Rubriky:

Reprezentace

Růžička neúspěch na olympiádě ustál, po květnovém MS ale smlouvu neprodlouží

9. března 2010 16:05 - PRAHA

Žádná změna se nekoná, hokejovou reprezentaci dál jako hlavní trenér povede Vladimír Růžička. Na svém úterním zasedání o tom rozhodl výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje (ČSLH). Jemu Růžička předložil analýzu neúspěchu na olympijských hrách, na kterých národní tým vypadl už ve čtvrtfinále. Po květnovém MS ale kouč mistrů světa z Vídně z roku 2005 u nároďáku neprodlouží smlouvu a svaz tak musí hledat jeho nástupce.

 

Roman Vondrouš, ČTK

Již v pondělí se sešla reprezentační komise svazu, která se shodla, že Růžička by měl svou práci dokončit až do květnového mistrovství světa v Německu. Svůj verdikt následně předala výkonnému výboru, který jej dnes jednomyslně schválil. „Nikdo z jedenáctičlenné komise výboru nepřišel s názorem, že by měl Růžička u týmu skončit. Proto tato otázka ani nepřišla na přetřes,“ řekl předseda hokejového svazu Tomáš Král.

Na úvod zasedání výkonného výboru přednesl Růžička svou analýzu neúspěchu na olympijských hrách. „Akci zhodnotil jako neúspěšnou. Očekávání bylo veliké, ale výsledek nepřišel. Za neúspěch vzal jako trenér plnou zodpovědnost. Zdůraznil ale, že za složením týmu si stojí,“ nastiňoval Král trenérovo vyhodnocení vrcholu sezóny. „Růžička vyzdvihl výkony mladých hráčů jako jsou Krejčí, Fleischmann a Plekanec. Za excelentní označil výkon Vokouna, kterého považuje za nejlepšího gólmana turnaje. O to víc byl zklamaný, že jsme s takovým brankářem nedokázali přejít čtvrtfinále.“

Problém v hráčích

Ani Král neskrýval zklamání, které mu hokejový olympijský turnaj připravil. „Zkušení hráči, od kterých se očekávalo, že budou rozhodovat zápasy, svoji roli v klíčových momentech nesplnili. Hráči na ledě neodvedli, co měli. Hlavní problém neúspěchu vidím v hráčích, nikoliv v trenérovi. Před začátkem turnaje jsme měli obavu o obrannou hru, tam jsme ale problémy neměli. Významné problémy nastaly v ofenzivě,“ přiznal svazový předseda.

Jeden z důležitých faktorů neúspěchu shledal výkonný výbor spolu s Růžičkou v zranění Jaromíra Jágra v utkání s Ruskem po střetu s Alexandrem Ovečkinem. „Od té doby došlo k určitému poklesu výkonnosti mužstva. Jágrův význam při hře je velký. Ať si to chceme připustit nebo ne, ta srážka na tým zapůsobila,“ řekl Král, který zmínil i nedisciplinovanost týmu v první třetině čtvrtfinálového zápasu s Finskem. „Měli jsme pět vyloučených hráčů, prakticky celou dobu jsme odehráli v oslabení. Hráči, na kterých měla stát ofenziva, se prakticky ani nestačili dostat do tempa, což se v dalším průběhu zápasu projevilo.“

Výkonný výbor se zamýšlel i nad tím, v čem český hokej za současnou světovou špičkou zaostává. „Hokej je trošku jinde než dřív. Dříve nám vyhovovalo, že jsme Češi a hrajeme technický hokej. Dnes je hokej na úplně jiné úrovni, rozhodují jiné faktory. Urputné zaujetí pro výkon, klidně i hlavou rozbít tyčku ve snaze jít do brány, nemáme. My, jako národ, máme v sobě těchto věcí méně než špička,“ mrzí generálního sekretáře svazu Martina Urbana, že českým hráčům chybí více zarputilosti. „Všichni naši hráči jsou techničtí. Bohužel. Ultradraky, kteří jdou do brány, prostě nemáme,“ doplňuje. "Velký výběr kvalitních hráčů ale nemáme k dispozici, to je fakt. Musíme hrát s tím, co máme," dodává Král.

Bují čtvrtfinálový syndrom?

Reprezentace už na čtvrtém velkém turnaji v řadě nepřešla přes čtvrtfinále, což hokejová generalita bere jako varovný signál. „V součtu s loňským mistrovstvím světa jsme ve čtvrtfinále vstřelili jen jediný gól, ještě navíc ve dvojnásobném oslabení. Nevím, jestli je to nějaký syndrom... Vnímám, že u hráčů začíná panovat určitá obava, že čtvrtfinále nepřejdou. Dostavuje se zbytečný strach z toho, že najednou se nám zavírá cesta získat zlatou medaili. Možná by to chtělo nebrat tyto zápasy tak křečovitě, třeba pak ze sebe dokážou dostat víc,“ zamýšlí se Král.

Růžička dodrží svou smlouvu do květnového mistrovství světa, po něm ale u reprezentace skončí. „Jasně mi řekl, že bez ohledu na výsledek na mistrovství světa, dál pokračovat nebude,“ přibližuje Král. „Myslím, že olympiáda hrála v jeho uvažování o reprezentaci velkou roli. Navíc se chce a i musí věnovat Slavii, kde podepsal novou smlouvu,“ dodává. O Růžičkově nástupci by chtěl mít Král jasno ještě před květnovým mistrovstvím světa, o okruhu adeptů bude výkonný výbor v nejbližší budoucnosti jednat.

Jan Škvor, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace