Hokejová osmnáctka porazila na závěr i Slovinsko

TORUŇ

Čeští hokejisté do 18 let zvládli i své poslední vystoupení v divizi I mistrovství světa v ledním hokeji, když bez nejmenších potíží porazili Slovinsko vysoko 8:2. Výběr kouče Marka Sýkory měl již před úterním utkáním zajištěný návrat mezi elitu, přesto soupeře nešetřil a krátce po polovině zápasu vedl už 5:1. Gólem a třemi přihrávkami přispěl k výhře útočník Jan Kovář.

Čeští mladíci při zápase proti domácímu týmu na MS 18 ve Finsku - ilustrační fotografie.

Mezi tyčemi se poprvé na turnaji objevil plzeňský Pavel Francouz místo Dominika Furcha, jenž hájil branku v předchozích čtyřech zápasech. Český tým sice začal vyloučením již po osmi vteřinách, ale režii utkání měl plně pod kontrolou, o čemž svědčí i poměr střel v první třetině 21:7. Jako první z gólmanů musel vážněji zasahovat v 6. minutě Francouz, ale udeřilo krátce nato na druhé straně po zakončení Jana Stránského. Do první přestávky navíc zvýšil ještě Dominik Pacovský.

Ve druhém dějství čeští mladíci pětigólovou smrští rozhodli o osudu zápasu. Nejprve zvýšil na 3:0 v oslabení Kovář a po něm skóroval Filip Stoklasa. O 47 vteřin později snížil Gregorc, ale do druhé přestávky opět navýšili v přesilovkách náskok až na 7:1 Aleš Ježek a znovu Stránský. V závěrečné třetině padl gól na obou stranách, o drtivé převaze Sýkorových svěřenců v utkání vypovídá i poměr střel 78:19.

Nejproduktivnější hráč zápasu Kovář ale přeci jen našel na utkání vadu. "Slovinci kladli ze všech soupeřů nejmenší odpor. Škoda, že jsme jim nedali přes deset gólů. Tady jsme dali všem sedm, osm gólů, ale přes deset nikomu, což nás trochu mrzelo. Hecovali jsme se do toho před poslední třetinou, ale nevyšlo to," řekl Kovář, jenž jako poslední útočník čekal na vstřelený gól až do posledního zápasu šampionátu.

"Slovinci proti nám neměli žádnou šanci. Rozhodující bylo, že jsme hned vedli 2:0. Výborně zahrála lajna Honzy Kováře. Tihle kluci nahradili góly, které dneska nedala první řada," uvedl asistent trenéra Zdeněk

Česká republika - Slovinsko 8:2 (2:0, 5:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 8. Stránský (Kovář), 14. Pacovský (Hafenrichter, Dóczy), 23. Kovář (Stránský), 27. Stoklasa (Horák, Hafenrichter), 28. Pacovský (Hafenrichter, Horák), 31. Ježek (Kovář, Stříteský), 37. Stránský (Jordán, Kovář), 53. Okál (Stoklasa, Kousal) - 27. Gregorc (Jordan, Kuralt), 50. Berčič (Florjančič, Magovac).
Sestava ČR: Francouz - Rutta, Jordán, Stříteský, Kempný, Dóczy, Gudas, Rohan - Vincour, Kubalík, Palát - Stránský, Kovář, Ježek - Pacovský, Horák, Hafenrichter - Stoklasa, Kousal, Okál.
Další výsledek: Ukrajina - Litva 2:4, Polsko - Kazachstán 4:1.