Rubriky:

Reprezentace

V Růžičkově olympijské nominaci nechybí Hašek ani Jágr

11. září 2009 08:46 - PRAHA

Šedesát hokejistů zařadil trenér Vladimír Růžička do širší nominace na únorové olympijské hry ve Vancouveru. Na seznamu, který Český svaz ledního hokeje nahlásil Českému olympijskému výboru i Mezinárodnímu olympijskému výboru, nechybějí Jaromír Jágr, Dominik Hašek, Martin Straka nebo Martin Ručinský.

 

Alexandra Mlejnková, ČTK

Už teď je také jisté, že ve Vancouveru se nepředstaví kapitán národního týmu z minulé olympiády v Turíně Robert Lang.

V širší nominaci je osm brankářů, 19 obránců a 33 útočníků. Patnáct hráčů působí na začátku sezony v domácí extralize, třináct v Kontinentální lize, většina jich je podle očekávání ze zámořské NHL. Obránce Martin Škoula a útočník Petr Sýkora - vítěz letošního Stanleyova poháru v dresu Pittsburghu - jsou momentálně bez angažmá.

"Olympiáda bude v zámoří, bude se hrát na kluzišti jejich rozměrů a podle jejich pravidel. Nechci říkat, jestli v konečné nominaci budou čtyři, sedm nebo třeba osm hokejistů z Evropy. Je ale jasné, že většina bude z NHL," řekl Růžička po skončení nedávných Českých hokejových her v Karlových Varech.

Svůj souhlas se zařazením do výběru dal i Straka, který již oficiálně reprezentační kariéru ukončil. Existuje tak reálná šance, že se jeden ze sedmi nominovaných olympijských vítězů z Nagana ve Vancouveru představí. Zlaté medaile z her v roce 1998 mají doma i Hašek, Roman Hamrlík, Jaroslav Špaček, Jágr, Ručinský a Milan Hejduk.

Vedle Langa, jenž podstatnou část předchozí sezony vynechal pro zranění a momentálně je bez smlouvy, ve výběru chybějí například pětinásobný mistr světa David Výborný, Petr Průcha nebo elitní střelec Kontinentální ligy Pavel Brendl.

Brendl nepřesvědčil v Karlových Varech

Zatímco ale Výborný na seznamu nefiguruje kvůli svému rozhodnutí, Průcha si podle všeho přivřel dveře do národního týmu odmítnutím startu na posledním světovém šampionátu. Brendl poté nepřesvědčil o svých kvalitách na nedávném turnaji seriálu Euro Hockey Tour v Karlových Varech, kde se po tříleté přestávce představil v reprezentačním dresu. Na západě Čech startovalo čtrnáct hráčů z širšího olympijského výběru.

Dva hráči z dnes oficiálně zveřejněné nominace za českou seniorskou reprezentaci ještě nikdy nehráli: jde o brankáře Ondřeje Pavelce a Marka Schwarze.

Olympijské hry ve Vancouveru se uskuteční od 12. do 28. února, hokejový turnaj bude zahájen 16. února a vyvrcholí v závěrečný den her. Konečnou třiadvacetičlennou nominaci musí Růžička se svými asistenty Josefem Jandačem a Ondřejem Weissmannem oznámit 18. ledna. Hokejisté, kteří nefigurují v širším seznamu, do ní nemohou být zařazeni.

Ještě před zveřejněním konečné nominace se na inspekční cestu do zámoří vydá asistent Jandač. Kouč Růžička plánuje využít i služeb bývalých reprezentantů Petra Svobody a Petra Klímy, kteří žijí v Americe. Oba mají statut konzultantů. "Oba žijí v Americe, znají dokonale prostředí a mohou hráče sledovat. Někoho takového jsem chtěl. Jsme předběžně domluveni, že si budeme vyměňovat informace o hráčích i soupeřích," uvedl Růžička.

Širší nominace:

Brankáři: Alexander Salák, Tomáš Vokoun (oba Florida/NHL), Dominik Hašek (Pardubice), Miroslav Kopřiva (Kladno), Lukáš Mensator (Karlovy Vary), Marek Schwarz (Mladá Boleslav), Jakub Štěpánek (Vítkovice), Ondřej Pavelec (Atlanta/NHL).

Obránci: Roman Hamrlík, Jaroslav Špaček (oba Montreal/NHL), Michal Barinka (Vítkovice), František Kaberle (Kladno), Ondřej Němec (Karlovy Vary), Petr Čáslava (Pardubice/Timra/Švéd.), Miroslav Blaťák (Ufa/KHL), Karel Rachůnek (Dynamo Moskva/KHL), Jan Hejda (Columbus/NHL), Tomáš Kaberle (Toronto/NHL), Lukáš Krajíček (Tampa Bay/NHL), Filip Kuba (Ottawa/NHL), Pavel Kubina (Atlanta/NHL), Radek Martínek (New York Islanders/NHL), Zbyněk Michálek (Phoenix/NHL), Roman Polák (St. Louis/NHL), Michal Rozsíval (New York Rangers/NHL), Marek Židlický (Minnesota/NHL), Martin Škoula (bez angažmá).

Útočníci: Radek Dvořák, Michael Frolík, Rostislav Olesz (všichni Florida/NHL), Marek Kvapil, Petr Hubáček (oba Vítkovice), Jaromír Jágr, Jakub Klepiš (oba Omsk/KHL), Jan Marek, Tomáš Rolinek (oba Magnitogorsk/KHL), Jan Bulis, Jiří Novotný (oba Mytišči/KHL), Zbyněk Irgl, Josef Vašíček (oba Jaroslavl/KHL), Aleš Kotalík, Václav Prospal (oba New York Rangers/NHL), Roman Červenka (Slavia Praha), Martin Ručinský (Sparta Praha), Martin Straka (Plzeň), Jaroslav Hlinka (Sparta Praha/Linköping/Švéd.), Jaroslav Bednář (Nižnij Novgorod/KHL), Petr Čajánek (Petrohrad/KHL), Jiří Hudler (Dynamo Moskva/KHL), Patrik Eliáš (New Jersey/NHL), Martin Erat (Nashville/NHL), Tomáš Fleischmann (Washington/NHL), Martin Hanzal (Phoenix/NHL), Martin Havlát (Minnesota/NHL), Milan Hejduk (Colorado/NHL), Aleš Hemský (Edmonton/NHL), David Krejčí (Boston/NHL), Milan Michálek (San Jose/NHL), Tomáš Plekanec (Montreal/NHL), Petr Sýkora (bez angažmá).

ČTK

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace