Příprava na Baltiku skončila debaklem

PARDUBICE

S nelichotivou vizitkou před tradičním turnajem v Moskvě vyšli čeští hokejisté z přípravného utkání s Kanadou. Výběr Slavomíra Lenera si na ledě pardubické arény vybudoval minimum střeleckých příležitostí a se zámořským soupeřem, za nějž nastoupili z většiny hráči z evropských soutěží, prohrál 1:5.

Začátek utkání byl v Pardubicích o víc než půl hodiny odložen, protože Kanaďané dorazili vinou kalamitní situace na silnicích do dějiště zápasu ze slovenských Piešťan až čtvrt hodiny před utkáním.

Po úvodním vhazování se český výběr do soupeře pustil s chutí, počáteční tlak však postupem času ztrácel na intenzitě. Kanaďané se nikam nehrnuli a soustředili se pečlivě na obranu, skórovat domácím hráčům nedovolili ani během tří oslabení.

Lenerovi svěřenci dobývali v první třetině svatyni gólmana Vernera neúspěšně, z první branky se naopak radoval zámořský výběr. V poslední minutě první části zlínský bek Blaťák přihrál ve středním pásmu přímo na hůl startujícího Norrise, který prudkou střelou nad lapačku Adama Svobody otevřel skóre utkání.

Nepřekonatelný Verner

Začátek druhé třetiny přinesl opět tlak ze strany domácích hokejistů, na rozdíl od prvního dějství se otevíraly i šance, brankář Verner byl ale pro české hráče nepřekonatelnou překážkou. Po polovině utkání navíc uhodilo před Svobodovou klecí. Pardubický Michal Mikeska při vyhození zpoza branky dopravil puk jen ke kanadskému Savoiovi, ten chytře posunul na volného Meiera, který bez potíží zakončil do odkryté brány.

Pardubickou arénou začal pronikat pískot nespokojených fanoušků, který navíc o několik minut později ještě zesílil, když Ward využil netečnosti české obrany a zvýšil na rozdíl tří branek.

Čestný úspěch Mikesky

Ani začátek poslední části nevyšel českým reprezentantům podle představ, v nadějné pozici před kanadskou brankou se ocitl Beránek, v posledním okamžiku mu ale před střídajícím gólmanem Smithem sklouzl kotouč z hokejky. V následném protiútoku se vrhli hned tři Kanaďané do útočného pásma a Martin dělovkou přidal další gólový dárek Adamu Svobodovi.

Střelecké trápení domácích zlomil až ve 44. minutě Mikeska, když dorazil za záda kanadského gólmana střelu debutanta Malinského. To bylo ale ze strany Lenerova výběru vše, zoufalství domácích z nepovedené prověrky před turnajem Baltika podtrhl při dvojnásobné početní výhodě pátým gólem Kanady Ulmer.

"Optická převaha ani hodně času v útočném pásmu nemusí vést k úspěchu, když neumíme proměňovat jasné gólové šance a dostáváme lacino branky. Soupeř trestal chyby, naopak nám ve finální útočné fázi chyběl klid, v rychlejším mezinárodním hokeji nevychází zakončení," tvrdil po totálně nevydařeném zápase trenér Slavomír Lener.

Česko - Kanada 1:5
Třetiny: 0:1, 0:2, 1:2. Branky a nahrávky: 44. Mikeska (Malinský) - 20. Norris, 33. Meier (Savoia), 38. Ward (Toms), 42. Martin (Sarault, Craig), 58. Ulmer (Werenka, Martin). Rozhodčí: Kurmann (Švýc.) - Barvíř, Pouzar (oba ČR). Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 2500.
Česko: A. Svoboda - Čáslava, Mudroch, Malinský, Hejda, Blaťák, Kolařík - Kudrna, Mikeska, Blažek - Hruška (41. Kolář), Beránek, Sup - Trávníček, Divíšek, Marek - Jaroš, Kopecký, Dlouhý. Trenéři Slavomír Lener, Vladimír Růžička a Antonín Stavjaňa.
Kanada: Verner (32. Smith) - Gaul, Astley, Simonton, Kinch, Werenka, Martin - Ulmer, Toms, Ward - Craig, Sarault, Savoia - Spring, Norris, Selmser - Baum, Meier. Trenéři Mike McParland, Sean Simpson.