Hokejisté hladce podlehli Švédsku

STOCKHOLM

Česká hokejová reprezentace ve svém druhém vystoupení na Švédských hokejových hrách neuspěla v duelu s domácím výběrem a ve Stockholmu podlehla 0:4. Švédští hokejisté si zajistili před posledním zápasem vítězství v turnaji, ve druhém sobotním utkání přehráli Rusové Finsko 4:1.

Švédům se navíc podařilo zdramatizovat celou sérii, neboť před nedělními duely mají Češi, Švédsko i tým Ruska na svém kontě stejný počet 15 bodů. O soupeři Finska ve finálovém duelu Tour se tak rozhodne až v posledním možném termínu.

Český tým nastoupil k zápasu podle předpokladů se Salfickým v brance, od začátku se v sestavě poprvé objevil Šachl. Díky přesilové hře ve 4. minutě se mohli Češi ofenzivně ukázat, ale místo toho málem inkasovali. Po Vykoukalově špatné rozehrávce se totiž na Salfického řítil osamocený Andersson, brankář moskevského CSKA se ale překvapit nenechal.

Jeho spoluhráči však často chybovali v rozehrávce, takže o práci Salfický nouzi rozhodně neměl. Bremberg k jeho štěstí nedokázal dovést slibnou akci do úspěšného konce, přesto se Švédové, podporovaní vyprodaným Globenem, dočkali první branky. Vteřinu před návratem vyloučeného Nováka na led tečoval Andersson mimo Salfického dosah Sjödinovo nahození od modré.

První tříbodové vítězství

Další ránu české snaze o první výhru v sezóně nad Švédskem v normální hrací době zasadila hned v úvodu druhé části druhá řada domácích, která přehrála své protějšky a pro osamoceného Kahnberga nebylo problémem podruhé překonat Salfického.

Hráčům Tří korunek se vydařil i nástup do závěrečné třetiny a po 82 sekundách aktivní Davidsson, jenž se podílel i na předešlých brankách, upravil stav na 3:0. Pohodu na švédské straně dokumentoval i Bremberg, jenž o deset minut později přidal další gól do české sítě. Narozdíl od tří předešlých duelů těchto soupeřů se tak body nedělily, ale všechny tři získal bez dramatu v závěru tým Švédska.

Švédsko - Česko 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 11. Andersson (Sjödin, Davidsson), 22. Kahnberg (Davidsson), 42. Davidsson (Salomonsson), 52. Bremberg (Karlberg). Rozhodčí: Poljakov (Rus.) - Karlberg, Takula (oba Švéd.). Vyloučení: 5:3. Využití: 1:0. Diváci: 13.850.
Švédsko: H. Lundqvist - Rhodin, T. Johansson, Sjödin, Gustafsson, Hallberg, R. Sundin - Höglund, Jönsson, Nordström - Kahnberg, Davidsson, Andersson - Salomonsson, Karlberg, Bremberg - Nordgren, Franzén, Hedström. Trenér: Hardy Nilsson.
Česko: Salfický - J. Novák, Hejda, Vykoukal, Hamr, Ptáček, Čáslava, Tesařík - Průcha, J. Hlinka, Vlasák - P. Sýkora, Divíšek, Marha - Šachl, Marek, Mikeska - Trávníček, Klepiš, Dlouhý, od 42. navíc L. Havel. Trenéři: Slavomír Lener, Vladimír Růžička a Antonín Stavjaňa.

Finsko opět doplatilo na fauly

Čtyři vstřelené branky v rozmezí devíti minut druhé třetiny dopomohly na turnaji hokejistům Ruska k vítězství 4:1 nad Finskem. Finové přitom již tradičně měli v úvodu zápasu více ze hry, v první desetiminutovce měli navíc třikrát výhodu přesilovky. Brankáře Podomackého však nepřekonali a poté ve vlastním oslabení inkasovali. Fauly se jim tak staly osudnými stejně jako ve čtvrtečním utkání proti České republice.

Gólmana Norrenu, který musel na začátku druhé části vystřídat zraněného Bäckströma, překonal nejprve Krivokrasov a poté i důrazný Tverdovskij. K zisku tří bodů Rusům definitivně pomohly finské chyby. Třetímu zásahu z hole Ovečkina předcházela špatná rozehrávka, chytré spolupráci Sušinského s Guškovem poté srážka severských hráčů na obranné modré čáře.

Definitivní podobu výsledku dal Kuhta, který tak připravil Podomackého o čisté konto. Alespoň trochu tak potěšil kouče Raima Summanena. "První a třetí část nebyla z naší strany špatná. Hráli jsme dobře, ale vše jsme ztratili v druhé třetině," přiznal Summanen.

Rusko - Finsko 4:1 (0:0, 4:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 30. Krivokrasov (Tverdovskij), 37. Tverdovskij (Prokopjev), 38. Ovečkin, 39. Guškov (Sušinskij) - 42. Kuhta. Rozhodčí: Lärking - Ulriksson, Smedman (všichni Švéd.). Vyloučení: 4:7, navíc Kondratěv 10 min. - Valtonen 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 11.063.
Rusko: Podomackij - Tverdovskij, Čebaturkin, Guškov, Juškevič, Maleňkych, Kondratěv, Kanarejkin, Okťabrjev - Sušinskij, Prokopjev, Bojkov - Krivokrasov, Bucajev, Baškirov - Zelepukin, Zinovjev, Ovečkin - Buturlin, Skugarev, Tkačenko. Trenér: Viktor Tichonov.
Finsko: Bäckström (22. Norrena) - Peltonen, Niemi, Laponen, Niskanen, Järventie, Kankaanerä, Mäntylä, Tuulola - Uhlbäck, Pakaslahti, Valtonen - Pesonon, Tähtinen, Pyörälä - Lind, M. Koivu, J. Jokinen - Kallio, Immonen, Kuhta. Trenér: Raimo Summanen.