Rubriky:

Reprezentace

V zámoří mají jasno: na olympiádě budou mít Češi jen hráče z NHL

24. února 2009 10:45 - NEW YORK

Server nhl.com v posledních dnech pravidelně zveřejňuje své prognózy o složení účastníků hokejového turnaje na olympijských hrách ve Vancouveru v příštím roce. Tentokrát přišla na řadu česká reprezentace a zámořští novináři se shodují v tom, že složená bude téměř výhradně z hráčů z NHL a jejím hlavním tahounem bude Jaromír Jágr, jenž den před zahájením ZOH oslaví osmatřicáté narozeniny.

O tom, že Jágr bude startovat na čtvrtém olympijském turnaji v řadě, v zámoří vůbec nepochybují a připomínají i jeho slova před odchodem z NHL do Ruska. "Možná se uvidíme ve Vancouveru 2010," řekl tehdy kanadským novinářům. "Pokud Jarda bude hrát, bude to pro nás jen dobře. Pořád je skvělý," přeje si i Patrik Eliáš.

Kromě Jágra sází nhl.com i na další veterány v české sestavě: Roberta Langa (38 let), Jaroslava Špačka (35), Václava Prospala (34), Romana Hamrlíka (34), či Milana Hejduka (33). Tomáš Vokoun v brance je pak jasná volba i pro kouče národního týmu Vladimíra Růžičku, alespoň podle jeho posledních vyjádření.

Už mají jasno i o složení útoků

Dá se ovšem předpokládat, že minimálně jeden z dvojice gólmanů Ondřej Pavelec, Marek Schwarz ve Vancouveru nebude. Pokud nebudou oba zářit v domácí extralize, protože odtud si zřejmě Růžička jednoho z gólmanů vezme i proto, že jej bude mít na očích při akcích Euro Hockey Tour i ligových zápasech.

Co se týče útoků, v zámoří mají pro Růžičku už i složení jednotlivých řad. V prvním útoku se prý postaví vedle Jágra Krejčí a Eliáš. Druhý útok povede z pozice centra veterán Lang na křídlech s Hudlerem a Hemským. Třetí řadu má vést mladý Martin Hanzal, pomáhat mu mají Hejduk a Milan Michálek. Pro čtvrtý nabízí nhl.com složení Havlát, Prospal, Sýkora. Třináctým útočníkem má být Martin Erat.

Kde jsou Marek, nebo Hlinka?

Tomáš Plekanec z Montrealu skončil jen mezi náhradníky, stejně jako Aleš Kotalík z Buffala nebo ještě nedávno spoluhráči z reprezentační dvacítky Jakub Voráček a Michael Frolík. Opory národního týmu z evropských soutěží pak server ignoruje úplně. Ve výčtu tak chybí hvězdy ruské ligy Jan Marek, Tomáš Rolinek, Petr Čajánek, Karel Rachůnek. O současných výkonech Jaroslava Hlinky ve Švédsku a Jaroslava Bednáře či Petra Čáslavy v domácí lize pak nemají ani ponětí.

"Hrát na olympiádě je sen každého z nás. Pro každého z Česka, kdo sledoval zlaté tažení v Naganu, to bylo něco úžasného. A spousta mladých lidí to hodně prožívala, i mne to v další kariéře hodně motivovalo," prohlásil obránce Michal Rozsíval. "Hodně našich kluků vyspělo až v NHL, ale nikdy nezapomínají na své kořeny," dodal Eliáš.

Sestava českého týmu na ZOH ve Vancouveru podle nhl.com:
Brankáři: Tomáš Vokoun, Ondřej Pavelec, Marek Schwarz
Obránci: Tomáš Kaberle, Pavel Kubina, Marek Židlický, Michal Rozsíval, Jaroslav Špaček, Roman Hamrlík, Zbyněk Michálek
Útočníci: Jaromír Jágr, Patrik Eliáš, Aleš Hemský, Milan Hejduk, Martin Hanzal, Martin Havlát, Robert Lang, Václav Prospal, David Krejčí, Petr Sýkora, Milan Michálek, Jiří Hudler, Martin Erat.

grg, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Reprezentace