ale v Lize mistrů končí

2. Hlinka 0 : 1
48. Junland 1 : 1
52. Piskáček 1 : 2
60. Micflikier 2 : 2

Linköping/Praha

Pořádně hořký kalich si vypili v osmifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. V odvetném zápase na ledě Linköpingu ještě v samém závěru základní hrací doby vedli 2:1, což by jim v součtu s týden starou domácí prohrou 1:2 stačilo k prodloužení. Jenže to se nekonalo. Pražany totiž v čase 59:58 zmrazil kanadský útočník Jacob Micflikier, který svou trefou na konečných 2:2 poslal do čtvrtfinále soutěže švédský tým.

Útočník Linköpingu Jahannes Salmonsson (vlevo) a Jan Buchtele ze Sparty v osmifinále Ligy mistrů.

Karty byly rozdány jasně. Pražané věděli, že po domácí prohře 1:2 vede k postupu jedině výhra, přičemž ta o jednu branku zaručuje jen prodloužení či samostatné nájezdy. A Jandačovi svěřenci začali báječně, manko z prvního duelu smazali už za necelou minutu a půl. Hlinka sice první tutovku nevyužil, hned o pár vteřin později už ale osmatřicetiletý útočník, jenž právě v Linköpingu odehrál v minulosti čtyři sezóny, gólmana Rautiu střelou z první překonal.

Spartu, v jejíž sestavě se poprvé od 19. října objevil uzdravený forvard Daniel Přibyl, vedoucí gól nastartoval a především v pohybu švédský celek převyšovala. V 17. minutě mohl přidat druhý gól Pech, jenže v nadějné pozici nedokázal zkrotit skákavý kotouč.

Linköping hrající bez českého útočníka Jakuba Vrány sice se svým soupeřem střelecky držel krok, jenže na rozdíl od něho si vyloženější šance nevypracovával a brankář Novotný tak dlouho nemusel vytasit náročný zákrok. Až do 28. minuty, kdy v oslabení vychytal Taffeho i Johanssona.

Micflikier zmrazil Spartu

Od poloviny zápasu Seveřané přidali a Salmonsson byl blízko srovnání, odkrytou branku ale minul. Z následného protiútoku stálo při domácích obrovské štěstí. Cingelovu střelu totiž Rautio neudržel ve své výstroji a byl to znovu slovenský útočník, kdo se snažil puk dorážkami dotlačit za čáru, jenže právě na ni ukryl švédský gólman kotouč do lapačky.

Cingel pak nebezpečně zahrozil i v úvodu třetího dějství, jenže následně putoval za zbytečné napadení na trestnou lavici a svou čtvrtou přesilovku už Linköping zužitkoval, když od modré čáry propálil Novotného Junland. Ovšem už po čtyřech minutách Sparta znovu vedla, Réwayovu střelu úspěšně dorazil svým premiérovým zásahem v sezóně Piskáček.

Pražané posléze přečkali další oslabení za příliš mnoho hráčů na ledě a proti osamocenému Salmonssonovi výtečně zasáhl vyrážečkou Novotný. A když naopak při přesilovce hostů minul v ideální pozici Přibyl a v poslední minutě základní hrací doby selhal v samostatném úniku Sabolič, zdálo se, že prodloužení je nevyhnutelné. Jenže pak přišel pro Spartu šok! Micflikier totiž v čase 59:58 srovnal na 2:2 a vystřelil Linköpingu postup do čtvrtfinále Ligy mistrů, kde narazí na další švédský celek Skellefteu.

Hokejová Liga mistrů, odvetný osmifinálový duel:
Linköping - Sparta 2:2 (0:1, 0:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 48. Junland (Johansson), 60. Micflikier (Taffe) - 2. J. Hlinka (Přibyl, Buchtele), 52. Piskáček (Réway). Rozhodčí: Kaukokari, Rantala (oba Fin.) - Altberg, Malmqvist (oba Švéd.). Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. Diváci: 2437. První zápas: 2:1, postupuje Linköping.
Linköping: Rautio - A. Karlsson, Dahlström, Rahimi, Junland, Matheson, Johansson, Hansson - Andersson, S. Karlsson, McDonell - Salmonsson, Sundh, Almtorp - Little, Taffe, Micflikier - Törnqvist, M. Karlsson. Trenéři: Melin, Hävelid a Tangnes.
Sparta: F. Novotný - Ďaloga, J. Mikuš, Polášek, Piskáček, Švrček, Barinka, Hrbas, Pilař - Kumstát, Pech, Rolinek - Přibyl, J. Hlinka, Buchtele - Sabolič, Cingel, Klimek - Réway, A. Chlapík, Bahenský. Trenéři: Jandač a Moták.
Další odvetné osmifinálové zápasy Ligy mistrů:
IFK Helsinky - Fribourg-Gottéron 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Branky: 32. a 57. Ikonen, 60. Záborský - 13. Dubé. První zápas: 2:2, postupuje IFK Helsinky.
SaiPa Lappeenranta - Servette Ženeva 5:2 po sam. nájezdech (2:1, 1:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 3. Löfquist, 18. Venäläinen, 34. Järvinen, 52. Tavi, rozhodující nájezd Mankinen - 4. Rivera, 60. Rod. První zápas: 0:2, postupuje SaiPa Lappeenranta.
Lukko Rauma - TPS Turku 3:4 (0:2, 0:0, 3:2)
Branky: 41. Sipiläinen, 43. Vahalahti, 49. Gagnon - 9. a 51. Lasch (na druhou Nakládal), 12. a 42. Smoleňák. První zápas: 5:1, postupuje Lukko Rauma.
Skelleftea - JYP Jyväskylä 4:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 2:1 - 0:0)
Branky: 31. Calof, 58. Sundqvist, 60. P. Lindholm, rozhodující nájezd Lehtonen - 10. Hännikäinen, 41. Tuppurainen. První zápas: 4:5, postupuje Skelleftea.
Red Bull Salcburk - Lulea 5:8 po sam. nájezdech (4:1, 0:5, 1:1 - 0:0)
Branky: 4. a 59. Raffl, 5. a 11. Beach, 17. Meckler - 15., 35. a rozhodující nájezd Fogström, 40. a 50. Zaar, 28. Dixon, 30. Ledin, 36. Petrell. První zápas: 4:2, postupuje Lulea.
Frölunda - Tappara Tampere 4:2 (2:0, 1:0, 1:2)
Branky: 5. Johnsson, 9. Widerström, 36. Rosseli Olsen, 48. Görtz - 43. T. Da Costa, 49. Jormakka. První zápas: 5:1, postupuje Frölunda.
Vídeň Capitals - Kärpät Oulu 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)
Branky: 33. Watkins, 48. Schlacher - 29. Keränen (Eminger), 34. Junttila, 42. Huml. První zápas: 1:3, postupuje Kärpät Oulu.