Výhru nad Ruskem zařídil Supův nájezd

Martin Kézr (Helsinky), PrávoSport.cz

Ani na třetí pokus se českým hokejistům na turnaji Karjala nepodařilo vyhrát v normální hrací době. V závěrečném utkání udolali Rusko 3:2 až v samostatných nájezdech. Dva body jim však stačily na obhajobu loňského druhého místa, za něž inkasují prémii 20 tisíc eur.

Roman Málek se proti Rusům vytáhl.

Zraněný obránce Benýšek s rodinou po boku v poloprázdném hledišti sledoval, jak se spoluhráči v rekonstruované sestavě snaží napravit dojem po sobotním propadáku s Finy. Hned v úvodu nestihl ve slibné šanci zakončit Balaštík, Hlinkovu střelu Tarasov vyrazil ramenem.

Unaveným dojmem působící Rusové těžko přecházeli do útoku, navíc české mužstvo využilo svou jedinou přesilovku. Po 35 vteřinách početní výhody Duda parádně našel před brankou Hejdu, jenž se tak při dvacátém reprezentačním vystoupení dočkal premiérové trefy.

Soupeř ale postupně ožil, zlepšil bruslení, začal si lépe přihrávat a zle zatápěl před Málkem. Zejména v oslabení zažívalo české mužstvo horké chvilky, ale brankář všechny nebezpečné akce soupeře řešil. Ve stoprocentních šancích si na něm tváří v tvář vylámali zuby Čupin i But. "Gólman pro nás byla velkou překážkou," připustil ruský kouč Viktor Tichonov.

Mezitím reprezentace ztratila Dudu, jenž odstoupil ze hry s poraněným ramenem. Čtyřem přesilovkám Rusů se ubránila, ta další po druhém Kadlecově faulu během dvou střídání, se mu stala osudnou, neboť se prosadil agilní Sušinskij.

Srovnal Divíšek

Obrana najednou jen přihlížela hbité souhře soupeře a Turkovskij se v ideální pozici nemýlil. Naštěstí se povedla za 72 sekund rychlá odpověď, po Sýkorově nahození nastavil správně hůl před brankovištěm Divíšek.

V poslední minutě třetí části mohl rozhodnout Antipov, ale Málek byl proti a ruské střelce vyřídil hned třikrát i v prodloužení, kdy se před ním postupně zjevili zcela osamoceni Sušinskij, Bojkov a Mozjakin. Posledně jmenovaný, nejproduktivnější hráč ruské ligy, pak na vynikajícího českého brankáře nevyzrál ani při penaltovém rozstřelu, naopak před ním chladnokrevně proměnil Sup a na světě bylo už druhé vítězství po nájezdech na turnaji.

"Jsem moc rád, že jsme našli cestu k vítězství, byť až v penaltách. Po naší velmi dobré první třetině se Rusové hodně zvedli a nám odvedl skvělou práci pro mužstvo gólman. Tým nic nezabalil, i když mu to nešlo a slavila úspěch silná vůle," hodnotil trenér Slavomír Lener.

Česká republika - Rusko 3:2 po nájezdech
Třetiny: 1:0, 0:0, 1:2 - 0:0. Branky a nahrávky: 11. Hejda (Duda, P. Kadlec), 55. T. Divíšek (P. Sýkora, Sup), rozhodující nájezd Sup - 48. Sušinskij (Koroljov), 54. Turkovskij (Sušinskij, Bojkov). Rozhodčí: Laaksonen - Nokisalmi, Kekäläinen (všichni Fin.). Vyloučení: 5:1. Využití: 1:1. Diváci: 3850.