Hokejová osmnáctka poprvé na MS prohrála

Čeští hokejisté do osmnácti let podlehli ve svém třetím utkání na mistrovství světa ve Finsku domácímu výběru 2:4 a připsali si první prohru na turnaji. Zápas výrazně ovlivnila už první třetina, v níž svěřenci Martina Pešouta a Jiřího Šejby inkasovali čtyři góly.

Čeští mladíci při zápase proti domácímu týmu na MS 18 ve Finsku.

I přes porážku zůstali Češi v tabulce základní skupiny na prvním místě, nicméně o tom, zda a z jakého místa postoupí do další fáze turnaje, rozhodne až jejich závěrečný úterní duel ve skupině se Švédskem. Přímo do semifinále postupuje vítěz skupiny, týmy na druhém a třetím místě se kvalifikují do čtvrtfinále.

Čeští mladíci začali nedělní duel lépe, když ve 4. minutě kapitán Vladimír Růžička střelou z prostoru mezi kruhy otevřel skóre. Ještě v téže minutě však srovnal Sallinen a tentýž hráč ve 13. minutě poslal Suomi do vedení. Těžké okamžiky českého týmu pokračovaly několik sekund nato a Kluuskeri další gólovou střelou vyhnal českou brankářskou jedničku Bendu na střídačku.

Do branky se poprvé na turnaji postavil Furch, ale ani jemu čistý štít dlouho nevydržel: ještě do přestávky inkasoval po dorážce Luceniuse. Česká osmnáctka už dokázala díky trefě obránce Šticha v druhé třetině pouze snížit, první prohru na turnaji však neodvrátila.

V českém výběru se poprvé představil talentovaný útočník Jakub Voráček, jenž do Finska přiletěl několik hodin před začátkem zápasu z Kanady, kde hrál play-off juniorské soutěže.

Skupina A (Rauma):
Německo - Rusko 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)
Branky: 52. Flaake - 25. Čudinov, 53. Čerepanov, 60. Kljukin.
USA - Kanada 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 26. Vanriemsdyk, 54. Vaive - 9. Shenn, 57. Gillies, rozhodující nájezd Boychuk.
Skupina B (Tampere):
Švýcarsko - Švédsko 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)
Branky: 23. Möller, 29. Gustafsson.
Finsko - Česká republika 4:2 (4:1, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 4. Sallinen (Tavi), 13. Sallinen (Lucenius, Pöysti), 13. Kluuskeri (Pallasalo), 17. Lucenius (Vauhkonen, Jyrkiö) - 4. Růžička (Kubalík), 36. Štich (Stoklasa, Roman). Rozhodčí: Rehman (Kan.) - Mousseaux (USA), Vasko (Běl.). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 4220.