Kovalenko udolal Čechy v samostatných nájezdech

Stoprocentní úspěšnost Andreje Kovalenka v samostatných nájezdech rozhodla na Baltika Cupu nedělní zápas ČR - Rusko. Domácí hokejisté ho vyhráli 3:2 po samostatných nájezdech. Protože Finové v závěrečném zápase zdolali Švédy 2:1, český výběr obsadil na Baltice druhé místo právě za Finy.

Drama samostatných nájezdů mělo tři dějství, ale na straně útočníků jen tři aktéry. Začali Češi a Sup proměnil. Za Rusy srovnal Kovalenko povedeným blafákem do bekhendu. Průcha následně vyškolil Podomackého. Pak už se nepřepřahalo...

Proti Salfickému se rozjel znovu Kovalenko. Který fotograf nestačil jeho povedený blafák zachytit napoprvé, měl druhou šanci. Lener na to reagoval stejnou kartou - úspěšného Průchu poslal proti ruskému brankáři znovu. Průcha tentokrát kotouč zvedl a přestřelil. Kovalenko se nezmýlil ani napotřetí - jen volil umístění na opačnou stranu branky.

Salfický do branky

Trenér Slavomír Lener udělal v sestavě oproti utkání s Finskem dvě změny, do branky poslal za Adama Svobodu Salfického, mimo hru zůstal zraněný Miroslav Blaťák.

Češi se ujali vedení hned ve čtvrté minutě brankou Průchy. První vážnější Salfického zákrok přišel nedlouho po ní. Sušinský se k jeho brance přihnal z pravé strany, ale český gólman byl na místě. V 8. minutě ale již kapituloval - Prokopěv zprava vypálil, puk se odrazil od brusle obránce, na což už Salfický nemohl reagovat.

Domácí výběr pak převzal plně otěže utkání. Rusové se tlačili před českou branku, ale bez užitku. Nápor přerušilo až vyloučení Zatonského.

V úvodu druhé časti se ocitl v končící další početní převaze sám před ruským gólmanem Průcha, tentokrát však neuspěl. Salfický držel nadále svůj tým ve dvou početních výhodách Rusů.

Ve 32. minutě lovil Salfický kotouč ze sítě podruhé, když ho propálil Guskov. Lener pak stáhl hru na tři útoky a na střídačce zůstala řada Jaroš, Marek, Dlouhý. Čeští hokejisté toužili po vítězství a dostali soupeře po tlak. Nejdříve Malinský vystrašil Podomackého střelou z dálky, poté trefil po závaru před odkrytou brankou už ležícího ruského gólmana a Hlavačka pálil do tyče.

V závěrečné části se už neobjevil Malinský, který dostal 'koňara'. Hned v úvodu kryl český gólman Jačmeněvovu šanci a pak se vyznamenal Salfický po nájezdu Zatonského. V té chvíli zaskakoval v obraně s Čechem útočník Balaštík, jehož místo v Mikeskově útoku zaujal Dlouhý. Oba týmy pak nevyužily po jedné přesilové hře a rozhodnout mohl Mozjakin, který však v rychlosti zamířil vedle a ještě se u mantinelu zranil. Tři minuty před koncem však při Skopincevově vyloučení vyrovnal Hlinka, který si vybruslil před branku a přesně zakončil.

V nastavení měli blíž ke gólu Rusové. Jedenáct sekund před koncem Salfický zastavil ránu Kovalenka. Rozhodly tedy až samostatné nájezdy, kdy už se tento střelec nemýlil.

Svěřenci Slavomíra Lenera vedou turnaj a pokud vyhraje v závěrečném utkání Finsko nad Švédskem až v nastaveném čase, udrží si první místo.

Lener pogratuloval úspěšnému střelci

Trenér českých hokejistů Slavomír Lener označil utkání za velice kvalitní. "Byl to jeden z nejlepších zápasů s Ruskem za poslední dobu. Šance, které si obě mužstva vytvořila, nebyly po chybách, ale vypracovali si je dobrou hrou útočníci," podotkl Lener.

Český kouč ocenil málo vídaný kousek Andreje Kovalenka. Ruský kapitán se postavil na všechny tři samostatné nájezdy a ani jednou se nemýlil. Lener se vydal po skončení utkání na led a podal Kovalenkovi ruku. "Šel jsem mu sportovně pogratulovat. Je to něco nevídaného," vysvětlil Lener.

Trenér ruského týmu Viktor Tichonov litoval, že jeho svěřenci nedotáhli duel k vítězství ještě před samostatnými nájezdy. "Jsem potěšen, že jsme zopakovali výkon z druhého utkání proti Švédsku. Šli jsme za vítězstvím," podotkl Tichonov.

Rusko - Česká republika 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0), nájezdy 3:2
Branky a nahrávky: 8. Prokopjev, 32. Guskov (Bucajev, Jačmeněv), rozhodující nájezd Kovalenko - 4. Průcha (Kolář), 58. J. Hlinka (Divíšek, Koukal). Rozhodčí: Laaksonen (Fin.) - Makarov, Olenin (oba Rus.). Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. Diváci: 8000.
Rusko: Podomackij - Guskov, Proškin, Tverdovskij, Rjabykin, Skopincev, Čebaturkin, Rjazancev, Vyšedkevič - Kovalenko, Bucajev, Jačmeněv - Sušinskij, Prokopjev, Zatonskij - Drozděckij, Koroljov, Mozjakin - Volkov, Skugarev, Dobryškin. Trenér Viktor Tichonov.
Česká republika: Salfický - Malinský, Hejda, Čáslava, Hamr, Hlavačka, M. Čech - J. Hlinka, Divíšek, Sup - Kolář, Koukal, Průcha - Trávníček, Mikeska, Balaštík - Jaroš, Marek, Dlouhý. Trenéři Slavomír Lener, Vladimír Růžička a Antonín Stavjaňa.

Finové turnaj vyhráli

Hokejisté Finska zdolali v závěrečném utkání Baltika Cupu v Moskvě Švédsko 2:1 a turnaj vyhráli. Druzí skončil český národní tým, třetí domácí Rusko, na Švédy zbylo poslední místo.

V Euro Hockey Tour vedou Finové o devět bodů před Ruskem a českým týmem, který má o tři branky horší rozdíl skóre.

Po bezbrankové úvodní třetině otevřel skóre po 30 sekundách druhé části Aalto. Jenže za necelé čtyři minuty srovnal stav Eriksson a konečné pořadí turnaje tak bylo dlouho nejisté. O všem rozhodl až při Hedströmově vyloučení Kuhta sedmnáct sekund před koncem řádné hrací doby.

Finsko - Švédsko 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 21. Aalto (Nummelin), 60. Kuhta (Peltonen, Söderholm) - 24. Eriksson (Rhodin). Rozhodčí: Zacharov - Oskirko, Šeljanin (všichni Rus.). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 5350.
Finsko: Norrena - Nummelin, Niemi, Karalahti, Söderholm, Mikkola, Mäntylä, Helenius, Niskala - Dahlman, Aalto, Peltonen - Kuhta, Sahlstedt, Virta - Eloranta, Voutilainen, Rintanen - Valtonen, Hauhtonen, Pyörälä. Trenér Raimo Summanen.
Švédsko: Liv - Rhodin, T. Johansson, Lindman, Hallberg, Magnus Johansson, Frögren, Jonsson, Svensson - Hedström, Franzén, Eriksson - Nordgren, Persson, Carlsson - Kollar, Lundqvist, Tolsa - Kahnberg, Hagos, Söderström - Petterson. Trenér Hardy Nilsson.