Rubriky:

Reprezentace

Český hokej se musí vzpamatovat, není to náhoda, říká Lener

25. února 2010 18:35 - PRAHA

Čtvrtfinálová porážka českých hokejistů s Finskem, která byla na vrcholných akcích čtvrtou po sobě, nebyla podle trenéra Slavomíra Lenera dílem náhody. Své základy má podle jeho názoru v celkovém stavu, v němž se český hokej nachází. Lener se domnívá, že tento sport v České republice celkově strádá a je třeba ho postavit na nohy.

 

Archiv

Trenér švédského Linköpingu nechtěl příliš hodnotit vystoupení týmu a hráčů na olympiádě jako takové, měl však zcela jasno v tom, že český hokej se musí jako celek co nejdříve probudit. Poslední účast mezi nejlepším kvartetem se datuje k roku 2006, kdy reprezentace vybojovala na světovém šampionátu stříbro.

Smůlu lze mít jednou, ale ne čtyřikrát v řadě

"Na nějaká velká hodnocení je ještě brzy, ze všeho nejdříve to musí podrobně zhodnotit a zanalyzovat trenéři. Určitě však není dobré, že se znovu vypadlo už ve čtvrtfinále, to rozhodně není náhoda a není to poprvé. Smůlu lze mít třeba v jednom zápase, ale čtyřikrát po sobě, to už není o smůle," řekl Lener. "A to mluvíme jen o 'áčku', ale nedaří se nám ani v mládežnických kategoriích," dodal.

Zklamaný trenér Růžička po utkání s Finskem.Zklamaný trenér Růžička po utkání s Finskem.foto: ČTK/Roman Vondrouš


Samotný zápas s Finy pozorně sledoval, stejně jako i ostatní vystoupení české reprezentace pod pěti kruhy. "Byl to oboustranně hodně defenzivně zaměřený zápas. Viděl jsem všechny čtvrtfinále a v tomto se na obranu spoléhalo asi nejvíce. Byl to asi také nejvíc nervózní zápas. Za toho přetrvávajícího bezbrankového stavu už to na konci byla otázka jedné střely, jednoho vyloučení," uvedl Lener.

Využitá přesilovka Finů nakonec opravdu rozhodla, vítězný gól trefil při vyloučení Martina Erata v 54. minutě Niklas Hagman. "Tam byla určitě také škoda té velké šance Patrika Eliáše, který nás mohl chvíli předtím poslat do vedení. Pak přišel gól na druhé straně, tam se zápas lámal," připomněl Lener.

Jágr se nedostal do hry

Příčinu porážky spatřoval ale také v pěti vyloučeních českého týmu během první třetiny. "Někteří hráči včetně Jardy Jágra se vůbec nedostali do hry, to nebylo dobré," dodal Lener. Česká hvězda, pro niž se s velkou pravděpodobností jednalo o poslední start na olympiádě, byla v první části na ledě celkem jen dvě minuty a osm vteřin.

Český kouč, který se podílel na slavném vítězství v Naganu, ale zároveň nezapomněl poukázat na těžce se rodící výhru papírově nejjasnějších favoritů čtvrtfinále, jímž byli v souboji se Švýcarskem Američané. "Nehráli sice proti Finsku, ale i oni byli hodně nervózní a pod velkým tlakem toho očekávání postupu. Nedali spoustu šancí, ale během turnaje si svými výsledky vybudovali nějaké sebevědomí a dokázali to nakonec zvládnout," porovnal Lener.

Tomáš Vokoun kapituluje po střele Niklase Hagmana. Tomáš Vokoun kapituluje po střele Niklase Hagmana. foto: ČTK/AP/Chris O'Meara


Za úspěch lze podle jeho názoru považovat postup mezi nejlepší čtveřici na vrcholných akcích. "A není také ostuda vypadnout ve čtvrtfinále po výborných výkonech ve skupině, jak se to třeba přihodilo Švédům. To bylo ale také něco jiného," uvedl Lener. Rozdíl je však podle něho i v tom, co to v jednotlivých zemích přinese. "Obě ty porážky jako takové jsou úplně stejné, ale teď jde o to, jaký budou mít důsledek. Pro Švédy to je impulz hned zase něco zlepšovat, něco dělat lépe. Nebudou se jen utěšovat a připomínat úspěchy minulých let."

Negativní dopad Nagana

V tomto směru prý českému hokeji mohlo slavné vítězství v Naganu, na které brzy navázal zlatý hattrick ze světových šampionátů v letech 1999 až 20001, paradoxně uškodit. "Mělo to určitě i svůj negativní dopad. Najednou nebylo třeba tolik trénovat, ruší se sportovní třídy, gymnázia i sportovní střediska mládeže. Upustilo se od práce s hráči mezi 15 a 19 lety, ti hráči mají velkou volnost. Současné hokejové velmoci se ale hráčům v tomto věku hodně věnují," zdůraznil Lener.

Český hokej je zpět na začátku. "Začínáme opravdu znovu. Rusové a Švédové jsou nyní hodně před námi, Kanada a USA jsou pak někde úplně jinde. Není to jen otázka financí, ale také kvalitní pozornosti věnované mládeži a kvality práce s ní. Na druhé straně je také přístup samotných hráčů. Vidím to dobře tady ve Švédsku. Hráči mají k hokeji a třeba i ke vzdělání zcela odlišný přístup než hráči u nás," všiml si Lener.

Zklamaný Jaromír Jágr po vyřazení českého týmu ve čtvrtfinále olympijského turnaje.Zklamaný Jaromír Jágr po vyřazení českého týmu ve čtvrtfinále olympijského turnaje.foto: ČTK/Roman Vondrouš


Úspěchům do budoucna je třeba jít naproti. "Ono se to samo rozhodně nezlomí. V tomto nároďáku je třeba dalších deset velmi dobrých hráčů, kteří se do kádru nyní nevešli. V příštích pěti až deseti letech můžeme mít i nějaké úspěchy, udělat medaile, ale určitě to nemůžeme vyhrávat pravidelně, zatímco současné hokejové velmoci ano. Ta naše sestupná tendence je prostě docela jasná," netajil Lener.

Příklad od Švédů

Švédové také začínali od nuly a není to tak dlouho. "Před osmi až deseti letech to bylo ve Švédsku stejné. Mládež končila na šestých až osmých místech. A teď? Švédové třeba brali jako obrovský neúspěch, když jejich dvacítka skončila na posledním mistrovství světa až třetí. A ihned začali pracovat na tom, aby byli příště lepší," uvedl Lener.

Ruku k dílu však prý musí přiložit všichni společně. "Jsme na rozcestí a není to o tom, abychom se tady navzájem osočovali. Je třeba si přiznat, co je špatně, a zachránit hokej u nás. Musí se na tom podílet trenéři, hráči, ale třeba i jejich rodiče," myslí si Lener. A recept hledá opět v zemi, kde v současnosti působí. "Švédové do toho jdou s obrovskou chutí, pracovitostí, pílí, odhodláním, pečlivostí a energií. Je na nich vidět, jak moc chtějí a jak moc jim na tom záleží," uzavřel Lener.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace


Podsekce:

 
  • MS do 20 let 2016/2017

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..