Vlasák zařídil vítězství nad Ruskem

Až branka Tomáše Vlasáka třináct vteřin před koncem prodloužení rozhodla o výhře českých hokejistů v posledním vystoupení na Švédských hokejových hrách. Svěřenci trenéra Lenera porazili Rusko 3:2 a v závěrečném turnaji Euro Hockey Tour tak skončili na druhém místě.

Čeští hokejisté v závěru Švédských her porazili Rusko. (ilustrační foto)

Češi působili lépe než v sobotu, kdy nestačili na domácí Švédy, a už ve 3. minutě se zapsal do listiny střelců Průcha. Ačkoliv ruský tým nebyl tak důrazný a agresivní jako jeho sobotní předchůdce, přesto si postupem času začal vytvářet převahu a Málek si na nedostatek práce nemohl stěžovat.

Jeho pozornost prvně vyzkoušel Zinovjev, který v osmé minutě přetlačil Dlouhého. Po přečíslení dvou na jednoho jen gólmanův vykopnutý beton zastavil puk směřující do branky z hole Tverdovského. Nejblíže k vyrovnání měl ale Sušinskij, jehož střela orazítkovala v devatenácté minutě pravou tyč Málkovy branky.

Vyrovnání přišlo před polovinou utkání z hole Zinovjeva. V polovině zápasu český tým přišel o centra prvního útoku Hlinku, jenž po střetu s Ovečkinem opustil led v doprovodu lékaře a s lehkých otřesem mozku odešel do kabin.

Hamr chybu odčinil gólem

Vzápětí se navíc Rusové dostali do vedení, když Hamrovo vyloučení využil Tverdovskij a dorazil do české svatyně Málkem jen vyraženou střelu Sušinského. Bek švédského Färjestadu však svou chybu napravil a tvrdou střelou od modré se o dvě minuty později postaral o vyrovnání.

Další branka již ani při přesilových hrách na obou stranách nepadla, i když Rusové se ve snaze získat tři body v samotném závěru rozhodli hrát bez brankáře.

V nastavené pětiminutovce se sice Průchovi podařilo vstřelit gól, ale Andersson o chvilku dříve přerušil hru kvůli Divíškovu průjezdu brankovištěm. Nejzajímavější pasáž utkání, ve které mohly oba celky rozhodnout, ukončilo až Vlasákovo sólo.

Česko - Rusko 3:2 pp (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 3. Průcha (Divíšek), 51. Hamr (Marha), 65. Vlasák - 28. Zinovjev (Zelepukin), 49. Tverdovskij (Sušinskij). Rozhodčí: T. Andersson - Karlberg, Ulriksson (všichni Švéd.). Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. Diváci: 3612.
Česko: Málek - J. Novák, Hejda, Vykoukal, Hamr, Ptáček, Čáslava, Tesařík - Vlasák, J. Hlinka, Chabada - Průcha, Divíšek, Marha - P. Sýkora, Marek, Mikeska - Trávníček, Klepiš, Dlouhý - Šachl. Trenéři: Slavomír Lener, Vladimír Růžička a Antonín Stavjaňa.
Rusko: Podomackij - Tverdovskij, Čebaturkin, Guškov, Juškevič, Maleňkych, Kondratěv, Kanarejkin, Okťabrjev - Sušinskij, Prokopjev, Bojkov - Krivokrasov, Bucajev, Baškirov - Zelepukin, Zinovjev, Ovečkin - Buturlin, Skugarev, Tkačenko. Trenér: Viktor Tichonov.

Finové opět nevyhráli

Švédové potvrdili svou herní pohodu v dnešním utkání již v úvodní třetině, v níž získali díky trefám Jönssona a Davidssona dvoubrankové vedení. Svou druhou trefu v utkání pak ve 44. minutě zvýšil Davidsson, který se třemi góly vyrovnal v tabulce střelců turnaje ruskému bekovi Olegu Tverdovskému a s šesti body vyhrál kanadské bodování.

Finové se už v 53. minutě při přesilovce odhodlali ke hře bez brankáře Norreny, ale hned čtyři vteřiny po Franzénově návratu z trestné lavice dovršil výsledek Höglund. Švédové se radovali z triumfu na turnaji EHT po třech letech. Naposledy vyhráli také doma ve Stockholmu v roce 2001.

Češi v play-off s Ruskem

Švédští hokejisté odsunuli výhrou nad Finskem 4:0 v závěrečném utkání Švédských her ve Stockholmu český tým do boje o třetí místo v Euro Hockey Tour. Hráči Tří korunek tak bez ztráty bodu triumfovali v posledním turnaji letošního ročníku evropské série a posunuli se na druhé místo konečného pořadí základní části.

Finové naopak na turnaji absolutně propadli a nezískali ani bod, jejich prvenství v celkové tabulce EHT to však neohrozilo.

Čeští hokejisté tak v historicky prvním play off EHT zavítají v boji o bronz a prémii 15 000 eur nejprve 16. dubna do Ruska a o dva dny později je čeká doma se stejným soupeřem odveta. Severské derby o celkové vítězství začne rovněž 16. dubna ve Švédsku a o dva dny později se bude hrát ve Finsku. Vítěz dostane 75 tisíc a poražený 30 tisíc eur.

Švédsko - Finsko 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 8. Jönsson (Höglund), 15. Davidsson (Andersson, Kahnberg), 44. Davidsson (Kahnberg), 55. Höglund (T. Johansson, Jönsson). Rozhodčí: Poljakov (Rus.) - Ljungqvist, Takula (oba Švéd.). Vyloučení: 6:4. Využití: 1:0. Diváci: 13.850.
Švédsko: Henriksson - Rhodin, T. Johansson, Sjödin, Gustafsson, Hallberg, R. Sundin - Höglund, Jönsson, Bremberg - Kahnberg, Davidsson, Andersson - Hedström, Karlberg, Salomonsson - Nordgren, Franzén, Hagos. Trenér: Hardy Nilsson.
Finsko: Norrena - Mäntylä, Niemi, Peltonen, Tuulola, Niskanen, Loponen, Järventie, Kankaanperä - Kuhta, Immonen, Kallio - Vuotilainen, Tähtinen, Pyörälä - Pesonen, Pakaslahti, J. Jokinen - Valtonen, M. Koivu, Lind. Trenér: Raimo Summanen.