Česká osmnáctka ztratila třígólové vedení a s Kanadou prohrála

FARGO

Čeští hokejoví reprezentanti uzavřeli na mistrovství světa hráčů do 18 let v USA své vystoupení v základní skupině A pondělní porážkou s favorizovanou Kanadou 3:4 v prodloužení. Svěřenci kouče Marka Sýkory přitom ještě po druhé třetině překvapivě vedli 3:0. Náskok však v úvodu třetí části ztratili a v prodloužení inkasovali rozhodující úder z hole Bretta Connollyho.

Další osud českých mladíků na turnaji závisí na výsledku dnešního duelu mezi Německem a Švýcarskem. K tomu, aby si český tým zahrál čtvrtfinále místo ve skupině o udržení, potřebuje výhru Švýcarů v základní hrací době. Jakýkoliv bodový zisk Němců znamená boj o setrvání mezi elitou.

V brance dostal důvěru Filip Novotný. Úvodní desetiminutovka byla herně vyrovnaná, slibnější šance měla sice Kanada, ale Novotný si poradil. První velkou šanci českého týmu přinesla až 15. minuta a dorážka Michala Hlinky po střele Tomáše Rachůnka. Gólman Michael Zador byl však připraven. Když však o chvilku později skvěle našel Michal Poletín zpoza branky Antonína Honejska, byl na jeho zakončení Zador krátký.

Překvapivé těsné vedení si Češi přenesli i do druhé třetiny. V ní nejprve přežili bez úhony obrovskou šanci Kanady na vyrovnání, když na konci 29. minuty selhal Garrett Mitchell a o chvilku později sami podruhé udeřili. Úspěšnou spolupráci si v parádní kombinaci s Robinem Soudkem zopakovali Poletín s Honejskem, jen střelcem byl tentokrát Poletín. Ve 37. minutě navíc po ukázkové přihrávce Daniela Krejčího zakončil Roman Horák samostatný únik gólem a bylo to 3:0.

Conolly rychle rozhodl

Velmi slibný náskok však český výběr ve vítězství, jež mohlo vývoj ve skupině výrazněji zamotat, přetavit nedokázal. Rozhodla o tom drtivá převaha Kanady ve třetí dvacetiminutovce, kterou zámořský tým opanoval na střely 23:4 a především dokázal svou převahu vyjádřit gólově. Nejprve se na začátku 43. minuty trefili v rozmezí deseti vteřin John McFarland a Ryan O'Reilly, aby ve 46. minutě vyrovnal Erik Gudbranson.

V 54. minutě se navíc během pár vteřin dvakrát zkoumalo video, zda puk nepřešel čáru za zády gólmana Novotného, ale český tým přežil bez další úhony. Do konce základní hrací doby mohl poté naopak rozhodnout Petr Straka, tváří v tvář Zadorovi ovšem neuspěl. Druhý bod pro Kanadu pak zajistil hned v úvodu prodloužení Connolly.

Ve druhém utkání skupiny A deklasovalo Švédsko 11:0 Švýcary a vede skupinu bez ztráty bodu, na závěr se však utká s Kanadou. Ve skupině B favorité také nadělovali. V severském derby porazilo Finsko Nory 10:1, Američané dokonce vyhráli nad Slovenskem 12:0.

MS hokejistů do 18 let
Skupina A
Česko - Kanada 3:4 v prodl. (1:0, 2:0, 0:3 - 0:1)
Branky a nahrávky: 16. Honejsek (Poletín), 33. Poletín (Honejsek, Soudek), 37. R. Horák (Krejčí) - 43. McFarland (Froese), 43. O´Reilly (Holland, Werek), 46. Gudbranson (Connolly), 62. Connolly (Despres, Froese). Rozhodčí: Rantala (Fin.), Ravodin (Rus.) - Carnathan (USA), Takizawa (Jap.). Vyloučení: 5:4, navíc Jeřábek, Heřman - Olsen všichni 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 1307.
Sestava ČR: Novotný - Polášek, Jeřábek, D. Musil, Růžička, Krejčí, Doležal, O. Horák - Hlinka, Rachůnek, Nestrašil - Palát, R. Horák, Heřman - Honejsek, Soudek, Poletín - Straka, Tůma, Culek. Trenéři: M. Sýkora a F. Musil.
Švédsko - Švýcarsko 11:0 (3:0, 5:0, 3:0)
Branky: 6. a 25. Svensson Pääjärvi, 17. a 59. Ekman Larsson, 18. Cehlin, 30. Erixon, 31. Josefson, 32. Andersson, 33. Klingberg, 51. Wallen, 55. Landeskog.
Finsko - Norsko 10:1 (3:0, 6:1, 1:0)
Branky: 13., 17. a 58. Pulkkinen, 26., 31. a 39. Rajala, 20. Haula, 32. Aaltonen, 35. Granlund, 36. Karjalainen - 35. Roste Fossen.
USA - Slovensko 12:0 (3:0, 4:0, 5:0)
Branky: 13. a 15. Lynch, 30. a 47. Henrion, 38. a 44. Ryan, 17. Valek, 26. Nieto, 34. Mattson, 48. Brown, 49. Rempel, 58. Morin.