Rubriky:

Reprezentace

OBRAZEM: Hokejisté si v Praze připomněli historický úspěch z Nagana

23. února 2013 20:02 - Praha

Většina členů zlatého týmu z olympijských her v Naganu 1998 si v sobotu v Praze připomněla největší úspěch v dějinách českého hokeje. Na slavnostní vernisáž fotografií do Veletržního paláce přišlo sedmnáct z třiadvaceti hráčů, kteří se před patnácti lety na slavném triumfu na "turnaji století" podíleli. Přítomna byla i velká část realizačního týmu.

 

Michal Doležal, ČTK

"Kousek za námi je vystavena Slovanská epopej, což je do určité míry symbolické. Tohle je taky to nejblyštivější a nejlepší z historie českého hokeje," uvedl místopředseda Českého svazu ledního hokeje Petr Bříza.

Na akci, kterou se svazem uspořádal Český olympijský výbor, nedorazili Jaromír Jágr, Roman Hamrlík a Milan Hejduk, kteří stále působí v NHL. Jiří Dopita se soustředí na play off prvoligové Olomouce a z pracovních důvodů se omluvil i střelec zlatého gólu ve finále Petr Svoboda. Povinnosti u reprezentace do 17 let zabránily v účasti Milanu Hniličkovi.

Ještě před vernisáží zašli olympijští vítězové na olšanský hřbitov na hrob tragicky zesnulého trenéra Ivana Hlinky.

"Za mužstvo bych chtěl poděkovat všem, kteří se na organizaci podíleli a umožnili nám se zde sejít a připomenout si okamžiky, které jsme před patnácti lety prožili ve vzdáleném Naganu a poté i tady na Staroměstském náměstí," uvedl ve Veletržním paláci brankář Dominik Hašek, hlavní hrdina turnaje. "Pro nás to byl nezapomenutelný okamžik, o kterém jsme snili, ale až spolu jsme to dokázali a mohli ho prožít," uvedl Hašek.

Všichni hokejisté převzali zlaté repliky olympijských dresů, dostali pamětní medaile a otiskli své ruce na speciální velkoformátovou fotografii zachycující ceremoniál předávání zlatých medailí. Obraz by měl být v budoucnosti umístěn do Síně slávy českého hokeje.

Součástí vernisáže byla i dražba fotografií ve prospěch Fondu Ivana Hlinky. Pět fotografií Jiřího Koliše, jehož snímky byly v Národní galerii vystaveny, bylo vydraženo za 125.000 korun.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace