USA - Rusko 2:3Ruská dvacítka vyřadila na MS celek USA, Finové titul neobhájí. Kanada si zastřílela

Hokejisté Finska na mistrovství světa hráčů do 20 let zlato neobhájí, protože ve čtvrtfinále v Torontu podlehli v repríze loňského finále Švédsku 3:6. Hráči Tre Kronor se v nedělním boji o finále utkají proti Rusku, které v Montrealu vyhrálo nad Spojenými státy americkými 3:2. Američané vypadli se sbornou ve stejné fázi turnaje také loni v Malmö (3:5) a i podruhé od titulu v roce 2013 budou v bojích o medaile chybět. Hokejisté Kanady naplnili v posledním čtvrtfinálovém duelu proti Dánsku roli velkého favorita a po výhře 8:0 si zahrají s přemožitelem českého týmu Slovenskem. Výsledek rovněž znamená, že čeští mladíci obsadili konečnou šestou příčku za výběrem USA.

Ruský hokejista Ivan Barbašjov se raduje z gólu v play off MS hráčů do 20 let proti USA.

V repríze loňského finále se po bezbrankové úvodní třetině v druhém dějství strhla přestřelka. Finy dostal 104 vteřin po pauze do vedení Juuso Ikonen, ale ve 25. minutě otočili během 47 sekund stav Gustav Forsling a Lucas Wallmark. Švédové totiž využili přesilovku pět na tři a pak i pokračující pět na čtyři.

Ve 29. minutě zvýšil na 3:1 Robin Norell. Za 103 vteřin se ale trefil za Finy Mikko Rantanen a ve 36. minutě smazal ztrátu Kasperi Kapanen. Jenže po 84 sekundách závěrečné části využil přesilovku pět na tři Adrian Kempe, v 54. minutě zvýraznil náskok Oscar Lindblom a čtyři vteřiny před koncem ještě dovršil výsledek Wallmark.

Obhájci bronzu Rusové udělali velký krok k postupu už v úvodu. Ve třetí minutě využil přesilovku pět na tři Ivan Barbašjov a v 16. minutě upravil na 2:0 Alexandr Šarov. Krátce po polovině utkání při výhodě dvou mužů v poli snížili Američané díky Anthonymu DeAngelovi, ale po 87 vteřinách závěrečného dějství vrátil sborné dvoubrankový náskok při trestu Sonnyho Milana Sergej Tolčinskij. Ve 49. minutě už jen zkorigoval výsledek Zach Werenski.

Kadada deklasova Dánsko

Překvapivý čtvrtfinalista Dánsko drželo s Kanaďany krok pouze úvodních deset minut. Poté otevřel skóre kapitán Curtis Lazar a ještě do přestávky zvýšil Sam Reinhart. "Jakmile jsme vstřelili první gól, už z nás vše spadlo a mohli jsme hrát uvolněně svoji hru," uvedl Reihart.

Ve druhé třetině, kterou Kanada vyhrála na střely drtivě 19:3 (celkově v utkání 50:14) a přidala další tři zásahy, už Seveřané definitivně odpadli a mohli jen vyhlížet závěrečnou sirénu. Lazar dokončil zápas se dvěma trefami a asistencí, opačnou bilancí se mohl pyšnit Connor McDavid. Druhou nulu na šampionátu vychytal Zachary Fucale. Stejným výsledkem jako Dány deklasovali Kanaďané před týdnem na úvod turnaje i Slováky, nyní na ně narazí znovu.

"Nikdo by se neměl nechat ošálit tím minulým zápasem. A stejně tak se tím nenecháme ovlivnit ani my. Oni se neustále zlepšují a i tehdy, kdyby proměnili v úvodu některé ze svých brejků, mohl to být úplně jiný zápas. Ani náznakem je nebereme na lehkou váhu," prohlásil Reinhart.

Kanada je s 15 tituly nejúspěšnější zemí juniorských šampionátů, po skvělé sérii pěti výher za sebou však čeká na zlato od roku 2009, kdy se radovala doma v Ottawě. Od té doby získala kolébka hokeje "jen" dvakrát stříbro a jednou bronz.

Švýcaři blízko záchraně

V prvním zápase série o udržení na dva vítězné duely uspěli Švýcaři, kteří zdolali Německo 5:2. Třemi body za dvě branky a jednu asistenci k tomu přispěl Noah Rod, tři přihrávky zaznamenal Denis Malgin.

Vítězové se museli obejít bez kapitána Yannicka Rathgeba, který dostal trest na dva zápasy za faul na Švéda Antona Blidha. Bude chybět i v druhém duelu, který se hraje z noci ze soboty na neděli od 1:00 SEČ a švýcarský tým si v něm může zajistit záchranu.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Montrealu a Torontu:
Čtvrtfinále:
USA - Rusko 2:3 (0:2, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 33. DeAngelo (Butcher, Eichel), 49. Werenski (Matthews) - 3. Lešenko (Bučněvič, Barbašov), 16. Šarov (Mamin, Dergačov), 42. Tolčinskij (Pajgin, Goldobin). Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.), Wehrli (Švýc.) - Lhotský (ČR), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 8:6. Využití: 1:2. Diváci: 8694.
Švédsko - Finsko 6:3 (0:0, 3:3, 3:0)
Branky a nahrávky: 25. Forsling (Nylander, Kempe), 25. Wallmark (Aho, Olofsson), 29. Norell (Forsling, Kempe), 42. Kempe (Lindblom, Holmström), 54. Lindblom (Nylander), 60. Wallmark (Hägg) - 22. Ikonen, 30. Rantanen (Ikonen, Hintz), 36. Kapanen (Mustonen, Honka). Rozhodčí: Patafie (USA), St. Jacques - Browne (oba Kan.), Wüst (Švýc.). Vyloučení: 6:6. Využití: 3:0. Diváci: 14 440.
Kanada - Dánsko 8:0 (2:0, 3:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 11. Lazar (McDavid), 16. Reinhart (Duclair), 28. Crouse (Gauthier), 31. McDavid, 34. Lazar (Hicketts), 44. Paul (Virtanen, Petan), 46. Point (McDavid, Lazar), 60. Ritchie (Crouse, Hicketts). Rozhodčí: Öhlund (Švéd.), Brüggemann - Ponomarjow (oba Něm.), Ritter (USA). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 18 448.
Česko - Slovensko 0:3
O udržení - 1. zápas:
Švýcarsko - Německo 5:2 (1:0, 3:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 4. Fiala (Rod, Malgin), 21. Rod (Fora, Malgin), 26. Fazzini (Hischier), 34. Hischier (Fora, Fazzini), 46. Rod (Malgin) - 29. Tuomine (Tiffels), 56. Kurz (Michaelis). Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), Miller (USA) - Dehaen (Fr.), Pesonen (Fin.). Vyloučení: 4:3, navíc Wissmann (Něm.) 10 min. Bez využití. Diváci: 7409.