Češi v poslední třetině knokautovali Finy

MOSKVA

Čeští hokejisté se výrazným vítězstvím nad favorizovanými Finy posunuli do čela Baltika Cupu. V sobotním utkání finskou reprezentaci porazili 5:1, přičemž ještě po dvou třetinách byl stav nerozhodný 1:1.

Zkraje každé třetiny se jeden český hráč dostal perfektní přihrávkou za obránce do sólového nájezdu na brankáře. V první třetině v něm uspěl ve 4. minutě Sup a otevřel skóre, ve druhé Divíšek na  brankáře Lehta nevyzrál, ale ve třetí trefil do černého Průcha. To bylo v 41. minutě a rozjela se kanonáda, která srazila Finy do kolen.

Po úvodní brance se Finové dostali více do hry díky krátké početní převaze a ve 12. minutě už vyrovnali. Karalahtiho střela se obrazila od Čechovy brusle a důrazný Kuhta doklepl puk za Svobodova záda. Vzápětí Mikeska nastřelil břevno. Poté při Hamrově vyloučení pomohla českému týmu tyčka, kterou trefil Dahlman.

K překonání Lehta nepomohly českému týmu na začátku druhé třetiny ani dvě přesilové hry a největší problémy Finům způsobil Divíšek, který odvážně pronikl zpoza branky až před brankoviště. Dvě početní převahy za sebou měli i Finové, ale Kuhta na Svobodu také nevyzrál. Do brejku v oslabení ujel Dlouhý a Lehto jeho bombu vytlačil.

Po 58 vteřinách třetí části se už čeští hokejisté dočkali. Hamr vysunul Průchu, který nedal blafákem do bekhendu Lehtovi šanci. Ve 44. minutě opět udeřil pardubický útok a první reprezentační branku oslavil Koukal. Za 64 sekund zasadil další ránu soupeři Dlouhý, který se také v národním dresu trefil poprvé. Finové se snažili zkorigovat stav, ale po dalším brejku se zapsal mezi střelce Hlinka.

Až v desátém utkání sezóny tak vstřelili svěřenci Slavomíra Lenera více než dvě branky v utkání.

"Dnes byly dvě příčiny naší prohry: Češi hráli skvěle, my zase špatně. Doufám, že se z tohoto zápasu poučíme," řekl po zápase Raimo Summanen.

"Takový výsledek jsme potřebovali. Jinak jsem samozřejmě spokojený i s výkonem. Hráli jsme podobně i v prvním utkání proti Švédsku, ale rozdíl byl v tom, že jsme předtím dokázali proměnit šance," zhodnotil výkon Slavomír  Lener, podle něhož byl zlomový druhý gól. "Bylo vidět, že se mužstvo uvolnilo a je to otázka psychiky. Bylo to pak mnohem snadnější."

Česká republika - Finsko 5:1 (1:1, 0:0, 4:0)
Branky a nahrávky: 4. Sup (Divíšek), 41. Průcha (Hamr), 44. Koukal (Průcha), 45. Dlouhý (Marek), 51. J. Hlinka (Divíšek) - 12. Kuhta (Karalahti). Rozhodčí: Zacharov - Gašilov, Gorděnko (všichni Rus.). Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 1000.
Česká republika: A. Svoboda - Malinský, Hejda, Čáslava, Hamr, M. Čech, Blaťák, od 13. navíc Hlavačka - J. Hlinka, Divíšek, Sup - Kolář, Koukal, Průcha - Trávníček, Mikeska, Balaštík - Jaroš, Marek, Dlouhý. Trenéři Slavomír Lener, Vladimír Růžička a Antonín Stavjaňa.
Finsko: Lehto - Nummelin, Niemi, Karalahti, Mikkola, Helenius, Niskala, Mäntylä - Kuhta, Rintanen, Peltonen - Eloranta, Sahlstedt, Virta - Dahlman, Voutilainen, Aalto - Pyörälä, Hauhtonen, Valtonen. Trenéři Raimo Summanen, Hannu Virta, Erkka Westerlund.
4. Švédsko8122311:169

Pozn.: Sloupce v tabulkách znamenají počet zápasů, výher v základní hrací době (3 body), výher v prodloužení či samostatných nájezdech (2 body), proher v prodloužení či samostatných nájezdech (1 bod), proher (0 bodů), skóre a celkový počet bodů.

Rusové porazili Švédsko 2:1 po nájezdech

Hokejisté domácího Ruska porazili ve svém druhém utkání na Baltika Cupu v Moskvě Švédsko 2:1 po samostatných nájezdech. Rozhodl o tom Andrej Kovalenko.

Rusové měli celý zápas převahu, ale přestože v úvodní části vyslali na branku deset střeleckých pokusů proti dvěma švédským, neprosadili se. Seveřané zase neuspěli ve 44 sekund trvající početní převaze pěti proti třem. V 23. minutě však dostal Švédy po samostatném úniku do vedení Kahnberg. Za pět minut srovnal stav v oslabení také blafákem Sušinskij.

Rusové pak nevyužili šest přesilových her a neporadili si ani ve více než půldruhaminutové výhodě pěti proti třem. V nastaveném čase měli převahu Švédové, kterým pomohlo i další soupeřovo vyloučení, ale gól nepadl.

Rusové v utkání protivníka přestříleli v poměru 36:14 a dočkali se alespoň při samostatných nájezdech. Kovalenko se nemýlil, zatímco Nordgren kličku nedotáhl.

Rusko - Švédsko 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávka: 28. Sušinskij (Skopincev), rozhodující sam. nájezd Kovalenko - 23. Kahnberg. Rozhodčí: Laaksonen (Fin.) - Oskirko, Šeljanin (oba Rus.). Vyloučení: 5:10. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 7000.
Rusko: Podomackij - Guskov, Proškin, Tverdovskij, Rjabykin, Skopincev, Čebaturkin, Rjazancev, Vyšedkevič - Kovalenko, Bucajev, Jačmeněv - Sušinskij, Prokopjev, Zatonskij - Drozděckij, Koroljov, Mozjakin - Volkov, Skugarev, Dobryškin - Gorovikov. Trenér Viktor Tichonov.
Švédsko: Henriksson - Rhodin, T. Johansson, Magnus Johansson, Frögren, Lindman, Hallberg, Jonsson, Svensson - Petterson, Franzén, Eriksson - Nordgren, Persson, Carlsson - Kollar, Lundqvist, Hedström - Kahnberg, Hagos, Söderström - Tolsa. Trenér Hardy Nilsson.