Pardubice - Färjestad 2:3Vítkovice slaví v Lize mistrů první výhru, Pardubicím se postup vzdaluje

Hokejisté Vítkovic vyhráli v Lize mistrů na ledě Němanu Grodno 2:0 a ve svém druhém zápase ve skupině I získali první body. O branky vítězů se postarali Stanislav Balán a Michael Vandas, brankář Pavel Kantor si připsal čisté konto. Naopak Pardubice zůstávají po dvou zápasech bez bodu, když doma prohrály se švédským Färjestadem 2:3, a postup se jim vzdaluje.

Linus Persson z Färjestadu a brankář Robert Kristan z Pardubic.

Ostravané se v Grodnu ubránili v úvodní dějství třem oslabením a v 19. minutě se dostali do vedení. Po Vandasově střele se puk odrazil před Balána, který u levé tyče snadno zakončil do odkryté branky. Před polovinou utkání zvýšil Vandas, který překonal brankáře Samankova střelou nad lapačku do levého horního rohu.

Vítkovice si náskok udržely až do konce a po úvodní domácí porážce s Mannheimem 1:2 si vylepšily bilanci. Po výhře nad týmem českého trenéra a exvítkovického obránce Miloše Holaně, v němž působí také zadák Daniel Seman a útočník Milan Mikulík, stačí k postupu v pátek v domácí odvetě Grodno jakkoliv porazit.

Pardubice znovu prohrály 2:3

Pardubice po týden staré prohře s Davosu 2:3 neuspěly ani v druhém domácím vystoupení a boj o postup do play off si výrazně zkomplikovaly. K posunu do vyřazovací části musí vyhrát v základní hrací době jak ve čtvrtek v odvetě v Karlstadu, tak i v sobotu na ledě Davosu.

Východočeši v úvodu nevyužili přesilovku, možnost nezužitkoval ani Marcinko a ve 14. minutě se radovali hosté. Gulaš při střele sice zlomil hokejku, ale Kristana překonal dorážející Johan Persson. Domácí se snažili marně vyrovnat, nepomohly jim ani další početní výhody. Pojistit náskok hostů mohl na konci druhé části Gulaš.

Kanadský gólman Pogge v brance Färjestadu inkasoval přesně po 50 minutách hry, kdy jej překonal zblízka v přesilovce čtyři proti třem Svoboda. "Čtyři na tři jsme ještě netrénovali. Trenér mi během pauzy ukázal, kde mám stát, proti Blažovi (Gregorcovi) jeli dva hráči, ale výborně mě našel, byl jsem tam chvíli sám a vystřelil. Věděl jsem, že brankář bude na mé straně, a tak jsem vystřelil na vzdálenější tyč," řekl Jakub Svoboda klubovému serveru.

Ryno rozhodl v závěru

Hosté ale bleskově odpověděli, za 20 sekund si po Johanssonově pokusu srazil nešťastně bruslí puk do vlastní branky Bokroš. V 55. minutě sice smazal ztrátu po buly střelou z levého kruhu Rolinek, ale přesnou ránou k levé tyči rozhodl Ryno.

"V první třetině jsme byli o dost horším týmem, mohli jsme inkasovat více branek. Färjestad je oproti Davosu lepším soupeřem. Hráli velmi dobře, jejich přečíslení a hra v obranném pásmu byly výborné. Možná by zápasu slušela remíza, ale bohužel to nevyšlo," dodal Svoboda.

Hokejová Liga mistrů - 4. kolo; Skupina I:
Něman Grodno (Běl.) - HC Vítkovice Steel 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 19. Balán (Vandas), 28. Vandas (Balán). Rozhodčí: Oskirko (Rus.), Nalivajko - Badyl, Kljaščeunjaku (všichni Běl.). Vyloučení: 3:10. Bez využití. Diváci: 2624.
Vítkovice Kantor - Štencel, Kudělka, Sloboda, Štich, Čerešňák, Pastor, Kovář - Szturc, M. Hlinka, Olesz - J. Káňa, Balán, Vandas - Zdráhal, Burger, Kucsera - Tomi, Húževka, Strapáč. Trenéři: Svozil a Petr.
Tabulka skupiny I:
1.Mannheim320014:46
2.Vítkovice Steel210013:23
3.Něman Grodno310023:43
Hokejová Liga mistrů - 4. kolo; skupina E:
HC Dynamo Pardubice - Färjestad BK 2:3 (0:1, 0:0, 2:2)
Branky a nahrávky: 50. J. Svoboda (Gregorc, P. Sýkora), 55. Rolinek (P. Sýkora) - 14. Johan Persson (Gulaš, Ryno), 51. M. Johansson (Nygren), 58. Ryno (Wikstrand, M. Johansson). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Úlehla - Brejcha, Suchánek (všichni ČR). Vyloučení: 4:8, navíc Marcinko (Pardubice) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 3025.
Pardubice Kristan - Štajnoch, Čáslava, Gregorc, J. Zdráhal, M. Šeda, Bokroš, M. Drtina, J. Látal - P. Sýkora, Rolinek, Poulíček - Tybor, Nahodil, J. Svoboda - Kaut, Marcinko, A. Havlík - Půhoný, Šimun, Kolář. Trenéři: Říha ml. a Baďouček.