Finsko - Česko 1:3Jako noc a den! Dvacítka si po propadáku se Švédy spravila chuť a porazila Finy

Ufa

Čeští hokejisté do dvaceti let si po nevydařeném vstupu do mistrovství světa proti Švédsku spravili chuť, když v ruské Ufě porazili Finsko 3:1. O výhře svěřenců kouče Miroslava Přerosta rozhodla povedená první třetina, ve které zařídili dvoubrankový náskok Hyka s Hrbasem. Další zápas základní skupiny čeká dvacítku v neděli proti Lotyšsku, o den později se pak střetne se Švýcarskem.

Radost českých hokejových juniorů po gólu ve finské síti.

S touhou zlepšit disciplínu a vyvarovat se zbytečných faulů, které přispěly k úvodní prohře se Švédy, vstupovali čeští junioři do druhého zápasu základní skupiny proti Finsku. Seveřané sice byli od úvodních minut střelecky aktivnější, Přerostův tým ale trpělivě čekal na šance, které opravdu přišly.

V patnácté minutě našlápl na levém křídle k rychlému protiútoku Hyka a přesnou střelou do horního růžku vzdálenější tyče otevřel skóre. Čechy vedoucí branka navnadila a za další dvě minuty už vedli o dva góly. Při přesilové hře střílel od modré Šidlík a Hrbas tečoval puk mimo dosah gólmana Korpisala.

Až v osmnácté minutě si první početní výhodu vyzkoušeli i Finové, naráželi ale na pozorného brankáře Bartošáka, který oproti prvnímu českému zápasu nahradil mezi třemi tyčemi Machovského. Na začátku druhé třetiny nenápadně vypálil zpoza obránce Teräväinen a Finové snížili na 1:2.

Výhru pojistil v závěru Jaškin

Češi však po inkasované trefě nezazmatkovali a naopak byli nebezpečnější než tým Suomi. Ve 32. minutě si po individuální akci vybruslil až před branku Hertl a střelou švihem orazítkoval pravou tyčku. O minutu později se do přečíslení dvou na jednoho dostali Vrána s Koblasou, jehož zakončení z bezprostřední blízkosti lapil Korpisalo.

Ve třetím dějství český celek přečkal čtyřminutovou hru v oslabení i další nápor Finů, kteří v honbě za vyrovnáním odvolali v předposlední minutě základní části gólmana a zkusili hru v šesti hráčích v poli. Gólu se však nedočkali, naopak Jaškin v posledních vteřinách trefou do prázdné brány uzavřel na konečných 3:1.

Češi mají v základní skupině před sebou ještě dva duely - v neděli se střetnou s Lotyšskem, o den později pak se Švýcarskem. Vítěz skupiny si zajistí přímý postup do semifinále, druhé a třetí místo znamená čtvrtfinále. Poslední dva týmy čeká boj o udržení.

Hokejové MS hráčů do 20 let
Skupina A
Finsko - Česko 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)on-line
Branky a nahrávky: 15. Hyka (Pavelka), 17. Hrbas (Šidlík, Frk), 60. Jaškin (Hertl) - 23. Teräväinen (Pokka, Lindbohm). Rozhodčí: Dumas, Patafie (oba USA) - Dussureault (Kan.), Sivov (Rus.). Vyloučení: 6:4. Využití: 1:0. Diváci: 2543.
Sestava ČR: Bartošák - Musil, Hrbas, Urbanec, Šidlík, Jeník, Pavelka, Štencel - Jaškin, Hertl, Hyka - Beran, Švihálek, Sedlák - Frk, Faksa, Beránek - Koblasa, Vrána, Němec. Trenér: Miroslav Přerost.
Švédsko - Švýcarsko 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 31. Collberg (Vikstrand, Molin), 47. Djuse (Rakell), rozhodující sam. nájezd Rask - 15. Antonietti (Martschini), 33. Künzle (Andrighetto, Martschini). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Jablukov (Něm.) - George (USA), Staňo (SR). Vyloučení: 2:5. Využití: 1:1. Diváci: 2359.