Reprezentace

Hokejisté podlehli Finsku, na triumf v EHT marně čekají už dvanáct let

1. května 2010 11:50 - STOCKHOLM

Čeští hokejisté podlehli ve svém druhém vystoupení na LG Hockey Games ve Stockholmu Finsku 1:4 a čekání na celkový triumf v seriálu Euro Hockey Tour tak protáhli už na dvanáct let. Růžičkovi svěřenci přitom do zápasu vstoupili dobře, už v 6. minutě otevřel svým prvním reprezentačním gólem skóre Voráček. Ještě v polovině zápasu byl stav stále 1:0, pak ale Finové čtyřmi trefami skóre otočili. Švédské hry zakončí Češi v neděli v poledne utkáním s Ruskem.

Claudio Bresciani, Reuters

Už s Tomášem Vokounem v brance nastoupili čeští hokejisté ke svému druhému zápasu na stockholmských LG Hockey Games proti Finsku. Růžičkovi svěřenci vstoupili do zápasu aktivně, v šesté minutě navíc dokázali využít hned první přesilovku. Gřegořek poslal puk od modré na branku, kde jej bruslí uklidil do sítě Voráček. Sudí po poradě s kolegou u videa nakonec branku uznali, a tak útočník Columbusu zaznamenal premiérovou trefu v seniorském národním týmu.

Finové se osmělili hned vzápětí, Komarov se natlačil až před Vokouna, ten ovšem s přispěním Rolinka odolal. Na druhé straně našel Koukal Hubáčka, brankář Säteri ale Finy podržel. V 15. minutě se vytáhl i Vokoun, který vytlačil Aaltonenovo zakončení z mezikruží mimo svou klec.

Druhou třetinu začali náporem Finové, Vokoun byl ale bezchybný a uchoval Čechům těsný náskok. I hráči v červeném s přibývajícími minutami přidávali na aktivitě, nebezpečné byly zejména střely Voráčka , Hubáčka a Rolinka, Säteri byl ale rovněž pozorný. Ve 34. minutě chyboval na útočné modré Barinka, kotouče se zmocnil Hartikainen a v samostatném úniku i přes klopýtnutí překonal Vokouna.

Finský útočník Teemu Hartikainen překonává Tomáše Vokouna.Finský útočník Teemu Hartikainen překonává Tomáše Vokouna.foto: Reuters/Claudio Bresciani

Finové po vyrovnání ožili, po Barinkově krosčeku navíc hráli Češi čtyřiatřicet vteřin ve třech. Seveřané Čechy na dlouho uzamkli před Vokounem, ti ale kritickou chvíli přečkali. I kvůli tomu, že Vatanenovu dělovku zastavila spojnice tyčí.

Ve 46. minutě využil váhavé rozehrávky finských zadáků Klepiš, okamžitě pálil na Säteriho, který vyrazil puk nad branku ramenem. Místo vedoucího gólu naopak Češi inkasovali. Na modré čáře napřáhl Salmela a trefil přesně mezeru mezi Vokounovým tělem a rukou. Za dalších sedm minut už vedli Finové o dvě branky, když, byť z odkrytého úhlu, trefil odkrytou klec Kontiola. A to ještě chvilku předtím zastoupila Vokouna branková konstrukce.

Třetí inkasovaný gól sebral českému celku poslední síly na zvrat, Finové se naopak uklidnili a přidali další trefu. Aaltonen našel zpoza branky Kapanena, který si položil Vokouna k ledu a upravil na konečných 4:1 pro Suomi. Češi tak prohrou ztratili naději na celkový triumf v podniku Euro Hockey Tour, na který marně čekají už dvanáct let.

Turnaj LG Hockey Games 2010
Česká republika - Finsko 1:4 (1:0, 0:1, 0:3) on-line
Branky: 6. Voráček (Gřegořek, Rachůnek) - 34. Hartikainen (Mikael Granlund, Lehterä), 48. Salmela (Kuukka, Aaltonen), 53. Kontiola (S. Kapanen, Hytönen), 57. S. Kapanen (Kontiola, Aaltonen). Rozhodčí: Lärking, Sjöberg - Käck, Sabelström (všichni Švéd.). Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. Diváci: 3000.
Česká republika: Vokoun - K. Rachůnek, Gřegořek, Němec, Blaťák, Nakládal, Barinka, Krstev, Mojžíš - Voráček, Červenka, Klepiš - Jan Kovář, Marek, Rolinek - Kašpar, Vampola, Novotný - M. Růžička, Koukal, Hubáček. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.

Finsko: Säteri - Jaakola, Puistola, Vatanen, Niskala, Hietanen, Kukkonen, Kuukka, Salmela - Mikael Granlund, Lehterä, Hartikainen - Aaltonen, Kontiola, S. Kapanen - Hahl, Santala, Pihlström - Louhivaara, Hytönen, Komarov. Trenéři: Jukka Jalonen, Timo Lehkonen a Risto Dufva.