Kanada - Slovensko 5:1Slováci na Kanadu nestačili, Javorové listy se ve finále MS 20 střetnou s Ruskem

Slovenští hokejisté do 20 let si finále mistrovství světa nezahrají. Rozhodla o tom jejich prohra v semifinále s Kanadou 1:5. Junioři domácího výběru mají jistotu cenného kovu znovu po dvou letech. Zlato vyhráli naposledy v roce 2009. Finálovým soupřem jim budou hokejisté Ruska, kteří v druhém semifinále zvítězili nad Švédskem 4:1 a stejně jako ve čtyřech předchozích turnajích odjedou domů s cenným kovem.

Kanaďan Nic Petan se raduje poté, co dokonal hattrick proti Slovensku v semifinálovém utkání MS juniorů do 20 let.

Ve finále tak na sebe zároveň narazí i historicky nejúspěšnější země v této věkové kategorii. Sborná bude hrát o 14. zlato, Kanaďané budou v noci na úterý od 2 hodin SEČ útočit na titul s pořadovým číslem 16. Švédové naproti tomu chybí ve finále poprvé od roku 2011 a čeká je po zlatu z roku 2012 a stříbrech z posledních dvou šampionátů boj o bronz. Ten z roku 1999 je naopak historicky vůbec jedinou dosavadní medailí Slováků.

Kanadu táhl za postupem útočník Nic Petan, jenž ze svých sedmi ran dokázal třikrát dostat puk za záda čtvrtfinálového slovenského hrdiny Denise Godly. Pokaždé mu u toho asistovali stejní nahrávači - Connor McDavid a kapitán zámořského celku Curtis Lazar.

Petan, jenž v NHL patří Winnipegu, poprvé udeřil při přesilovce již v páté minutě. Před 18 tisíci diváky tak určil rozdíl překvapivě vcelku vyrovnané úvodní třetiny, která mohla také skončit nerozhodně, ovšem Pavol Skalický na konci svého sóla proti brankáři Zacharymu Fucalemu neuspěl.

Ve druhé části už byli Kanaďané výrazně střelecky aktivnější, celý zápas se však zlomil až na sklonku prostředního a třetího dějství. Ve 39. minutě zvýšil Petan, o 86 vteřin později přidal třetí gól bek Shea Theodore. David Šoltés sice ještě do přestávky snížil, krátce po návratu ze šaten však Anthony Duclair vrátil Kanadě tříbrankový náskok.

Konečný výsledek dovršil v počerní výhodě Petan a na konci 52. minuty tak uzavřel svůj hattrick. Kanada svého soka předčila vysoko 44:15 na střely na bránu a svou převahu nakonec i přes další vynikající výkon Godly promítla i do skóre.

Švédové poprvé inkasovali v oslabení

Rusové začali cestu za další medailí po triumfu v roce 2011, následném stříbru a dvou bronzech z posledních dvou let ve 32. minutě, kdy Alexandr Šarov z levého kruhu překonal brankáře Linuse Söderströma. Za 92 vteřin Švédové poprvé na turnaji inkasovali v oslabení a Zjat Pajgin zvýšil náskok.

Vyrovnaný zápas se zlomil stranu sborné a to ještě v 39. minutě atakovaný Alexandr Dergačov dostal puk bruslí do branky, následně spolu se Söderströmem posunul branku a sudí gól po poradě u videa neuznali. Po 91 vteřinách třetí třetiny se už ale v souladu s pravidly trefil Šarov.

V 52. minutě po rychlé akci Švédům vykřesal drobnou naději Lucas Wallmark, ale hned o 69 vteřin později pojistil výhru Rusů po ráně Ivana Fišenka úspěšně dorážející Maxim Mamin. Švédsko se snažilo o snížení marně i v power play a v závěru mu nebyla uznána ani Wallmarkova trefa.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Torontu:
Semifinále:
Švédsko - Rusko 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)
Branky a nahrávky: 52. Wallmark (Brodecki, Kempe) - 32. Šarov (Golyšev, Dergačov), 33. Pajgin (Valijev, Kameněv), 42. Šarov (Brjukvin, Mamin), 53. Mamin (Fišenko, Brjukvin). Rozhodčí: Patafie (USA), Wehrli (Švýc.) - Mills (Kan.), Ritter (USA). Vyloučení: 4:3, navíc Mamin (Rus.) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 15.400.
Kanada - Slovensko 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 5. Petan (McDavid, Lazar), 39. Petan (Lazar, McDavid), 40. Theodore (Duclair), 43. Duclair (Nurse, Reinhart), 52. Petan (Lazar, McDavid) - 40. Šoltés (Paulovič). Rozhodčí: Gofman, Olenin - Lazarev (všichni Rus.), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 3:6. Využití: 2:0. Diváci: 18.002.