Cipollini překonal na Giru Bindův rekord

MONTECATINI

Italský cyklista Mario Cipollini překonal rekord svého krajana Alfreda Bindy v počtu etapových vítězství na Giro d'Italia. Cipollini triumfoval po nedělní i v dnešní deváté etapě a má na kontě 42 vítězství. Jako druhý projel cílem etapy z Arezza do Montecatini o délce 160 kilometrů Australan Robbie McEwen. V těsném závěsu za ním skončili další Ital Alessandro Petacchi a Ján Svorada, jemuž jen o vlásek unikly stupně vítězů.

Australan Robbie McEwen (třetí zleva) se dere před Itala Alessandra Petacchiho (vlevo) v cíli 4. etapy Giro d'Italia.

Růžový trikot vedoucího jezdce průběžného pořadí nadále drží Stefano Garzelli, vítěz závodu z roku 2000, jenž byl loni diskvalifikován kvůli dopingu.

"Jedinou šancí uspět ve finiši proti přesile bylo najet v dobré pozici do poslední zatáčky na ulici v Montecatini Terme," řekl Svorada spolupracovníkovi ČTK. "Ale nechal jsem si moc těžký převod. Cíl už byl za zatáčkou příliš blízko, už jsem ten převod znovu naplno neroztočil," litoval český cyklista.

Etapa patřila k těm kratším, a tak se peloton rozdrobil už krátce po startu. K prvnímu vážnějšímu úniku nasadila po zhruba čtyřiceti kilometrech osmička jezdců v čele s Italem Cristianem Morenim. K nim se později přidali další, mezi nimiž byl například Fabio Sacchi. Asi sedmdesát kilometrů před cílem na ně peloton ztrácel téměř dvě minuty.Závěr lemovaly protesty proti Tour de France

Jenže do cíle se už dál jelo jen po rovině, a i když si uprchlíci udržovali poměrně vysoké tempo, peloton začal z jejich náskoku ukrajovat. V závětří se v té době dobře bavili Dario Pieri s Markem Pantanim. Pieri najel ke svému slavnějšímu kolegovi a poklepal mu prsty na hlavu, kterou v minulosti zdobil nezbytný šátek. Se smíchem tak zdůrazňoval fakt, že i Pantani přijal nové nařízení Mezinárodní cyklistické unie (UCI) o povinném nošení přileb.

Jakmile se italští fanoušci dozvěděli o rozhodnutí organizátorů Tour de France, kteří letos nepozvali ani Pantaniho ani Cipolliniho, okamžitě dali najevo svou nelibost. Necelých 30 kilometrů před cílem lemovaly trať transparenty s hesly, která odsuzovala rozhodnutí ředitele závodu Maria LeBlanka. "LeBlanc je blázen," stálo na jednom ze slušnějších.

Uprchlíci byli dostiženi zhruba dvacet kilometrů před cílem a o vítězi se rozhodovalo v hromadném spurtu. Stejně jako v neděli se o vavřín porvali Cipollini s McEwenem a Ital byl opět úspěšnější. Překonal tak rekordní výkon svého krajana Bindy, jenž svou vítěznou sérii na Giru uzavřel v roce 1933.

Výsledky - 9. etapa (160 km):
1. Cipollini (It.) 3:41:58, 2. McEwen (Austr.), 3. Petacchi (It.), 4. Svorada (ČR), 5. Bennati, 6. Lombardi (oba It.) všichni stejný čas, 7. Eisel (Rak.), 8. Pieri (It.), 9. Riebenbauer (Rak.) všichni -3, 10. Bak (Dán.) -5.
Průběžné pořadí:
1. Garzelli 40:51:16, 2. Simoni -40, 3. Noe -54, 4. Pellizotti (všichni It.) -1:36, 5. Sabaliauskas (Lit.) -1:38, 6. Tonkov (Rus.) -1:47, 7. Popovyč (Ukr.) -1:53, 8. Rumšas (Lit.) - 2:04, 9. Totschnig (Rak.) -2:26, 10. Mazzoleni (It.) -3:12, ...117. Svorada -39:51.