Bednář vystřelil v prodloužení Čechům výhru nad Finskem

Špatnou produktivitu předvedli čeští hokejoví reprezentanti v souboji s Finskem na Švédských hokejových hrách, přesto se radovali z výhry. Čeští reprezentanti vedli ve Stockholmu po trefě Vašíčka 1:0, v závěrečné desetiminutovce ale dvakrát inkasovali a prohrávali 1:2. Pětatřicet sekund před koncem vyrovnal v přesilovce David Výborný a o zisku bonusového bodu rozhodl v nastaveném čase Jaroslav Bednář.

Zápas zahájili Češi dobře. Od úvodních minut měli navrch, přestože počet střel byl vyrovnaný. V 7. minutě mohl otevřít skóre obránce IFK Helsinky Marek Židlický, po pohotové kličce z těžkého úhlu trefil jen boční síť odkryté branky.

O chvíli později jel sám na Noronena Martin Erat, střelou švihem ale neuspěl. Český výběr hrál několik přesilovek, uspěl až v 15. minutě Josef Vašíček. Centr pražské Slavie po vyjetí zpoza branky rychlou bekhendovou střelou na první tyč překvapil Noronena.

Ve 23. minutě mohl potvrdit střelecké kvality Balaštík, nejlepší kanonýr extraligy ale z dobré pozice minul. Nadále se hrál ofenzivní hokej, šance měly oba výběry. Finové přidali, vyrovnali hru a měli blízko k vyrovnání. Nejprve šanci Pirnese chytil Adam Svoboda, ve 27. minutě českému gólmanovi pomohla levá tyč.

Zvýšení odmítl Dvořák

I druhá třetina přinesla několik vyloučení, oba celky ale početní výhodu nedokázaly zužitkovat. Po rychlém průniku v závěru třetiny orazítkoval tyč finské branky Jan Bulis. Zvýšit mohli čeští reprezentanti ve 39. minutě, situaci zazdil Radek Dvořák, který v situaci 3 na 1 nedokázal přihrát.

Ve třetím dějství pokračoval atraktivní hokej, Češi měli několik dobrých příležitostí ke zvýšení, Výborný ani Bulis neuspěli. V 51. minutě přišel trest. Mezi beky proklouzl Pakaslahti, přiťukl Pärssinenovi a bylo vyrovnáno.

Do vedení mohl poslat český výběr Havlát, v brejku měl problémy se zpracováním a střelu švihem zmařil včasným sražením betonů Noronen. Vzápětí byl už finský gólman překonán, po ráně Vrbaty jej opět zachránila tyč.

A Finové opět trestali. V 54. minutě otočil skóre Söderholm, který po buly překonal střelou od modré Svobodu. Češi si i nadále vytvářeli střelecké pozice, s muškou ovšem byli na štíru. Smůlu protrhl až 35 sekund před koncem Výborný, který využil přihrávku Prospala.

V prodloužení nahazoval na Noronena Bednář a puk skončil za zády finského gólmana.

Česká republika - Finsko 3:2 po prodl. (1:0, 0:0, 1:2 - 1:0)
Branky a nahrávky: 15. Vašíček (Bednář, R. Vrbata), 60. D. Výborný (Prospal, Židlický), 63. Bednář (Kadlec) - 51. Pärssinen (Pakaslahti), 54. Söderholm (Pakaslahti, Pirnes). Rozhodčí: T. Andersson - Karlsson, Takula (všichni Švédsko). Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. Diváci: 11.107.
Česká republika: A. Svoboda - Židlický, Fischer, Šmíd, T. Kaberle, Pilař, R. Hamrlík, Kadlec, F. Kaberle - Dvořák, Prospal, Bulis - Havlát, D. Výborný, Hlaváč - Balaštík, Čajánek, M. Erat - R. Vrbata, Vašíček, Bednář. Trenéři Ondřej Weissmann, Radim Rulík a Marian Jelínek.
Finsko: Noronen - Väänänen, Söderholm, Kiprusoff, Niemi, Puistola, Mäntylä, Luoma - Hagman, Pirnes, Kallio - Louhi, Filppula, Jantunen - Pärssinen, Vuotilainen, Hentunen - J. Ruutu, Pakaslahti, Rita - Uhlbäck. Trenér: Erkka Westerlund, Hannu Virtanen a Risto Dufva.