Rusové si vystříleli bronz v EHT, Češi poslední

Martin KézrSport.czPrávo

Dokonalou odvetu za debakl v Moskvě předvedli ruští hokejisté ve druhém utkání s českou reprezentací. Svěřenci Slavomíra Lenera sice vstoupili do utkání lépe, Rusové ale převzali iniciativu a nakonec v základní hrací době vyhráli 7:4. V prodloužení pak odsoudil český výběr k poslednímu místu v EHT Sergej Zinovjev.

"Snad i takový zápas pomůže mužstvu, aby se poučilo. Jako trenéři jsme mu nechali až příliš volnosti v obraně, z přemíry útočné snahy hráči propadali a ruská přečíslení byla smrtelná. Někteří kluci byli viditelně nervózní, třeba Čechmánek zachytal fantasticky v Rusku, tady ale dostal smolné góly," hodnotil rozpačitý trenér Slavomír Lener.

Zatímco Rusové oproti prvnímu utkání jen drobně pozměnili složení řad a do branky poslali Sokolova, v české sestavě figurovalo pouze devět hráčů, kteří byli u moskevské výhry 5:1. Hned třetí střídání nám přineslo vedení, když Průcha na útočné modré převzal Hamrův pas a sólo zakončil přesnou trefou pod horní tyčku.

Třikrát jsme vedli

Zaskočená sborná chvíli hledala herní rytmus, zlepšeným bruslením však srovnala krok a po Ovečkinově bleskovém průniku i skóre. Obě mužstva dávala před ostražitým bráněním přednost ofenzivní snaze, Prospal ale sám před brankářem neuspěl. Lépe si počínala Dopitova řada, jejíž centr prodloužil na úplně volného Průchu a mladý pardubický útočník se radoval z druhé branky v zápase.

Vedení ale vydrželo českému týmu jen 18 sekund, hned po vhazování Čechmánek neviděl střelu Zinovjeva přes obránce a k tomu ještě Novák puk nešťastně tečoval. Víc šancí měli i za nerozhodného stavu čeští hráči, jenže Průcha při sólu zahodil možnost hattricku a Beránek se před prázdnou brankou nevymanil ze sevření protihráčů.

K první přesilovce došlo až v polovině zápasu, Čechmánek v ní kryl střelu Zelepukina zblízka. Lépe uměli naši využít faul Prokopjeva, od modré pálil tvrdě Hamr a potřetí jsme vedli. Rusové ale měli znovu připravenou gólovou odpověď. Modrý se zapomněl v jejich útočném pásmu a okamžité přečíslení zakončil Ovečkin.

Užitečná lekce pro tým

Třetí třetina se domácím vůbec nepovedla. Hned v jejím úvodu si Čechmánek vyjel pro kotouč, ale při rozehrávce si neporozuměl s Novákem, takže Mozjakin střílel do prázdné branky. Šanci rychle smazat ztrátu dávalo 70 sekund dvojité početní výhody, ale českému celku najednou scházela přesnost přihrávek i důraznější zakončení. Naopak Proškinovo nahození při Supově trestu prošlo lacino brankáři do sítě.

Vířivý pohyb Rusů nám dělal značné problémy, mužstvo z útlumu probralo až Prospalovo snížení, jemuž předložil puk do ideální střelecké pozice Výborný. Jenže o minutu později nejistý Čechmánek neudržel střelu Zelepukina, takže dorážející Kalinin měl snadnou pozici.

"Rusové odehráli útočně perfektní zápas, byla to užitečná lekce," připustil Lener. Zoufalá snaha o vyrovnání jej přiměla zkusit power-play, osm vteřin před koncem jsme ale inkasovali do prázdné branky.

Pravidla Euro Hockey Tour zní, že při dvojzápasu o umístění rozhoduje zisk bodů, při shodě tak určilo držitele třetí příčky prodloužení. V něm sice Čechmánek zlikvidoval stoprocentní šanci Ovečkina, ale při dalším zmatku v naší obraně dopravil puk do branky Zinovjev a značně nepovedené počínání národního mužstva na vítkovickém ledě bylo dovršeno.

Česko - Rusko 4:7 (2:2, 1:1, 1:4), prodloužení 0:1
Branky a nahrávky: 2. Průcha (Hamr), 15. Průcha (Dopita, J. Hlinka), 33. Hamr (Dopita), 53. Prospal (Výborný) - 10. Ovečkin, 15. Zinovjev (Zelepukin), 38. Ovečkin (Zelepukin), 43. Mozjakin, 48. Proškin (Bykov), 54. Kalinin (Zelepukin), 60. Antipov, 66. Zinovjev. Rozhodčí: Lärking (Švéd.) - Blümel, Pouzar (oba ČR). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. Diváci: 9315. První zápas: 5:1.
Česko: Čechmánek - J. Novák, Špaček, Modrý, F. Kaberle, Škoula, Hamr - Hemský, Vašíček, Balaštík - Výborný, Prospal, Dvořák - Průcha, Dopita, J. Hlinka - Klepiš, Beránek, Sup. Trenéři Slavomír Lener, Vladimír Růžička a Antonín Stavjaňa.
Rusko: Sokolov - Tverdovskij, Kalinin, Proškin, Bykov, Skopincev, Turkovskij, Rjazancev, Kondratěv - Sušinskij, Prokopjev, Kovalčuk - Zelepukin, Zinovjev, Ovečkin - Bucajev, Antipov, Baškirov - Morozov, Skugarev, Mozjakin. Trenér Viktor Tichonov.

Finové obhájili prvenství

Po páteční porážce se Švédy ve Stockholmu 1:3 vyhráli Suomi finálovou odvetu doma 4:0 a zásluhou čerstvé posily z NHL, útočníka Jokinena z Floridy uspěli i v prodloužení, které rozhodovalo o umístění na první a druhé příčce.

Finský brankář Noronen pochytal všech 31 střel, zápas rozhodli jeho spoluhráči smrští tří branek ve druhé části a v nastavení se prosadili bleskově z přesilovky, vyloučený Andersson byl na hanbě sotva půl minuty.

Finsko - Švédsko 4:0 (1:0, 3:0, 0:0), v prodloužení 1:0
Branky a nahrávky: 12. Nummelin (O. Jokinen, Kallio), 30. Loponen (Pirjetä, Rintanen), 34. Hentunen (Nummelin), 36. Jokinen (Peltonen, Kallio), 69. Jokinen (Nummelin, Peltonen). Vyloučení: 11:14. Využití: 3:0.