Rubriky:

Reprezentace

Zlatí hoši z Nagana oslaví patnáct let od triumfu společně na vernisáži

23. února 2013 09:43 - Praha

Po patnácti letech se dnes schází zlaté hokejové mužstvo z olympijského Nagana a chybět u toho budou jen Jaromír Jágr, Roman Hamrlík a Milan Hejduk, kteří hrají v NHL, a z pracovních důvodů omluvení Jiří Dopita s Petrem Svobodou. Na unikátní setkání se tak chystá 18 hokejistů i celý realizační tým, bohužel kromě tragicky zemřelého kouče Hlinky, jehož památku hráči uctí položením květin na hrob.

 

Profimedia.cz

„Na Ivana nemůžeme zapomenout, jeho charisma tmelilo naganskou partu. Všem hráčům jsme poslali zvací dopisy a ohlas byl většinově parádní. Když jsem pak s kluky i mluvil, bylo na nich znát, jak moc se těší," říká tehdejší asistent kouče Slavomír Lener, kterým měl radost, že dorazí i Richard Šmehlík a Robert Lang, kteří přitom trvale žijí na americkém kontinentu.

„Také od nich byla odezva pozitivní. Slíbili, že si udělají čas. Různě přehazovali už domluvené věci, jen aby tady mohli s námi být," líčí Lener. Olympijští vítězové se takhle dosud sešli pouze jednou, hned v létě 1998 během exhibičního utkání v Praze.

Sobotní setkání vyvrcholí na vernisáží výstavy, která v pražském Veletržním paláci mapuje naganskou cestu za zlatem. „Přál bych si, aby setkání bylo důstojným připomenutím největšího úspěchu v dějinách našeho hokeje i formou poděkování všem, kdo k němu před patnácti lety rozhodujícím způsobem přispěli," míní prezident hokejového svazu Tomáš Král.

Řada vzpomínkových předmětů

Vedle desítek unikátních fotografií expozici v prostorách Národní galerie tvoří i hráči zapůjčené medaile či dresy, originální Haškova gólmanská výstroj, Jágrova a Svobodova hokejka nebo předměty z Hlinkovy pozůstalosti. Ať už jeho rukou psaná soupiska, trenérský notýsek či porcelánový slon, který se během turnaje stal maskotem týmu.  K vidění bude i puk ze semifinálového zápasu s Kanadou nebo obraz malovaný Ivanem Hlinkou, který sám nazval „Klaun". Atmosféru turnaje dokreslují i dobové japonské noviny.

Na panelech budou umístěny nejen fotografie Jiřího Koliše, ale i snímky, které v zákulisí, kam se nedostali ani oficiálně akreditovaní fotografové, pořídil manažer mužstva František Černík.„Věřím, že se dočkáme i dalších zlatých olympiád, ta naganská však navždy zůstane první, a tedy nejpamátnější. Jsem rád, že budeme moci poděkovat všem, kdo se o historicky největší úspěch našeho hokeje zasloužili," dodává Král.

Veřejnosti bude kompletní výstava ve Veletržním paláci zdarma přístupná pouze v neděli 24. února, a to od 10 do 18 hodin. V pondělí se expozice, ale už bez dobových předmětů a memorabilií, přestěhuje do Paláce Kinských na Staroměstském náměstí v Praze, kde bude pro veřejnost otevřena až do 17. března 2013. V průběhu roku 2013 bude ještě k vidění na extraligových stadiónech v různých městech České republiky.

Olympijští vítězové z turnaje v Naganu 1998
Hašek (Čechmánek, Hnilička) – R. Hamrlík, F. Kučera, L. Procházka, P. Svoboda, Šlégr, Šmehlík, Špaček – Beránek, Čaloun, Dopita, Hejduk, Jágr, Lang, Moravec, Patera, M. Procházka, Reichel, Ručinský, V. Růžička, M. Straka.
Martin Kézr, Právo

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace