Hokejisté nestačili na Švédy, prohráli v prodloužení

Českým hokejistům se generálka na LG Hockey Games nezdařila. V úterním přípravném utkání v Jönköpingu prohráli v prodloužení se Švédskem 1:2. Hadamczikův výběr vedl od 12. minuty gólem Zdeňka Irgla, domácí ale třináct minut před koncem vyrovnali a zápas rozhodl v druhé minutě nastavení obránce Niklas Hjalmarsson.

Fanoušci ve zcela zaplněné Kinnarps Areně měli možnost sledovat hned osm hráčů z domovského týmu HV 71 - vedle Balaštíka s Hrdinou v dresu českého celku celou formaci Tří korunek Petrasek, Hjalmarsson - Jämtin, Davidsson, Thörnberg a navíc i beka Akermana. Trenér Alois Hadamczik nechal z pole odpočívat kvůli náročnému programu jen beka Hamra, který se tak stal paradoxně nehrajícím kapitánem a naskočil jen na část druhé třetiny při Hrabalových potížích s bruslí. Od poloviny utkání zasáhli do hry i útočníci Čermák s Humlem a odpočívali Bednář s Markem.

Jako první vyzkoušel po několika vteřinách hry švédského gólmana Gistedta kanonýr Omsku Rosa, na druhé straně se ocitl vzápětí sám před Trvajem Hedström, ale znojemského brankáře nepřekonal. Seveřané sice získávali převahu, pomohlo jim i Hubáčkovo vyloučení, ale Trvaj byl spolehlivý. Češi hrozili rychlými kontry. Brankář z Frölundy vykryl pokusy Netíka, Balaštíka i Pletky, Bednář zakončil průnik vedle.

Vedení se dočkal Hadamczikův výběr v 12. minutě, kdy Strakova střela propadla Gistedtovi za jeho záda a za brankovou čáru doklepl puk Irgl. Strážce švédské svatyně pak zasypali úřadující vicemistři světa střelami při trestu zkušeného Jörgena Jönssona a největší šanci měl Bednář. Po Barinkově křížné přihrávce pálil slávistický forvard z voleje, ale Gistedt reflexivně zasáhl hokejkou. V další průběhu úvodního dějství nenabídly moc šancí dvě přesilovky Gustafssonova týmu, ani jedna českého.

Repríza ve čtvrtek

Velká snaha o smazání jednobrankového manka byla na Švédech patrná v úvodu druhé třetiny, ale Trvaj při svém návratu do reprezentační branky po více než dvou letech odolával. Pochytal nájezd obránce Lindgrena, střely Jämtina, Hjalmarssona a v leže betonem i Hörnqvistovo zakončení z mezikruží. Při Strakově pobytu na trestné lavici bránící česká čtveřice soupeře do šance nepustila.

Čeští hokejisté svou přesilovku sehráli lépe. Domácí měli štěstí po Rosově střele, kterou zastavila konstrukce branky, a potom je podržel Gistedt. Švédové totiž ve čtyřech zaútočili, zapomněli za sebou Straku, ale nejproduktivnější hráč finské ligy sólo neproměnil. V 38. minutě na druhé straně vypálil nebezpečně od modré čáry Hedström. V závěru druhého dějství nabídly fauly Sandströma a Hörnqvista Hadamczikovu výběru na dvě minuty přesilovku pět na tři, ale ta se jeho svěřencům nepovedla.

Švédové potom opět přitlačili a snažili se vyrovnat, Trvaj ale odolával. Ve 47. minutě se však domácí přece jen radovali, když protlačil puk za českého gólmana obránce Tärnström. Čeští hráči měli smůlu, protože při Hallbergově trestu zamířil Pletka zblízka bekhendem jen do tyče. Na stavu nic nezměnily v závěru ani dvě přesilovky Švédska a jedna Česka. Trvaj se vyznamenal především proti Tärnströmovi. Po 95 vteřinách nastavení už ale na střelu švédského debutanta Hjalmarssona nestačil.

Oba výběry se utkají znovu ve čtvrtek ve Stockholmu, tentokrát v turnaji  už o body do Euro Hockey Tour.

Švédsko - Česko 2:1 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 46. Tärnström (Berglund), 62. Hjalmarsson (Petrasek) - 12. Irgl (J. Straka, Pletka). Rozhodčí: Partanen (Fin.) - Jansson, Sabelström (oba Švéd.). Vyloučení: 9:7. Bez využití. Diváci: 6034.
Švédsko: Gistedt - Petrasek, Hjalmarsson, Akerman, Tärnström, Sandström, Hallberg, K. Jönsson, Lindgren - Jämtin, Davidsson, Thörnberg - Berglund, Wallin, Hedström - Hörnqvist, J. Jönsson, Bremberg - Martensson, Bäckström, Emvall. Trenéři: Bengt-Ake Gustafsson a Tommy Samuelsson.
Česká republika: Trvaj - Hrabal (31.- 38. Hamr), Barinka, Čutta, Čáslava, Platil, Blaťák - Bednář (34. Čermák), J. Marek (34. Huml), P. Hubáček - Balaštík, Hrdina, Rosa - Irgl, J. Straka, Pletka - Netík, Skuhravý, Kohn. Trenéři: Alois Hadamczik a Pavel Marek.