Finsko - Česko 3:4 SNSenzační obrat dokonán! Češi smazali třígólové manko, pak rozhodli v nájezdech

65. Kubalík 3 : 4

Po dvou třetinách a nepříznivém stavu 0:3 jim věřil jen málokdo. Jenže čeští hokejisté ve třetím dějství v Tampere proti domácím Finům po báječném vzepětí třemi góly srovnali a v nájezdech pak o jejich výhře 4:3 v prvním utkání na Channel One Cupu rozhodl Dominik Kubalík. Útočník Ambri-Piotta nejprve v páté sérii nájezdů odvrátil porážku a uspěl následně i v sérii šesté.

Senzace! Čeští hokejisté prohrávali na turnaji Channel One Cup s Finskem už 0:3, nakonec ale slaví výhru po nájezdech.

Utkání odstartovalo s téměř půlhodinovým zpožděním kvůli slavnostnímu ceremoniálu věnovanému Timo Jutilovi. Dnes 54letý obránce  dovedl Finy v roce 1995 k titulu mistrů světa a jeho dres s číslem 5 dnes vystoupal ke stropu Hakametsä haly, v níž hrají své domácí zápasy kluby z Tampere Ilves a Tappara, jejímž je Jutila odchovancem.

Češi i s reprezentačním debutantem Ondřejem Beránkem z Karlových Varů nedovolili domácímu týmu jeho očekávaný úvodní nápor, a naopak sami jako první zahrozili. A kdyby Štencel v 9. minutě trefil odkrytou branku, a ne gólmana Jutilu, mohli jít do vedení.

Ještě blíže byl gólu Kubalík, který sice vypálil nepřesně, puk se ale od zadního mantinelu odrazil zpátky do brankoviště a k finskému štěstí projel jen po brankové čáře.

Finové se jen těžko vyrovnávali s českým pohybem a vysunutým presinkem, až na tečovanou střelu Lukky gólmana Hrubce, jenž si v národním týmu zachytal po více než dvou letech, prakticky neohrožovali. Přesto ale v závěru první třetiny udeřili, když se nadvakrát prosadil v předbrankovém prostoru operující Hakulinen.

Pro Říhovu družinu to byla docela rána a zkraje druhé třetiny přišla další. Nahození Junttily tečoval mimo Hrubcův dosah Puustinen. A záhy bylo ještě hůř, protože přečíslení dvou na jednoho vyřešil dělovkou nad rameno Hrubce Rajala a Finové vedli už o tři góly.

Češi byli najednou v hlubokém útlumu, tým Suomi se naopak uklidnil a na ledě dominoval. Šance si vytvářel s obrovskou lehkostí, a nebýt Hrubce, rozdíl ve skóre mohl být ještě větší. Až v závěru prostřední části hry se znovu ukázali i hosté, jenže ani 35 vteřin dlouhá dvojnásobná přesilovka k jejich prvnímu gólu nevedla.

Trenér Říha zkusil zamíchat sestavou a ve 43. minutě se Češi konečně dočkali. Sekáč místo střely ještě vylepšil pozici pro Bulíře, jenž svůj třetí reprezentační zápas oslavil premiérovou trefou. O 42 vteřin později navíc našel Zámorský za finskou obranou Lence a liberecký forvard snížil na rozdíl jediné branky.

Reprezentanti vycítili, že obrat ve skóre není nereálný, narostlo jim sebevědomí a Kundrátek v 52. minutě tvrdou střelou srovnal na 3:3. V následném prodloužení se třemi bruslaři na každé straně byli Finové nebezpečnější, Čechy ale několikrát podržel Hrubec, a tak se šlo na nájezdy. V nich na české straně uspěl v páté i šesté sérii Kubalík, zatímco za domácí se trefil jen ve čtvrté Peltola.

Národní tým se v pátek letecky přesouvá do Moskvy, hlavního dějiště Channel One Cupu. V sobotu tam vyzve domácí Rusy, o den později turnaj zakončí proti Švédům.

Channel One Cup
Finsko - Česko 3:4 po SN
Branky a nahrávky: 19. Hakulinen (Virtanen, Rajala), 23. Puustinen (Junttila), 28. Rajala (Hakanpää) - 43. Bulíř (Sekáč, Zámorský), 43. Lenc (Zámorský, Jordán), 52. Kundrátek (Sekáč, Roman), rozhodující nájezd Kubalík. Rozhodčí: Öhlund, Nord (oba Švéd.) - Elonen, Nikulainen (oba Fin.).
Finsko: Ortio - Hakanpää, Leskinen, Virtanen, Lindbohm, Vainio, Jokipakka, Lukka, Friman - Puustinen, Palve, Junttila - Rajala, Ruotsalainen, Hakulinen - Ojamäki, Kalapudas, J. Peltola - Sallinen, J. Lajunen, Ikonen. Trenéři: Jukka Jalonen, Mikko Manner a Antti Pennanen.
ČR: Hrubec - Němec, Polášek, Zámorský, Jordán, Kundrátek, Štencel, Musil, Krejčík - Nestrašil, Novotný, Sekáč - D. Kubalík, R. Hanzl, Lenc - H. Zohorna, Bulíř, T. Zohorna - Tomášek, Roman, Beránek. Trenéři: Miloš Říha st., Robert Reichel a Karel Mlejnek.
Švédsko - Rusko 2:3 SN