Rubriky:

Reprezentace

Dvacítka jde na mistry světa. Zastaví Mrázek ve čtvrtfinále ruské střelce?

2. ledna 2012 11:10 - PRAHA

Jde o vše. Hokejová dvacítka má před sebou utkání, které ji může proslavit. Ve čtvrtfinále mistrovství světa se česká reprezentace v Calgary utká s Ruskem. A favorit je jasný, jsou jím obhájci zlata. Tým pod vedením trenéra Miroslava Přerosta postoupil ze skupiny, což byl už před šampionátem těžký úkol. Teď je tu další výzva. Boj o postup mezi nejlepší čtyři vypukne v noci na úterý ve tři hodiny ráno.

 

ČTK/AP

„Velmi dobře soupeře známe, letos jsme s ním hráli vůbec nejčastěji. Jedná se o kvalitní tým, ale věříme, že když předvedeme maximální výkon, můžeme být úspěšní,“ řekl pro server hokej.cz Přerost.

Po základní skupině se české mužstvo přesunulo z Edmontonu do Calgary, kde odehraje utkání ve stylu play off. Jen vítěz jde dále. Ve čtyřech předchozích zápasech, které rozhodly o postupu, Češi porazili Dánsko a USA, prohráli s Kanadou a Finskem.

Rusové jsou mistři světa

„Je skvělé, že jsme se dostali do play off. Máme Rusy, víme, že to bude těžké. Jsou to mistři světa. Ale když zopakujeme výkon s Amerikou, a předvedeme, co umíme, můžeme uspět. Popereme se s tím,“ je optimistou Tomáš Hyka.

Jedním z hlavních kamenů úspěchu bude brankář Petr Mrázek, který ve skupině zářil a vychytal vítězství nad Američany. "Myslím, že to byl můj nejlepší zápas v životě. Nikdo nevěřil, že postoupíme do čtvrtfinále, ale hrajeme jako tým a můžeme se dostat daleko," řekl devatenáctiletý gólman po výhře 5:2.

Hráči se musí před klíčovým soubojem vyvarovat vyloučením. Ty je připravují o možnost vstřelit gól, musí se jen bránit a čekat, že přečkají bez úhony. Dvacítka sehrála v Edmontonu čtyři zápasy. Jen v jednom neměla více vyloučených než soupeř. A to s tím nejslabším protivníkem. S Dánskem 4:4, s Kanadou 10:8, s USA 6:3 a s Finskem 8:1.

Češi nesmí tolik faulovat

„Oslabení se nám sice dařila, ale nedá se čekat, že v oslabení budeme dávat branky. My těch oslabení hrajeme hodně a to pak bere sílu celému týmu,“ přiznal útočník Lukáš Sedlák.

Největší rozdíl byl v posledním utkání. Finové za šedesát minut měli na trestné lavici jednoho jediného hráče, Češi osm. „Nezbývá než věřit, že v rozhodujícím zápase ve čtvrtfinále ty fauly dělat nebudeme a budeme mít více možností hrát pět na pět,“ pověděl Přerost.

Do klíčového utkání se mají vrátit i marodi. David Musil sice opustil trénink předčasně, ale měl by do zápasu nastoupit. Stejně jako Jakub Culek. „Čtvrtfinále mistrovství světa se nehraje každý den, tahle možnost uzdravuje sama o sobě,“ dodal Přerost.

lik, Sport.cz

Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace