Finové udělili národnímu týmu lekci

HELSINKY

Finové mají po jasném vítězství nad Českem jistou obhajobu prvenství na turnaji Karjala, národnímu týmu udělili lekci z moderní hokeje a základ výhře 5:1 položili už čtyřmi brankami v první části.

Zápas měl slavnostní předehru, když pod střechu Hartwall Areny byl vyvěšen dres legendárního útočníka a dnes asistenta kouče Suomi Kurriho a jeho číslo 17 už nebude ve finské reprezentaci používáno. Domácí pak začali drtivým náporem, sevřeli národní tým v útočných kleštích a čeští hráči se osvobozovali jen za cenu zakázaného uvolnění. Finové výrazně lépe bruslili, vyhrávali naprosto většinu vhazování a v osobních soubojích byli podstatně důraznější.

Kritická situace nastala při vyloučení Dubna, jemuž se zápas v den jeho 29. narozenin vůbec nepovedl. Seveřanům stihli přesilovku využít za 49 sekund a hned při dalším střídání váhající Balaštík přišel o puk, takže Immonen pohodlně střílel mezi Svobodovy betony. Finsko tak během 22 vteřin získalo dvoubrankový náskok a rozjetého soupeře nezastavil ani oddechový čas, který si vyžádala česká střídačka. Finové byli u všeho dřív, snadno procházeli přes útočnou modrou čáru až do prostoru brankoviště a za necelé dvě minuty přidali další gól, když Kallio pohodlně rozebral obranu.

Mizerné přesilovky

Z děsivého útlumu nepomohly národnímu týmu ani přesilovky, protože byly sehrané mizerně s naprostou absencí střelby. Alibistické odehrávání puku a schovávání se za urostlé soupeře bylo cestou do pekel, kterou vydláždila Svobodova hrubka. Čtrnáct sekund před první pauzou rozehrál puk naprosto zbytečně k Pakaslahtimu a pro mladíčka Mättänena bylo lahůdkou dát první gól v reprezentaci.

Poměr střel 12:2 pro domácí jen za první třetinu jasně dokládá, jak horko bylo našim hráčům ve finské sauně. První třetinu prohrálo Česko 0:4, což se mu nestalo od blamáže s Němci při Světovém poháru 1996. K tomu ještě na začátku druhé části, kdy už stál v naší brance střídající Málek, odkulhal do šatny s výronem kotníku obránce Benýšek. Dál se hrálo pod finskou taktovkou, soupeři jsme nestačili kombinačně ani bruslením, dění v obraně připomínalo chaos.

Čestný úspěch

Obraz hry příliš nezměnily ani korektury v sestavě a stažení na tři útoky, kdy mimo hru zůstaly Vopat, Procházka a Skořepa. Málek chytil řadu gólových příležitostí Finů, včetně Rintanenovy tutovky a o čisté konto debutujícího Lehta připravila jediná česká přímočará akce v zápase, když v přesilovce skóroval Duda po přihrávce Balaštíka.

Jenže domácí jasně vládli na ledě a ještě přidali branku, když obrana nechala Málka napospas třem dorážkám, aby novic Laakkonen nakonec puk do sítě dopravil. Tragický výkon českého týmu dokládá pouhých 8 střel na finskou branku.

Finsko - Česko 5:1
Třetiny: 4:0, 0:0, 1:1. Branky: 7. Eloranta, 7. Immonen, 9. Kallio, 20. Määttänen, 59. Laakkonen - 51. Duda. Rozhodčí Karabanov (Rus.). Vyloučení 4:2, využití 1:1. Diváků: 11324.
Finsko
Lehto - Nummelin, Tuulola, Mäntylä, Kiprusoff, Karalahti, Saravo, Eskelinen - Eloranta, Viuhkola, Peltonen - Kallio, Rintanen, Pärssinen - Dahlman, Immonen, Määttänen - Hentunen, Pakaslahti, Rajamäki - Laakkonen.
Česko
A. Svoboda (21. Málek) - P. Kadlec, Hejda, Benýšek, Vykoukal, Duben, M. Čech, Snopek - Duda, J. Hlinka, Sup - P. Sýkora, Divíšek, Skořepa - Balaštík, R. Vopat, Mil. Procházka - Koukal, Kolář, Průcha.

Rusové hráli srdcem

Souboj Maxima Sokolova se švédskými střelci skončil úspěšněji pro gólmana ruské hokejové reprezentace. V prvním sobotním utkání turnaje pochytal všech 38 střel švédských hokejistů a výrazně přispěl k výhře 2:0. Branky vítězů vstřelili Sergej Koroljov a Roman Kuchtinov, Sokolov byl vyhlášen jejich nejlepším hráčem.

"Rozhodlo, že jsme nedali góly hned v prvním dějství, kdy jsme měli hru ve své moci. Postupně jsme ji ztráceli," přiznal švédský kouč Hardy Nilsson. Jeho ruský protějšek Viktor Tichonov byl spokojenější. "Vítězství mě moc těší. Speciálně po všech těch změnách v sestavě. Dnes jsme však hráli více srdcem než proti Finům," ocenil přístup mužstva.

Rusko - Švédsko 2:0
Třetiny: 0:0, 1:0, 1:0. Branky a nahrávky: 24. Koroljov, 51. Kuchtinov. Rozhodčí T. Favorin ( Fin.). Vyloučení: 6:5, bez využití. Diváci: 3500.