Hokejisté vrátili Švédům porážku z Pardubic

NYKÖPING

Čeští hokejisté v prvním utkání na Karjala Cupu zdařile odvedli mužstvu Švédska porážku na úvodním turnaji Evropské hokejové tour v Pardubicích. Stejně jako v září soupeř, i Lenerovi svěřenci zvítězili těsným výsledkem 2:1 až po samostatných nájezdech.

Přes dobrý výkon národního mužstva na začátku zápasu šli do vedení domácí, čeští hráči srovnali při dvojité početní výhodě, a pak už žádný gól nepadl, takže si obě mužstva připsala po bodu. O ten prémiový navrch se hrálo v pětiminutovém prodloužení bez efektu, byť naši museli přežít oslabení. Došlo tak na nájezdy, v nichž Česko skórovalo, domácí Švédové nikoli.

Česko aktivitou v úvodu utkání soupeře překvapilo, do slibných střeleckých pozic se dostali Balaštík i Sýkora, ale brankář Liv od začátku chytal bezchybně a ničil sebedůvěru našich útočníků. Jeho protějšek Svoboda musel vážněji zasahovat poprvé až v deváté minutě. Hned z protiútoku se proháčkoval před švédskou branku Sup, jenže gólmana nepřelstil, neuspěl ani Hlinka s dorážkou.

Svobodovo zaváhání

Domácím pomohla dost šťastně do vedení nepřesnost při rozehrávce, kdy Svoboda jen nedůrazně přistrčil puk, Švédové se hned natlačili do brankoviště a důrazný Anger se prosadil přes Průchu a stihl oklamat i gólmana. Poměr střel v první části vyzněl 14:9 pro Česko, jenže vedli Švédové, i proto, že Hejda v posledních vteřinách trefil zblízka tyč.

Ve druhém dějství získalo mužstvo Tre Kronor díky důraznější hře víc prostoru na ledě, rychlejším pohybem se snadněji probíjelo až před Svobodu a ten se vyznamenal při šancích Rhodina a Rudslätta. Šanci na vyrovnání nám nabídla vlastně až 96 sekundová přesilovka pět na tři a dobře kombinujícímu národnímu týmu stačila sotva polovina času, než kapitán Vykoukal pohotovou přihrávkou vybídl Hlinku k trefě pod horní tyčku Livovy svatyně.

Spolehlivá obrana

Gól, který padl 86 vteřin před koncem prostřední třetiny znovu nabudil české hráči k útočné chuti, jenž rozjetí Švédové chtěli první zápas v nové hale před vyprodaným hledištěm rozhodně vyhrát, a tak důsledným napadáním tlačili národní tým před Svobodu a svírali jej.

Obrana však pracovala spolehlivě, řadu střel domácích útočníků kryl klidně chytající pardubický brankář. Nadějí mohly být brejky, jenže českému celku se už nedařilo tak lehce přecházet středním pásmem jako v úvodu utkání. Třetí dějství vyhráli Švédové na střely 17:4, zápas ale za nerozhodného stavu nezadržitelně směřoval k prodloužení, které mohla odvrátit při nečekaném výpadu k Livově brance Divíškova řada, ale skórovat nedokázala.

Obě mužstva v nastavení hraném ve čtyřech zahrozila, pak ale musel na trestnou lavici za hákování Sup a trio Vykoukal, Pavelek, Divíšek mělo při švédské přesilovce hodně starostí. Dopadlo to pro české barvy dobře a šlo se na nájezdy. Začal pardubický centr Divíšek, který bravurně proměnil, zatímco debutant na straně domácích Steen neuspěl.

Švédsko vs. Česko 1:2 po sam. náj.
Třetiny: 1:0, 0:1, 0:0 - 0:0. Branky a nahrávky: 13. Anger (Davidsson) - 39. J. Hlinka (Vykoukal, P. Kadlec), rozhodující samostatný nájezd T. Divíšek. Rozhodčí: Henriksson (Fin.) - Ljungqvist, Takula (oba Švéd.). Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. Diváci: 5008.
Švédsko: Liv - Rhodin, Frögren, Magnus Johansson, Sundin, Hallberg, H. Jonsson, Lindman, T. Johansson - A. Steen, Jönsson, Nordström - Anger, Davidsson, Karlberg - Kahnberg, Svartvadet, Salomonsson - Hedström, Mathias Johansson, Rudslätt. Trenér: Hardy Nilsson.
ČR: A. Svoboda - P. Kadlec, Hejda, Vykoukal, Benýšek, Marušák, Duben, M. Čech - Duda, J. Hlinka, Sup - Balaštík, Skořepa, Pavelek - P. Sýkora, T. Divíšek, Milan Procházka - Koukal, Kolář, Průcha. Trenéři: Slavomír Lener, Vladimír Růžička a Antonín Stavjaňa.

Finové upevnili vedení v EHT

Hokejisté Finska vykročili na turnaji Karjala za obhajobou prvenství. V úvodním duelu zdolali v Helsinkách celek Ruska 3:2 poté, co vítěznou branku vstřelil necelé tři minuty před koncem zápasu Toni Dahlman. Finští hokejisté vedou i průběžné pořadí série Euro Hockey Tour.

Finsko vs. Rusko 3:2
Třetiny: 2:1, 0:0, 1:1. Branky a nahrávky: 3. Hentunen (Rajamäki, Marko Kiprusoff), 17. Dahlman (Laakkonen), 58. Dahlman (Nummelin) - 7. Proškin (Kuchtinov, Mozjakin), 49. Bojkov. Rozhodčí: Minář (ČR) - Peltonen, Saukkonen (oba Fin.). Vyloučení: 4:7, navíc Kuchtinov (Rus.) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 6265.
Finsko: Norrena - Tuulola, Nummelin, Marko Kiprusoff, Niemi, Karalahti, Eskelinen, Saravo, Määtänen - Pärsinen, Rintanen, Kallio - Peltonen, Viuhkola, Eloranta - Laakonen, Immonen, Dahlman - Rajamäki, Pakaslahti, Hentunen. Trenér: Raimo Summanen.
Rusko: Sokolov - Turkovskij, Bykov, Rjazancev, Guskov, Kuchtinov, Proškin, Skopincev, Kornějev - Krajev, Koroljov, Sušinskij - But, Gorovikov, Antipov - Mozjakin, Čupin, Pronin - Bojkov, Skugarev, Buturlin. Trenér: Viktor Tichonov.
Průběžný stav EHT po úvodním dnu Karjala Cupu
1. Finsko4300112:119
2. Švédsko411116:66
3. Česko402116:75
4. Rusko410129:94
Pozn.: V tabulce je uveden počet zápasů, výher v základní hrací době (3 body), výher v prodloužení či samostatných nájezdech (2 body), proher v prodloužení či samostatných nájezdech (1 bod), proher (0 bodů), skóre a celkový počet bodů.