Rubriky:

Ostatní

MS florbal 2018

Živě

V Síni slávy IIHF budou Blake, Chelios, Alfredsson a Lehtinen

1. prosince 2017 17:58 - Curych

Do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace (IIHF) budou uvedeni bývalí obránci Rob Blake z Kanady, Chris Chelios ze Spojených států amerických a útočníci Švéd Daniel Alfredsson a Fin Jere Lehtinen. Slavnostní ceremoniál se uskuteční tradičně během mistrovství světa, které bude příští rok v květnu hostit Dánsko.

 

Per Haljestam, Reuters

Blake patří mezi 27 hokejistů v takzvaném Triple Gold Clubu, který sdružuje vítěze mistrovství světa, olympijských her a Stanleyova poháru. Vstoupil do něj jako první z Kanaďanů spolu s Joem Sakicem a Brendanem Shanahanem v roce 2002 po triumfu na hrách v Salt Lake City. Na světovém šampionátu Blake získal zlato v letech 1994 a 1997. Stanley Cup vybojoval v roce 2001 v dresu Colorada.

Chelios byl jednou z tváří amerického hokeje po téměř čtvrt století. Poprvé oblékl dres USA na juniorském mistrovství světa v roce 1982 a naposledy v roce 2006 na olympijských hrách v Turíně. Mezitím odehrál 26 sezon v NHL, čímž vyrovnal rekord Gordieho Howea. Rodák z Chicaga vyhrál třikrát Stanley Cup, v roce 1986 s Montrealem a v letech 2002 a 2008 s Detroitem.

S týmem Spojených států Chelios překvapivě v roce 1996 ovládl premiérový ročník Světového poháru, na olympijských hrách v Salt Lake City získal stříbro.

Alfredsson reprezentoval Švédsko na pěti olympijských hrách, v Turíně 2006 se radoval ze zlata a před třemi lety v Soči vybojoval stříbro. Vedle toho hrál na sedmi světových šampionátech, z nichž si odvezl po dvou stříbrných a bronzových medailích.

V NHL byl Alfredsson čtrnáct let kapitánem Ottawy a odehrál 1246 zápasů v základní části. V roce 2007 dovedl Senators do finále Stanley Cupu, což je dosud nejlepší výsledek v moderní klubové historii.

Také Fin Lehtinen je pětinásobným olympionikem - pod pěti kruhy získal jedno stříbro a tři bronzy. Zúčastnil se čtyř mistrovství světa, přičemž to nejslavnější odehrál v roce 1995. Tehdy jako člen útočné řady s Ville Peltonenem a Saku Koivu, které se přezdívalo "Tupu, Hupu, Lupu", dovedl Suomi k prvnímu mistrovskému titulu v historii.

V NHL si Lehtinen udělal jméno jako skvělý defenzivní útočník, díky čemuž získal třikrát Frank Selke Trophy. Všech čtrnáct sezon v zámoří odehrál v Dallasu, s nímž se v roce 1999 radoval ze Stanley Cupu.

V kategorii takzvaných budovatelů budou do Síně slávy IIHF uvedeni francouzský funkcionář Philippe Lacarriere a kanadský rozhodčí Bob Nadin.

Česko má v Síni slávy 24 osobností.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní