Rusko - Dánsko 4:3 PPRusové těžce lámali dánský vzdor. Finové zničili kanadský sen o obhajobě titulu

Helsinky

Rusové se stali prvními semifinalisty na MS hokejových dvacítek, v prodloužení přetlačili Dány 4:3. Seveřané v boji s favoritem dlouho stavěli teorie na hlavu. Po dvou třetinách vedli 2:1. Po třech částech hry platil stav 3:3, Vladislav Kameněv spasil Rusy vyrovnávací trefou v 60. minutě! Tentýž hráč pak nasměroval svůj tým k postupu a možnosti hrát v pondělním semifinále s Američany, kteří večer vyřadili Česko (7:0). Mezi čtyři celky, které už budou bojovat o medaile, se prodral další favorit - Švédsko. Nedalo šanci Slovákům (6:0). Finové pak zničili v divoké přestřelce Kanadu 6:5.

Hokejisté Ruska oslavují postup do semifinále MS hráčů do 20 let. Vlevo je zklamaný dánský brankář Thomas Lillie.

Sborná se v první třetině podle očekávání dostala do vedení, ale ve druhé části hry se vzdorujícím Dánům, jejichž největším úspěchem bylo dosud osmé místo z loňského šampionátu v Kanadě, povedl obrat. Ve 23. minutě vyrovnal po rychlém protiútoku Markus Jensen a v polovině střetnutí otočil stav z dorážky Olsen.

Rusové smazali ztrátu až v 53. minutě, kdy zužitkoval tlak Lauta. Seveřané vzápětí odpověděli, z úhlu se trefil bekhendem Christensen. Nápor Rusů při power play přinesl vyrovnávací gól Kameněva v čase 59:16. Úřadující vicemistři světa utekli hrobníkovi z lopaty... A tentýž hráč dal rozhodující gól v polovině desetiminutového přídavku - po přihrávce Provorova prostřelil gólmana Lillieho.

Švédové, kteří jako jediní na tomto MS neztratili ani bod, porazili obhájce bronzu Slovensko jasně 6:0. Seveřané přestříleli soupeře 55:17 a gólman Linus Söderström udržel podruhé na šampionátu čisté konto.

Neskutečná přetahovaná

Finové v neskutečné přetahované porazili 6:5 Kanadu. Zámořský tým tak neobhájí titul. V 55. minutě rozhodl Patrik Laine.

Finové sice prohrávali 0:2 a poté 2:3, ale v závěru druhé třetiny Saarela a Nättinen dostali domácí celek před 13 016 diváky v Hartwall Areně poprvé do vedení. Ve 44. minutě vyrovnal v přesilovce Marner, Finsko se opět radovalo za 67 vteřin po trefě Aha, za dalších 96 sekund znovu v početní výhodně smazal ztrátu Marner.

V 55. minutě rozhodl v přesilovce pěti proti třem Laine, který se na výhře podílel dvěma góly a jednou asistencí. Branku a dvě přihrávky zaznamenal Aho, po třech asistencích nasbírali Juolevi a Puljujärvi, který si v čele produktivity polepšil na 15 bodů z pěti utkání. Kanada zůstane potřetí z posledních čtyř světových šampionátů bez medaile.

"Byl to nejúžasnější zápas v mém životě. Doufám, že budeme v takových výkonech pokračovat a dosáhneme ještě na další výhry," řekl Patrik Laine.

V boji o udržení začali lépe Švýcaři, Bělorusy zdolali 5:1.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Helsinkách:
Čtvrtfinále:
Rusko - Dánsko 4:3 v prodl. (1:0, 0:2, 2:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 3. Korškov (Kraskovskij, Rykov), 53. Lauta (Dergačov, Fazlejev), 60. Kameněv (Lauta, Provorov), 65. Kameněv (Provorov, Svetlakov) - 23. Markus Jensen (Holmberg, Olsen), 30. Olsen (K. Jensen, Nielsen), 55. Christensen (Krogsgaard). Rozhodčí: Rantala (Fin.), Wiegand - Kaderli (oba Švýc.), Hribar (Slovin.). Vyloučení: 2:1, navíc Korškov (Rus.) 10 min. Bez využití. Diváci: 8869.
Švédsko - Slovensko 6:0 (2:0, 1:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 6. Eriksson Ek (Forsbacka-Karlsson), 12. Lindblom (Holmström, Kempe), 31. Ehn (Lööke), 44. Kempe (Lindblom, Englund), 46. Lööke (Forsbacka-Karlsson), 57. A. Nylander (Timashov, Pettersson). Rozhodčí: Ansons (Lot.), Sylvain (Kan.) - Otmachov (Rus.), Waldejer (Nor.). Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 3796.
Finsko - Kanada 6:5 (1:2, 3:1, 2:2)
Branky a nahrávky: 20. Laine (Aho, Puljujärvi), 27. Kalapudas (Juolevi, Tuulola), 36. Saarela (Puljujärvi), 38. Nättinen (Saarela, Juolevi), 45. Aho (Puljujärvi, Laine), 55. Laine (Juolevi, Aho) - 6. Konecny (Quenneville, Stephens), 11. Strome (Gauthier, Crouse), 28. Crouse (Virtanen), 44. Marner (Point, Sanheim), 46. Marner (Point). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Pitoscia - Oliver (oba USA), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 6:9. Využití: 2:2. Diváci: 13 016.
USA - Česko 7:0
O udržení - 1. zápas:
Švýcarsko - Bělorusko 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 7. Rod (Kessler), 36. Malgin (Meier, Riat), 39. Riat (Malgin, Meier), 52. Privet (Hischier), 59. Meier (Suter, Malgin) - 2. Bujnickij (Veremjov). Rozhodčí: Konc (SR), Pešina (ČR) - Jensen (Dán.), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 4:8, navíc Vasilčuk (Běl.) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 453.