Rubriky:

Reprezentace

Hlinka: Nevěřím, že by nešlo hráče nahradit

26. května 2004 07:23 - PRAHA

Trenér hokejové reprezentace Ivan Hlinka v úterý oznámil nominaci na Světový pohár. Do kádru pro druhou největší hokejovou akci sezóny prý vybral momentálně nejlepší hráče. Nový kouč národního týmu v rozhovoru pro deník Právo dále vysvětloval, proč dal na soupisku hráče, aniž by je ještě kontaktoval, jak hodlá hráče sledovat, nebo zda neuvažoval o Haškovi.

Proč jste dal hráče na soupisku pro Světový pohár, aniž byste s většinou mluvil?
Snažil jsem se nahlásit prostě ty nejlepší a nemělo cenu všem volat. Řada z nich se po neúspěchu na mistrovství světa nechce o hokeji vůbec bavit, což chápu. Nezdálo se mi rozumné teď nikoho moc přesvědčovat, protože v srpnu už můžou hráči uvažovat jinak.

Nominace ale má být závazná a změnu pořadatelé povolí jen na základě lékařské zprávy. Co budete dělat v případě odmítnutí některých hráčů?
Teď neřeším takové věci. Mám sice svůj seznam pod čarou, ale nečekám, že by přišla celá řada odřeknutí. Hokejista ale musí mít právo říct, že se necítí na reprezentaci, to beru za stejně vážný důvod jako zranění. Nevěřím, že by došlo k absurdní situaci, že bychom měli méně hráčů než soupeř, protože by nám američtí pořadatelé nedovolili vzít náhradníky. Rusům teď taky povolili odklad nominace.

Jak moc ovlivnil složení mužstva fakt, že se bude hrát podle zámořských pravidel na užším kluzišti a s platností ofsajdu na červené čáře?
Nebylo to tak významné hledisko. Spíš jsem vybíral hráče, o nichž jsem přesvědčen, že turnaj zvládnou a ani nezkoumal, zda jsou z NHL či Evropy. Nominoval jsem ty, kteří mají podle mne nejlepší výkonnost a dokáží být patřičně připraveni už na konci srpna.

Jaká je podle vás vůbec prestiž Světového poháru?
Je ceněn především v zámoří, naše fanoušky vždy víc zajímalo mistrovství světa, zvláště letos. Po osmi letech se tu ale v letním termínu nabízí možnost konfrontace a není možné vše odzívat. Nechci mluvit o rehabilitaci za propadák na minulém Světovém poháru, jsem ale přesvědčen, že k podcenění z naší strany nedojde a že hráči udělají na ledě vše pro úspěch.

Jak můžete ovlivnit připravenost hokejistů na turnaj?
Podle regulí nemůžeme do ničeho zasahovat dřív než 19. srpna, ale snažíme se věci trochu ovlivnit. Můj asistent Radim Rulík má určité individuální programy na léto, budeme i v kontaktu s Marianem Jelínkem, který má hráče na dohled při akcích Jágr teamu.

Nominoval jste 11 olympijských vítězů z Nagana, plánoval jste i povolání Dominika Haška, který chce ještě stále chytat?
Je to jeden z nejlepších gólmanů historie, ale od prosince nestál v brance. V televizi jsem ho slyšel, že po nedávné operaci třísel se cítí dobře, ale start na Světovém poháru kategoricky odmítl. Tím to bylo vyřešené. Uvažoval jsem i o českých rodácích Petru Nedvědovi či Holíkovi, kteří by mohli Světový pohár hrát, ale nakonec jsem dal přednost jiným alternativám.

Martin Kézr, Marek Burkert, Sport.cz, Právo

Zrušit