Hokejisté zdolali na závěr Švédských her Rusko

Tomáš FlieglČTKSport.cz

Opět s Milanem Hniličkou v brance a mladíčkem Rostislavem Oleszem v útoku nastoupili čeští hokejoví reprezentanti do svého závěrečného vystoupení na Švédských hokejových hrách. Proti Rusku předvedli dobrý výkon a po zásluze zvítězili 4:3. Rusko už před zápasem mělo zajištěnou účast ve finále Evropské hokejové tour a na jeho hře to bylo místy vidět.

Česká hokejová reprezentace se na Švédských hokejových hrách utkala s Ruskem.

Češi s Ruskem v letošní Eurohockey Tour dvakrát prohráli, a tak chtěli nepříznivou bilanci zlomit.

Do utkání vstoupili aktivněji Rusové, zejména první útok s Kovaljovem a Kovalčukem zlobil. Nápor Ruska podpořilo vyloučení Židlického, který podrazil právě útočníka Atlanty. Rusko má na turnaji skvělé přesilovky, Češi se ovšem ubránili.

Po návratu z trestné lavice se ocitl v dobré pozici Židlický, svým pokusem minul branku. Rostislav Olesz se zařadil do formace k Davidu Výbornému a společně zahrozili koncem 17. minuty. Po kolotoči se proti pokusu Olesze vytáhl gólman Jegorov.

V 18. minutě udeřila nejúdernější česká formace na turnaji. Prospal s Dvořákem dostali puk do útočného pásma, útok podpořil bek Židlický, který pohotově bekhendem zasunul k tyči Jegorovovy branky.

Erat premiérovou branku nevstřelil

Ve 23. minutě mohl v přesilové hře vstřelit premiérovou reprezentační trefu Martin Erat, z dobré pozice ale nedokázal propálit ruského brankáře. Vzápětí mohl uspět Vašíček, chyběla špetka štěstí. V početní výhodě mohl vyrovnat Ščastlivyj, jeho teč skončila na boční síťce.

V polovině utkání neudržel nervy na uzdě Kajgorodov, který se nevybíravě pustil do Jaroslava Bednáře. Protože odhodil rukavice, inkasoval automaticky trest pět minut a do konce zápasu. Atmosféra na ledě zhoustla, za okamžik měl další konflikt Čajánek.

Za nedisciplinovanost byli Rusové potrestáni v 38. minutě. Obranu soupeře vyšachovala dvojice Výborný - Hlaváč, druhý jmenovaný zakončoval do odkryté branky.

Střelnice ve třetím dějství

Třetí dějství zahájil český výběr přesilovkou, kterou využil premiérovou trefou v národním celku jan Bulis. Forvard Pardubic pohotově usměrnil střelu Prospala mezi Jegorovovy betony. Vzápětí ovšem Češi zaspali v obraně a nepokrytý Afanasenkov snížil.

Definitivní pojistku zařídil v 55. minutě Jan Hlaváč. Po sparťanské spolupráci s Davidem Výborným v samostatném nájezdu nedal Jegorovovi šanci. O tři minuty snížil po kombinační akci Rjazancev a definitivní podobu výsledku dal dvě sekundy před koncem Denisov.

O celkový triumf připravila český tým výhra Švédska v závěrečném utkání nad Finskem 5:1. Čeští hokejisté získali za druhou pozici 30 tisíc eur. V konečném pořadí po třech turnajích Euro Hockey Tour skončili třetí a budou o tuto pozici a prémii 15 tisíc eur bojovat s Finskem. První utkání se uskuteční 22. dubna ve Finsku a odveta o dva dny později v České republice, podle předběžného plánu v Litvínově.

Česká republika - Rusko 4:3 (1:0, 1:0, 2:3)
Branky a nahrávky: 18. Židlický (Prospal), 38. Hlaváč (D. Výborný, Dvořák), 42. Bulis (Prospal, Dvořák), 55. Hlaváč (D. Výborný) - 42. Afanasenkov (Simakov), 56. Rjazancev (Kurjanov, Simakov), 60. Denisov (Rjazancev, Simakov). Rozhodčí: Rönnmark - Karlberg, Lyth (oba Švéd.). Vyloučení: 9:6, navíc Dvořák 10 min. - Kondratěv 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 2500.
Česká republika: Hnilička - Židlický, Fischer, Šmíd, T. Kaberle, Pilař, R. Hamrlík, Kadlec, F. Kaberle - Dvořák, Prospal, Bulis - Olesz, D. Výborný, Hlaváč - Balaštík, Čajánek, M. Erat - R. Vrbata, Vašíček, Bednář. Trenéři Ondřej Weissmann, Radim Rulík a Marian Jelínek.
Rusko: Jegorov - Tjutin, A. Markov, Kuljaš, Aťušov, Metljuk, Kondratěv, Rjazancev, Denisov - Kovaljov, Kajgorodov, Kovalčuk - Antipov, Čubarov, Ščastlivyj - F. Fjodorov, Skugarev, Afanasenkov - Simakov, Kurjanov, Perežogin. Trenér: Vladimir Jurzinov st., Vladimir Pljuščev a Leonid Gerasimov.
All Star tým turnaje:
Henrik Lundqvist (Švédsko) - Marek Židlický (Česká republika), Thomas Rhodin (Švédsko) - Timo Pärssinen (Finsko), Henrik Zetterberg (Švédsko), Ilja Kovalčuk (Rusko).
Nejlepší hráči na jednotlivých postech:
Brankář: Henrik Lundqvist (Švédsko), obránce: Marek Židlický (Česká republika), útočník: Henrik Zetterberg (Švédsko).