Vítězství hokejistů zachránil Blažkův nájezd

PARDUBICE

První utkání Česká pojišťovna cupu v Pardubicích přineslo národnímu mužstvu dva body. Minutu a šestnáct vteřin před koncem třetí části úvodního utkání Česká pojišťovna cupu sice hokejisté obdrželi vyrovnávací gól, čímž přišli o stoprocentní bodový zisk, ale vítězství nad Rusy jim v Pardubicích pak zachránil Blažkův nájezd.

Ruského brankáře se snaží překonat Martin Procházka

"Už jsme věřili, že těsné vedení udržíme až do konce a do tabulky připíšeme tři body, takže ruské vyrovnání v závěru nás hodně mrzí. Zbytečně jsme se dostali do potíži, alespoň že se podařilo vybrat dobrého aktéra pro trestné střílení. Pardubický centr Blažek si na domácím ledě věřil a chytře překonal ruského brankáře," hodnotil kouč Slavomír Lener, načež jeho ruský protějšek Viktor Tichonov vtipně reagoval: "My bohužel nemáme v sestavě žádného hráče z Pardubic, tak jsme na nájezdy prohráli."

Moravcova trefa

Do české branky se nakonec znovu postavil Málek, jehož zákroky už v úterní brněnské přípravě braly soupeři útočnou sebedůvěru. Tah se vyplatil, ruští střelci byli proti slávistickému gólmanovi hodně dlouho bezradní. Trenér se navíc překvapivě rozhodl točit jen sedm obránců, čímž mu ze sestavy vypadl Kántor. Národní mužstvo však od úvodního vhazování předvádělo rychlé bruslení a stíhalo také pohotově kombinovat.

Důrazem v osobních soubojích naši získávali herní převahu a už v 8. minutě přišel i gól. Beránek šikovně podržel puk, aby přihrávkou našel před brankou volného Moravce, jenž pálil přesně k tyči. Vedení umocnilo českou pohodu, poctivá defenzivní práce zabraňovala Rusům ve vyložených šancích. V přesilovce mohl zvýšit Vlasák, který už překonal Sokolova a střílel do prázdné branky, jenže Kuchtinov na poslední chvíli tečí ve vzduchu změnil dráhu puku.

Obrovské herní nasazení obou mužstev udržovalo vysoké tempo, čeští hráči důsledně napadali už ve středním pásmu a nedávali soupeři prostor ani čas pro tvoření. Dobře pracující národní tým nezaskočilo ani zranění Paterova prstu, které lékař ošetřil leukostehem. Šance Gorovikova i Bojkova s přehledem likvidoval Málek, jenž obstál i proti dotírajícímu Sušinskému při Tesaříkově vyloučení.

Předposlední minuta přinesla vyrovnání

Dost práce měl i Sokolov, vyznamenal se hlavně při dělovkách obránců. Zachránil své mužstvo i šikovným vyjetím proti Paterovi, na druhé straně byla hodně nebezpečná teč Dobryškina. České mužstvo dělilo 74 vteřin od tříbodového vítězství, když se Sušinskij s pukem otočil kolem Hejdy a střelou po ledě vyrovnal. "Dali jsme agresivnějšímu soupeři moc prostoru a Rusové toho dokázali využít," zalitoval Lener. "Podrobil jsem tým o druhé pauze ostré kritice, takže mě těší, že ke konci zvedl hlavu a stihl vyrovnat," tvrdil Tichonov.

Situaci českého mužstva po obdržené brance ještě komplikovalo vyloučení Patery, trest se navíc přenesl i do prodloužení, které domácí začínali ve třech, ale přestáli spršku ruských střel. Nerozhodl ani na druhé straně Průcha, pálící bez přípravy po Kolářově přihrávce od zadního mantinelu. Vítěze tak musely určit až nájezdy, začínal Blažek a provedl to perfektně, když prostrčil puk mezi betony Sokolova. Rusové nasadili Sušinského, jenže Málek mu nedal prostor k zakončení a bod navíc po remíze v základní hrací době patřily Česku.

Česko vs Rusko 2:1 po SN
Třetiny: 1:0, 0:0, 0:1 - 0:0. Branky a nahrávky: 8. Moravec (Beránek), rozhodující sam. nájezd T. Blažek - 59. Sušinskij (Ovečkin). Rozhodčí: Rönnmark (Švéd.) - Pešek, Pouzar (oba ČR). Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 4100.
Česko: Málek - M. Sýkora, Benýšek, J. Novák, Hejda, Dobroň, M. Čech, Tesařík - P. Sýkora, Patera, Martin Procházka - Beránek, Moravec, Vlasák - Balaštík, T. Blažek, Marha - Koukal, Kolář, Průcha - Marek. Trenéři: Slavomír Lener, asistenti Vladimír Růžička, Antonín Stavjaňa.
Rusko: Sokolov - Bykov, Turkovskij, Proškin, Kuchtinov, Skopincev, Vyšedkevič, Žukov, Ščadilov - Sušinskij, Koroljov, Ovečkin - Antipov, Gorovikov, But - Spiridonov, Baďjukov, Dobryškin - Nurtdinov, Bojkov, Savčenkov. Trenér: Viktor Tichonov, asistenti Vladimír Jurzinov, Valerij Bělousov.

Finové vstoupili do turnaje výhrou v Helsinkách

Hokejisté Finska porazili v druhém utkání turnaje Švédsko 3:2. Vítězný gól zápasu, který se konal v helsinské Hartwall Areně, vstřelil v 50. minutě Kimmo Rintanen. Oba celky se v pátek přesunou do Pardubic, dějiště úvodního turnaje série Euro Hockey Tour, a v sobotu je čekají druhé zápasy. Švédsko nastoupí ve 13:00 proti Rusku a Finsko změří od 17:00 síly s českou reprezentací.

Finsko vs Švédsko 3:2
Třetiny: 2:0, 0:1, 1:1. Branky a nahrávky: 6. Kalio (Pärssinen), 7. Hentunen (Kalto, Söderholm), 50. Rintanen (Niemi) - 36. Nordgren (Kahnberg, Bäcker), 42. Davidsson (Johansson). Rozhodčí: Minář (ČR). Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 4068.