Hokejisté podlehli v úvodu Baltiky Švédům

Český reprezentační výběr prohrál v prvním vystoupení na hokejovém Baltika Cupu v Moskvě se Švédskem 2:3. Hráči Tre kronor se ujali v první třetině vedení, Lenerovi svěřenci však vývoj utkání dvěma brankami otočili. V závěrečné části švédský tým srovnal skóre a po bezbrankovém prodloužení byl úspěšnější při samostatných nájezdech.

Lenerův výběr ani v sedmém utkání letošní Euro hockey tour nedosáhl na tři body, navíc opět nevstřelil víc než dvě branky. Češi přitom začali zápas aktivně a jen chvíli po úvodní buly ztroskotal na gólmanu Livovi slávista Sup. Nepovedená koncovka trápila české hokejisty i při dalších šancích, nedařilo se ani v přesilovkách.

Růžky začali postupem času vystrkovat Švédové. Díky Svobodově včasnému přesunu v šestnácté minutě, kdy obrana zcela zapomněla na Jurssona, ještě úvodní branku zápasu nedali. O pár sekund později už ale červené světlo za brankou pardubického gólmana zářilo, Rhodin po vhazování v české třetině dělovkou od modré trefil přesně skulinu mezi Svobodovými betony. V defenzivním valu bylo najednou až příliš mnoho trhlin, trápení ukončila první siréna.

Dvojnásobná výhoda nepomohla

Aktivita nepolevila ani na začátku druhé části, kdy si oba celky vzájemně orazítkovaly tyče. V šestadvacáté minutě přišla chvíle českého obratu. Pardubický Průcha přesně načasoval střelu od kruhu a jeho týmový kolega Kolář přesně tečoval mezi betony švédského gólmana. O dvě minuty později se dostali Češi do vedení, když při početní výhodě Jan Novák propálil dělovou ránou všechno včetně brankáře Liva.

Náskok mohl ještě narůst při dvojnásobné přesilovce, ani vybraný oddechový čas ale výsledek nepřinesl. V nadějném brejku pak ujel Mikeska, švédský gólman byl ale tentokrát pozorný. V závěru druhé třetiny se začal opět prosazovat soupeř, v posledních sekundách napálil Hedström podruhé v zápase tyč.

Sudí gól rukou uznal

Třetí část hry začala pro národní tým nešťastně. Švédové srovnali krok, ale gól byl více než kontroverzní. Carlsson totiž z hranice brankoviště dopravil kotouč do sítě rukou... Sudí si však ničeho nevšiml, a tak gól platil. Vzápětí se vyznamenal Svoboda, který se roztáhl mezi tyčemi a zastavil blafák Franzéna. Ale pak se dlouho nedělo na ledě nic zvláštního, hluchá místa jen občas přerušila přesilovková kombinace.

V závěru třetiny přece jen pořádně prověřil Liva Koukal, vzápětí uháněl na švédskou svatyni Průcha, ale k zakončení se nedostal. Před Livem jej zkosil dotírající švédský obránce a nabídl Lenerovým svěřencům možnost rozhodnout zápas v početní výhodě.

Marek na proměněný nájezd neodpověděl

Přesilovka se protáhla do prodloužení. Největší šanci v ní měl Kolář, který se u pravé Livovy tyče snažil propasírovat kotouč. Pak se českým brankovištěm projel Nordgren, ovšem nestačil puk zasunout za Svobodova záda. Češi v nastavení odpadli, Švédové měli navrch a také velké šance. Troskotali však na Svobodovi, který vychytal v obrovské příležitosti Perssona. Na odpověď se zmohl Hlinka, ale ani jeho pokus v síti neskončil.

Na řadu tak přišly samostatné nájezdy. Švéd Eriksson v první sérii zklamal, stejně jako Divíšek. Neuspěl ani Kahnberg se Supem. Poprvé pokořil brankáře až Nordgren, na což nedokázal navázat Marek. Švédové tak vytěžili z vyrovnaného klání druhý bod.

Česko - Švédsko 2:3 po sam. nájezdech
Třetiny: 0:1, 2:0, 0:1 - 0:0. Branky a nahrávky: 26. Kolář (Průcha), 28. J. Novák (Hejda) - 16. Rhodin (Franzén), 43. Carlsson (Persson), rozhodující nájezd Nordgren. Rozhodčí: Buljanov - Prochorov, Buturlin (všichni Rus.). Vyloučení: 6:9. Využití: 1:1. Diváci: 1000.
ČR: A. Svoboda - J. Novák, Hejda, Čáslava, Malinský, M. Čech, Hamr, Blaťák - J. Hlinka, Divíšek, Sup - Balaštík, Mikeska, Marek - Jaroš, Kopecký, Dlouhý - Kolář, Koukal, Průcha. Trenéři Slavomír Lener, Vladimír Růžička, Antonín Stavjaňa.
Švédsko: Liv - Rhodin, T. Johansson, Magnus Johansson, Hallberg, Lindman, Frögren, Jonsson, Svensson - Hedström, Franzén, Petterson - Nordgren, Persson, Carlsson - Kahnberg, Lundqvist, Tolsa - Söderström, Hagos, Eriksson. Trenéři Hardy Nilsson, Jan Karlsson.

Suverénní Finové

Hokejisté Finska pokračují ve své suverénní jízdě letošním ročníkem Euro Hockey Tour. Baltiku zahájili vítězstvím 3:1 nad Ruskem a vévodí tabulce evropské série o deset bodů před trojicí soupeřů.

Rusové přitom vstoupili do utkání lépe a Sušinskij v přesilové hře pěti proti třem otevřel v sedmé minutě skóre. Zkušený finský výběr však dokázal po kombinačních akcích kontrovat. V 16. minutě vyrovnal Sahlstedt, v polovině utkání otočil stav Niskala a v úvodu závěrečné třetiny pojistil výhru Finů Voutilainen.

Rusko - Finsko 1:3
Třetiny: 1:1, 0:1, 0:1. Branky a nahrávky: 7. Sušinskij (Zatonskij, Tverdovskij) - 16. Sahlstedt (Virta, Eloranta), 30. Niskala (Rintanen), 45. Voutilainen (Nummelin, Dahlman). Rozhodčí: Lärking (Švéd.) - Makarov, Olenin (oba Rus.). Vyloučení: 4:7. Využití: 1:1. Diváci: 7000.
Rusko: Sokolov - Guskov, Rjazancev, Tverdovskij, Rjabykin, Proškin, Gusev, Skopincev, Čebaturkin - Kovalenko, Bucajev, Mozjakin - Sušinskij, Prokopjev, Zatonskij - Jačmeněv, Koroljov, Bojkov - Volkov, Skugarev, Dobryškin - Gorovikov. Trenér Viktor Tichonov.
Finsko: Norrena - Niemi, Nummelin, Söderholm, Karalahti, Niskala, Helenius, Mäntylä, Mikkola - Kuhta, Rintanen, Peltonen - Eloranta, Sahlstedt, Virta - Dahlman, Voutilainen, Aalto - Hyvönen, Hauhtonen, Valtonen - Pyörälä. Trenér Raimo Summanen.
Tabulka Euro Hockey Tour
1. Finsko7600124:1418
2. Rusko7202314:158
3. Švédsko7121310:148
4. Česko7032212:178
Pozn.: Sloupce v tabulkách znamenají počet zápasů, výher v základní hrací době (3 body), výher v prodloužení či samostatných nájezdech (2 body), proher v prodloužení či samostatných nájezdech (1 bod), proher (0 bodů), skóre a celkový počet bodů.