Češi odstartovali Rosno cup vítězně

V Moskvě ve čtvrtek odstartoval 37. ročník tradičního turnaje, který se letos poprvé jmenuje Rosno cup. Výhrou do turnaje vstoupili čeští hokejisté, kteří ve svém úvodním vystoupení porazili Švédsko 4:3 po samostatných nájezdech. Návrat do české reprezentace oslavil brankář Jiří Trvaj. Rozhodující gól vstřelil Vlasák.

Češi vstoupili do zápasu aktivně a už v 5. minutě šli do vedení. V rychlém brejku možná sudí pustili postavení mimo hru Hemského, kterému ideálně načasoval přihrávku Vrbata a mladý útočník Pardubic otevřel skóre.

Jak dopadne hokejová reprezentace na Rosno cupu?
Hlasujte v anketě na konci článku!

Radost Čechům ale vydržela jen chvíli. Ve vlastním obranném pásmu našlápl bek Lars Jonsson a své pěkné sólo zakončil střelou nad lapačku Jiřího Trvaje. Divokou pětiminutovku zakončil kanonýr moskevského Dynama Pavel Rosa, který po buly pohotově propálil Holmquista.

I po změně stran pokračovaly oba celky ve vysokém nasazení, snažily se aktivním přistupováním a důrazným forčekingem znepříjemnit soupeři rozehrávku. Švédové měli od poloviny zápase optickou převahu, Trvaj ale nekapituloval.

Uklidnění českým barvám přinesla branka Josefa Vašíčka z 45. minuty. Forvard Slavie střelou mezi betony brankáře zužitkoval pěknou kolmou přihrávku Tomáše Kaberleho. Klid byl asi až příliš velký, protože během necelé minuty bylo srovnáno. Nejprve při hře 4 na 4 využil přesnou střelou Lindström a téměř vzápětí našel skulinu mezi betony Trvaje Berglund.

Švédy rychlé branky povzbudily a seveřané byli i nadále aktivnější. Do vypršení 60. minuty už branka nepadla a muselo se prodlužovat. Stejně jako ve Finsku na turnaji Karjala gól nepadl ani v nastaveném čase a rozhodovalo se v samostatných nájezdech. Vítězný gol vstřelil Tomáš Vlasák, který proměnil všechny tři své samostatné nájezdy.

Česká republika - Švédsko 4:3 (2:1, 0:0, 1:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 5. Hemský (Vrbata), 10. Rosa (Mikeska), 45. Vašíček (Kaberle, Vlasák), rozhodující sam. nájezd Vlasák - 7. L. Jonsson, 47. Lindström, 48. Berglund. Rozhodčí: Karabanov - Olenin, Seljanin (všichni Rus.) Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 450.
Česká republika: Trvaj - Martínek, T. Kaberle, Škoula, Blaťák, J. Novák, Hejda, Ptáček, Sičák - Vlasák, Vašíček, J. Hlinka - Rosa, Mikeska, Kohn - A. Hemský, V. Nedorost, R. Vrbata - Irgl, Divíšek, Hořava. Trenéři: Radim Rulík, Ondřej Weissmann a Marian Jelínek.
Švédsko: Holmqvist - Frögren, Lilja, Oduya, Tallinder, S. Lindström, L. Jonsson - Samuelsson, Davidsson, Hannula - Nordgren, Hagos, Hedström - Nilsson, Rönnqvist, Ledin - Melin, Franzén, Berglund. Trenéři: Kent Johansson a Mikael Andersson.

Rusové porazili Finy

Hokejisté Ruska porazili ve druhém utkání na turnaji Rosno Finsko 2:1 a posunuli se do čela Euro Hockey Tour. Po čtyřech odehraných zápasech mají všechny čtyři týmy na kontě shodný počet šesti bodů, Rusové ale mají jako jediní kladné skóre.

V pátek je na turnaji volný den, Rosno Cup bude pokračovat v sobotu, kdy se utká Rusko se Švédskem (v 11:00) a Česká republika s Finskem (15:00).

Rusko - Finsko 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 4. Kovalčuk, 39. Tjutin (Fedorov) - 7. Peltonen. Rozhodčí: T. Andersson (Švéd.) - Kamurkin, Lifanov (oba Rus.). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 4500.
Rusko: Bryzgalov - Guskov, Višněvskij, Kondratěv, Tjutin, Chomickij, Gusev, Rjazancev, Proškin - Kovaljov, Dacjuk, Kovalčuk - Fedorov, Skugarev, Semin - Saprykin, Kudašov, Žerděv - Simakov, Kurjanov, Pěrežogin. Trenéři: Zinetula Biljaletdinov, Vladimír Pljuščev, Vladimír Jurzinov a Leonid Gerasimov.
Finsko: Norrena - Nummelin (35. Eskeleinen), Markko Kiprusoff, Saravo, Karalahti, Kukkonen, Niinimaa - J. Jokinen, O. Jokinen, Peltonen - Salmelainen, N. Kapanen, Dahlhman - Pesonen, Immonen, Virkkunen - Rita, Filppula, Hahl. Trenéři: Erkka Westerlund a Hannu Virta.
Tabulka EHT
1. Rusko4200212:106
2. Česko4111112:126
3. Finsko4200210:106
4. Švédsko4111110:126
Pozn: Sloupce v tabulkách znamenají počet zápasů, výher v základní hrací době (3 body), výher v prodloužení či po samostatných nájezdech (2 body), proher v prodloužení či po samostatných nájezdech (1 bod), proher v normální hrací době (0 bodů), skóre a celkový počet bodů.